Trwa ładowanie...
d337wws

Skrót wiadomości - środa, 21 listopada, 17.00

...

Share
d337wws

21.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła w październiku 2012 roku 1,9 proc. rdr, wobec 1,9 proc. rdr we wrześniu - podał NBP w środę w komunikacie.

d337wws

Jan Winiecki z Rady Polityki Pieniężnej widzi przestrzeń do dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pb, z czego jedna z tych decyzji została już przez Radę podjęta.

We wtorek, 20 listopada banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 35.196,58 mln zł wobec 31.503,16 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

W USA zanotowano nieznaczny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 16 listopada 2012 r. o 2,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 41 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 410 tys. - poinformował w środę Departament Pracy USA.

d337wws

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 2012 roku 52,4 pkt. wobec 51,3 pkt miesiąc wcześniej.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w listopadzie 82,7 pkt., wobec 82,6 pkt. zanotowanych w październiku - podano w końcowym wyliczeniu.

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w październiku o 0,2 proc. - podała Conference Board.

BUDŻET, DŁUG

d337wws

Ministerstwo Finansów na środowej aukcji zamiany sprzedało obligacje WZ0117 za 4.357,591 mln zł, WZ0121 za 4.420,899 mln zł oraz DS1023 za 1.457,636 mln zł, a odkupiło OK0113 za 9.930,070 mln zł i PS0413 za 422,000 mln zł - podał resort w komunikacie.

Po środowej aukcji zamiany Ministerstwo Finansów prefinansowało ponad 20 proc. potrzeb pożyczkowych na 2013 rok, co oznacza realizację założonego planu - poinformował Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Dodał, że zapowiedziany potencjalnie w grudniu przetarg będzie uzależniony od apetytu inwestorów na polski dług.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE)
179,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Agencja Fitch Ratings nadała w środę rating "A-" ponownemu otwarciu emisji euroobligacji zapadających 9 lipca 2024 roku o wartości 750 mln euro - podała agencja w komunikacie.

d337wws

Kompromisowy projekt unijnego budżetu proponowany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya nie idzie wystarczająco daleko w redukcji wydatków - powiedział w środę rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona.

Portugalia sprzedała 18-miesięczne obligacje o wartości 1,2 mld euro. Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła 2,99 proc. wobec 2,967 proc. podczas poprzedniej aukcji we wrześniu - poinformowała Agencja Zarządzania Długiem

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,87 proc. i wyniósł 9.222,52 pkt.

d337wws

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 1,1 proc. i wyniósł 2.030,32 pkt.

SPÓŁKI

Cena maksymalna akcji Alior Banku w transzy inwestorów indywidualnych ustalona na 71 zł, w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych na 67,50 zł - aneks do prospektu.

Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 mln akcji, w tym do 26 mln istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii C nowej emisji - podał bank w prospekcie. Zapisy dla instytucji potrwają od 5 do 7 grudnia, a dla inwestorów indywidualnych od 22 listopada do 3 grudnia.

d337wws

Alior Bank, który planuje zadebiutować na GPW do 14 grudnia, liczy, że w kolejnych latach utrzyma dwucyfrowy wzrost zyskowności, kredytów i depozytów. Bank chce utrzymywać wskaźnik Core Tier 1 powyżej 10,5 proc. - poinformował PAP Witold Skrok, wiceprezes zarządu kierujący Pionem Finansów w Alior Banku.

Alior Bank nie planuje wypłacać dywidendy z zysków za 2012 i 2013 rok. Póżniej rozważy jednak zmianę polityki - poinformował bank w prospekcie.

Średnioterminowy plan strategiczny Alior Banku zakłada co najmniej podwojenie udziału w sektorze bankowym głównie poprzez uzyskanie dodatkowego udziału w rynku we wszystkich segmentach detalicznych i w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Celem banku jest uzyskanie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej 42 proc.

Alior Bank szacuje, że do inwestorów indywidualnych skierowanych zostanie nie więcej niż 5 proc. wszystkich oferowanych akcji, przy czym pula ta może zostać zwiększona do nie więcej niż 10 proc. całej oferty - poinformował w środę bank.

Zakłady Azotowe w Puławach chcę wypłacić 5,24 zł dywidendy na akcję z zysku netto za rok obrotowy 2011/12 oraz zysków z lat ubiegłych

Obniżenie przez Moody's ratingu nie wpływa na warunki umów kredytowych i obligacyjnych PGNiG. Spółka cały czas pracuje nad wnioskiem taryfowym do URE - poinformował Sławomir Hinc wiceprezes PGNiG ds. finansowych.

Polimex-Mostostal pozyskał w PKO BP gwarancję zwrotu zaliczki z tytułu kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego w Kozienicach dla Enea Wytwarzanie. Wartość gwarancji wynosi 268,14 mln zł - podał Polimex w komunikacie. Okres ważności gwarancji mija 21 sierpnia 2017 roku.

Enea Wytwarzanie wypłaci zaliczkę z tytułu kontraktu dotyczącego budowy bloku energetycznego w Kozienicach dla konsorcjum Hitachi i Polimeksu w ciągu najbliższych kilku dni - poinformował w rozmowie z PAP Krzysztof Zborowski, prezes Enei Wytwarzanie i wiceprezes Enei.

