Trwa ładowanie...
d4az0bz

Skrót wiadomości - środa, 13 marca

...
Share
d4az0bz

14.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4az0bz

W ocenie prezesa NBP Marka Belki dalsze obniżki stóp procentowych są możliwe, jednak będą zależały od tego, czy i w jaki sposób przebieg procesów gospodarczych oraz inflacji odchyli się scenariusza z marcowej projekcji.

NBP obserwuje, że złoty się ustabilizował i oderwał się od pozostałych walut regionu - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka. Szef banku centralnego zaznaczył, że w razie "wielkiej trwogi" na rynku finansowym złoty może zostać potraktowany przez inwestorów jak inne waluty z regionalnego koszyka.

Deficyt handlu zagranicznego w styczniu 2013 roku wyniósł 233,3 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny.

W sprawie wejścia do unii bankowej Polska powinna być powściągliwa - ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.

d4az0bz

Uwolnienie od obowiązku taryfikacji segmentu hurtowego rynku gazu nie powinno przełożyć się na zmiany CPI - ocenił w odpowiedzi na zapytanie PAP Instytut Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego. IE nie oczekuje zmian cen gazu ziemnego na rynku hurtowym w krótkim okresie.

Udział Niemiec, jako odbiorcy polskich towarów, spadł w styczniu 2013 roku do 26,1 proc. ogółem z 26,9 proc. w styczniu 2012 roku - wynika z opublikowanych w środę danych GUS.

Produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, w styczniu 2013 r. spadła o 2,1 proc. rdr po spadku o 4,7 proc. rdr w grudniu - podał Eurostat.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lutym maksymalnie o 0,5 proc. wobec poprzedniego miesiąca - oceniła dla PAP Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

d4az0bz

We wtorek, 12 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 32.663,10 mln zł wobec 31.542,82 w poniedziałek - podał NBP.

Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu 2013 r. spadła o 0,4 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,9 proc., po korekcie - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w Luksemburgu.

W USA zanotowano spadek wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 8 marca 2013 r. o 4,7 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Sprzedaż detaliczna w USA w lutym 2013 r. wzrosła o 1,1 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,2 proc., po korekcie - podał Departament Handlu w komunikacie.

d4az0bz

Zapasy niesprzedanych towarów w USA wzrosły w styczniu o 1,0 proc.; w grudniu wzrosły o 0,3 proc. po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

Plan podaży długu na II kwartał będzie zgodny z harmonogramem, a emisje za granicą planowane są dopiero w II połowie roku - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Ministerstwo Finansów zakłada, że od 2014 roku powróci niższa, 22 proc. stawka VAT - powiedział podczas Forum Bankowego ZBP wiceminister finansów Janusz Cichoń. Dodał, że resort nie pracuje nad nowelą budżetu.

d4az0bz

Inflacja CPI będzie się obniżać do końca I półrocza, a w II półroczu nastąpi lekki jej wzrost, ale utrzyma się średniorocznie poniżej 2 proc. - powiedział dziennikarzom Janusz Cichoń, wiceminister finansów. Dodał, że oczekiwania odnośnie CPI stwarzają pole do obniżek stóp.

Ministerstwo Finansów jest zdeterminowane, aby deficyt strukturalny spadł do 1 proc. PKB w 2015 - powiedział podczas Forum Bankowego ZBP wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Wartość udzielonych zamówień publicznych w okresie styczeń-luty 2013 r. wyniosła 5,699 mld zł - wynika z marcowego biuletynu Urzędu Zamówień Publicznych.

Aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będą rosły o około 4 mld zł rocznie i w 2016 roku przekroczą 30 mld zł - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

d4az0bz

Włochy sprzedały na aukcji 3-letnie obligacje o wartości 3,323 mld euro - poinformował Bank Włoch.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,61 proc. i wyniósł 12.239,66 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,0 proc. i wyniósł 2.263,97 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 1,12 proc. i wyniósł 18.471,81 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,34 proc. i wyniósł 2.473,95 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,45 proc., do 6.481,50 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,1 proc. i wyniósł 3.836,04 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,06 proc. i wyniósł 7.970,91 pkt.

SPÓŁKI

PZU ocenia, że może teoretycznie przeznaczyć na wypłatę dywidendy cały zysk wypracowany przez PZU SA w 2012 roku, który wyniósł 2,58 mld zł - poinformował Andrzej Klesyk, prezes spółki.

Zysk netto grupy PZU w IV kwartale 2012 roku spadł do 415,5 mln zł z 487 mln zł rok wcześniej - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportu rocznego. Zysk PZU okazał się gorszy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 547,3 mln zł.

PZU spodziewa się, że 2013 rok będzie trudniejszy dla rynku ubezpieczeń niż 2012 - poinformował w liście załączonym do raportu rocznego Andrzej Klesyk, prezes spółki.

Zysk netto PZU w 2013 roku może być niższy niż w 2012 roku - poinformował na konferencji prasowej Przemysław Dąbrowski, członek zarządu PZU.

Prezes PZU nie potwierdza spekulacji prasowych o zainteresowaniu PZU przejęciem spółki EMC Instytut Medyczny, jednak nie wyklucza zainteresowania akwizycjami na rynku zdrowotnym.

PZU spodziewa się, że w ujęciu nominalnym jego koszty administracyjne w 2013 roku powinny być na poziomie zbliżonym do kosztów z 2012 roku - poinformował Andrzej Klesyk, prezes spółki.

MSP nie wyklucza, że Energa przy okazji IPO przeprowadzi emisję nowych akcji - poinformował dziennikarzy podczas Forum Bankowego ZBP wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Podtrzymał, że jest szansa, by debiut spółki nastąpił jeszcze przed wakacjami.

Siedem największych związków zawodowych PKN Orlen zapowiedziało wejście w spór zbiorowy, jeżeli zarząd spółki nie spełni postulatów, dotyczących podwyżek płac dla pracowników w 2013 r. Związki te zawiązały Wspólną Reprezentację Związkową (WRZ).

Jeśli zapadnie decyzja o skróceniu sesji giełdowej, to prawdopodobnie nastąpi to w momencie uruchomienia przez GPW nowego systemu transakcyjnego UTP, czyli 15 kwietnia - poinformował prezes GPW Adam Maciejewski.

Asseco Poland, które od dłuższego czasu negocjowało przejęcie rosyjskiej spółki, porozumiało się w sprawie ostatecznych warunków transakcji. Finalizacja zakupu możliwa jest w ciągu kilku tygodni - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

Magellan planuje utrzymanie w 2013 roku dotychczasowego tempa rozwoju biznesu, liczy ponadto na wzrost rentowności netto, która będzie wynikała ze spadku bazowych stóp procentowych. Spółka nadal analizuje ekspansję zagraniczną, nie wyklucza pilotaży na nowych rynkach UE w tym roku - poinformował PAP prezes spółki Krzysztof Kawalec.

Zarząd spółki Orzeł Biały zarekomenduje wypłatę dywidendy z ubiegłorocznego zysku na poziomie 0,22 zł na akcję. W sumie na ten cel ma trafić 3,8 mln zł - podała firma w komunikacie.

Ferro planuje utrzymać w tym roku przychody i marże na poziomie ubiegłorocznym - poinformowała na konferencji Aneta Raczek, prezes Ferro.

Grupa International Personal Finance, właściciel spółki Provident Polska, liczy że pod koniec marca 2013 r. zadebiutuje na warszawskiej giełdzie na zasadach dual listingu. Wejściu na polski rynek nie będzie towarzyszyć emisja nowych akcji - poinformowali przedstawiciele Grupy IPF.

Voxel, spółka działająca na rynku diagnostyki obrazowej, w 2013 roku planuje inwestycje za ok. 25 mln zł. Spółka chce pozyskać minimum 12,7 mln zł z planowanej prywatnej emisji 670 tys. akcji serii K - poinformowali na konferencji przedstawiciele Voxela. Dodali, że w 2015 r. przychody spółki powinny przekroczyć 200 mln zł.