Remak podpisał z Alstom Boiler Deutschland GmbH kontrakt o wartości 8,5 mln euro (równowartość 35.165 tys. zł) na wykonanie montażu części ciśnieniowej dla nowego bloku opalanego węglem kamiennym w Elektrowni GKM Mannhaim w Niemczech - podał Remak w komunikacie.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych obniżyła limit kredytowy spółki TIM z 1 mln PLN do 0 zł, powołując się w uzasadnieniu na złą sytuację finansową firmy. TIM nie zgadza się z tym zarzutem.

TIM spodziewa się, że w całym 2012 roku jego przychody spadną rok do roku o 15 proc. i wyniosą ok. 340 mln zł. Ponadto spółka liczy na dodatnie wyniki operacyjny i netto - poinformował na konferencji Krzysztof Folta, prezes TIM. Dodał, że w najbliższych miesiącach spółka planuje zmieniać swoją strukturę sprzedaży w segmencie kabli, koncentrując się na kablach specjalistycznych.

Wasko podpisało z Inspektoratem Uzbrojenia w Warszawie umowę o wartości 21,1 mln zł brutto - podała spółka w komunikacie.

Wnioski o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego na budowę sieci szerokopasmowej województwa lubelskiego złożyło dziesięciu wykonawców, a wśród nich konsorcja, których liderami są Wasko, Energopol-Południe i ATM Systemy Informatyczne oraz konsorcjum z udziałem PBO Anioła.

Deere & Co., największy na świecie producent sprzętu dla rolnictwa, zanotował w IV kwartale podatkowym zysk 1,75 USD na akcję - podała spółka w środę w komunikacie.

WALUTY

Po spokojnym dniu na rynku walutowym dilerzy spodziewają się, że złoty w czwartek pozostanie w trendzie bocznym w przedziale 4,11-4,13 za euro. Rynek długu pozostał mocny po aukcji, a oczekiwania na obniżki stóp mogą doprowadzić do dalszych spadków rentowności i wystromienia krzywej.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2287 a kurs złotego do euro na 4,1266 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2805 USD i 104,49 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,47 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 374,47 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się, od wzrostów po spadki, z powodu braku rozwiązania sprawy Grecji - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 86,79 USD, po wzroście o 4 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 110,38-110,40 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7724,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Organizacja Euro 2012 zwiększy wartość PKB w latach 2008-2020 o 21,3 mld zł - wynika z rapotu spółki PL.2012. Dodatkowe przychody z turystyki zagranicznej mogą wynieść w latach 2013 - 2020 7 mld zł.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

MSP ocenia, że konieczne jest przyspieszenie prac przy poszukiwaniu gazu z łupków, by w 2020 r. krajowe wydobycie wyniosło 10 mld m sześciennych - poinformował na konferencji Polski Gaz Ziemny 2020 minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Parlament Europejski głosami 391 posłów odrzucił w środę apel do krajów UE o zakaz wydobycia gazu z łupków.

Inwestycja w Kozienicach rozpoczyna falę inwestycji w polskiej energetyce, która na początku lat 20. przekroczy 100 mld zł - powiedział premier Donald Tusk. W środę w Kozienicach wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku o mocy 1075 MWe.

W ciągu kilku najbliższych lat zbudujemy w Polsce 1 tys. km gazociągów, dzięki którym powstanie europejski gazowy korytarz północ-południe - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Liczy też, że w 2013 r. zostanie uruchomiony tzw. rewers fizyczny na gazociągu jamalskim.

Jest czas na dyskusję o finansowaniu projektu elektrowni jądrowej - ocenia minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Ocenia on, że na razie za wcześnie jest, by mówić o udzieleniu gwarancji rządowych dla tego projektu.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że trudno dziś prognozować, czy dwa dni szczytu UE w Brukseli wystarczą, aby osiągnąć kompromis ws. nowego unijnego budżetu. Szczyt rozpoczyna się w czwartek i ma być kluczowy dla rozmów o budżecie.

Do końca roku Sejm powinien zająć się ustawą w sprawie ratyfikacji paktu fiskalnego - powiedziała w środę marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Rząd proponuje zastosowanie w przypadku paktu fiskalnego ratyfikacji zwykłą większością głosów w Sejmie i Senacie - dowiedziała się w środę PAP w MSZ.

Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w środę rano z premierem Donaldem Tuskiem; tematem spotkania były planowane zmiany w rządzie - poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

PiS uważa, że projekt budżetu na 2013 r. jest wirtualny, gdyż zawyżono w nim prognozy wpływów podatkowych, dlatego wnioskował o informację rządu ws. sytuacji finansów publicznych, planów wobec budżetu i ewentualnej jego nowelizacji.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki będzie członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL - poinformował prezes Stronnictwa Janusz Piechociński w środę na konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że w skład NKW wejdą przedstawiciele wszystkich województw.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nie wykluczyła w środę, że na początku przyszłego roku konieczny będzie dodatkowy szczyt na temat wieloletniego budżetu UE, jeśli w czwartek i piątek nie dojdzie do porozumienia przywódców Unii.

Komisja Europejska pozwała w środę Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niepełnym wdrożeniem do prawa krajowego dyrektywy w sprawie gazu. KE wystąpiła z wnioskiem o karę pieniężną dla Polski w wysokości 88,8 tys euro dziennie.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w środę, że istnieje szansa, na osiągnięcie w poniedziałek porozumienia w sprawie wypłaty nowej raty pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji.

Grecki premier Antonis Samaras ostrzegł w środę europejskich partnerów i kredytodawców, że brak porozumienia w sprawie wypłaty kolejnej transzy pomocy dla Aten grozi destabilizacją całej strefy euro. (PAP)

pif/ jtt/

d337wws

Podziel się opinią

Share
d337wws
d337wws