Mabion, notowana na rynku NewConnect spółka biotechnologiczna, ustalił cenę maksymalną akcji w ofercie publicznej na 16,85 zł - podał Mabion w komunikacie prasowym.

Comarch w pierwszych miesiącach 2013 r. zwiększył sprzedaż systemów ERP o kilkanaście proc. W całym roku spodziewa się, że sprzedaż tych systemów może wzrosnąć o około 10 proc. - poinformował PAP wiceprezes Comarchu Zbigniew Rymarczyk.

Zarząd spółki Wawel rekomenduje wypłatę z zeszłorocznego zysku blisko 21 mln zł w formie dywidendy, co daje 14 zł na jedną akcję - podała spółka w komunikacie.

Ulma Construction liczy na powtórzenie w 2013 r. wyników z 2012 r., jednak może to nie być łatwe. Spółka szacuje, że nakłady inwestycyjne w 2013 r. wyniosą kilkanaście mln zł. Potencjalna wypłata dywidendy z zysku za 2012 r. pozostaje sprawą otwartą.

ING TFI działające w imieniu ING Parasol Funduszu Inwestycyjnego Otwartego zmniejszyło liczbę posiadanych akcji spółki Prochem do 4,89 proc. z 5,01 proc. - podał Prochem spółka w komunikacie.

Netia chce skupić do 4,15 proc. akcji własnych, czyli nie więcej niż 16.012.630 akcji - poinformowała spółka w komunikacie. Oferowana cena zakupu akcji nabywanych wynosi 8 zł.

Kancelaria prawna Votum prognozuje, że w 2013 r. osiągnie zysk netto w wysokości 5,711 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Przychody spółki mają wynieść 57,042 mln zł.

WALUTY

Kurs złotego w najbliższych dniach może się utrzymywać w przedziale 4,11-4,18 za euro - oceniają dilerzy. Ich zdaniem złotemu może zaszkodzić ewentualny wzrost oczekiwań na obniżkę stóp procentowych, jak i poprawa postrzegania forinta przez inwestorów. Rynek długu umacnia się w oczekiwaniu na dane o inflacji w lutym.

Stawka referencyjna Polonia w środę pozostała na poziomie 3,20 proc. - podał NBP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1863, a kurs złotego do euro na 4,1484 - poinformował NBP.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo zapasy surowca w USA niespodziewanie spadły - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,66 USD, po wzroście o 12 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,55-109,57 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,62 mln baryłek, czyli 0,7 proc., do 383,97 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7807,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem lekkich spadków głównych indeksów. Zdaniem analityków na kolejnych sesjach prawdopodobna jest konsolidacja WIG-u 20 pomiędzy 2.423 pkt. a 2.500 pkt. Obraz rynku może ulec zmianie po piątku, kiedy to wygasają kontrakty terminowe.

Zarządzający funduszami inwestycyjnymi, uczestniczący w trzeciej edycji Fund Forum zorganizowanego przez Analizy Online, zachęcają do kupowania akcji i zwracają uwagę, że niskie stopy procentowe w przeszłości zwykle zwiastowały hossę na giełdzie.

Bank Morgan Stanley obniżył prognozę wzrostu PKB w 2013 r. do 1,3 proc. z 1,5 proc., jednocześnie podnosząc prognozę na 2014 r. do 3,0 proc. z 2,7 proc. - wynika ze środowego raportu banku.

Bank Morgan Stanley spodziewa się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do połowy przyszłego roku, a w II połowie 2014 r. RPP podniesie stopy o 50 pb - wynika z kwartalnego raportu banku.

ING Bank Śląski spodziewa się niewielkiego osłabienia złotego do 4,18 za euro w perspektywie 1-3 miesięcy i do 4,22 za euro w horyzoncie 6 miesięcy - wynika z raportu banku.

Wzrost polskiego PKB będzie przyspieszał z ok. 0,5 proc. w I kwartale 2013 r. do ok. 2 proc. lub więcej na koniec roku - prognozuje BZ WBK w marcowym raporcie. Bank spodziewa się stabilizacji stóp NBP do lipca, wzrostu rentowności w dłuższym terminie, oraz umocnienia złotego w II połowie roku.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Krajowa Izba Rozliczeniowa ocenia, że w 2013 roku liczba przelewów krajowych za pośrednictwem jego systemów rozliczeniowych ELIXIR wzrośnie o kilka procent - poinformował PAP Tomasz Jończyk, dyrektor w KIR.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w lutym plus 980 mln zł - wynika z raportu firmy Analizy Online.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o 10 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

TK umorzył postępowanie ws. zwrotu mienia Kościołowi katolickiemu, natomiast orzekł, że nie jest sprzeczne z konstytucją pozbawienie samorządu terytorialnego prawa do udziału w postępowaniu przed komisją zwracającą gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

PiS najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu odniesie się do odpowiedzi rządu na zarzuty Jarosława Kaczyńskiego z debaty nad konstruktywnym wotum nieufności - poinformował w środę szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Rzecznik SLD Dariusz Joński zapowiedział wniosek do prokuratora generalnego o sprawdzenie, czy w związku z przyznaniem szefom spółki PL2012 nagród w wysokości 2,6 mln zł nie doszło do działania na jej szkodę. Marcin Mastalerek (PiS) oczekuje, że prezesi przekażą premie potrzebującym.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego PO uzyskałaby 27 proc. głosów, a PiS 20 proc. - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Organizacją delegacji do Smoleńska i Katynia w 3. rocznicę katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ministerstwo kultury zorganizuje uroczystości w Warszawie - poinformował w środę PAP szef resortu Bogdan Zdrojewski.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny został wybrany na konklawe. Przyjął imię Franciszek. Nowy papież ukazał się po godzinie 20 na balkonie Bazyliki Świętego Piotra po słowach "Habemus papam", wypowiedzianych przez protodiakona kard. Jean-Louisa Taurana.

O godzinie 19.06 w środę pojawił się biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, obwieszczający wybór papieża. Dokonano go w piątym głosowaniu na konklawe, podczas trzeciej sesji. Rozległy się dzwony Bazyliki Świętego Piotra.

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję dotyczącą budżetu UE na lata 2014-2020, w której odrzuca porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na szczycie w lutym.

PE przyjął w środę nowy podział miejsc dla państw członkowskich po eurowyborach w 2014 r. Trzynastu krajom UE ubędzie europosłów, najwięcej, bo aż trzech, Niemcom; w przypadku Polski nie będzie żadnych zmian: dalej będziemy mieli 51 eurodeputowanych.

W żadnym kraju wysokość dopłat dla rolników nie powinna być niższa niż 65 proc. średniej unijnej - przewiduje przyjęte w środę przez PE stanowisko w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Europosłowie opowiedzieli się też za proekologicznymi rozwiązaniami.

W wyborach do parlamentu Grenlandii, duńskiego terytorium autonomicznego, niespodziewanie zwyciężyła będąca dotychczas w opozycji socjaldemokratyczna partia Naprzód (Siumut) opowiadająca się za większą kontrolą i wysokim opodatkowaniem koncernów wydobywczych.

Większość obywateli Ukrainy nie wierzy, że była premier Julia Tymoszenko w latach 90. zleciła zabójstwo biznesmena i polityka Jewhena Szczerbania, o co podejrzewa ją prokuratura - wskazują wyniki sondażu opublikowanego w środę w Kijowie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu i Jair Lapid, którego ugrupowanie Jesz Atid (Jest Przyszłość) uplasowało się niespodziewanie na drugim miejscu w wyborach z 22 stycznia, porozumieli się w środę w sprawie przyszłego rządu - poinformowały izraelskie media.

(PAP)

pif/ jtt/ asa/

d4az0bz

Podziel się opinią

Share
d4az0bz
d4az0bz