Trwa ładowanie...
d21u9re
d21u9re

Skrót wiadomości - środa, 24 lipca, 17.00

...
Share
d21u9re

24.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d21u9re

Brawurowa obniżka stóp procentowych mogłaby zdestabilizować złotego, a kolejne obniżki nie spowodowałyby dalszej redukcji rentowności - uważa Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego. Powtórzył, że widać pewne oznaki ożywienia gospodarczego, ale na razie nie ma pewności, czy wzrost przyspieszy do 2 proc. PKB.

Ujemne saldo na rachunku obrotów bieżących może trwale utrzymywać się na obniżonym poziomie, nawet w przypadku, gdy gospodarka przyspieszy - uważa prezes NBP Marek Belka.

NBP nie ma sygnału, aby środki pożyczki NBP dla MFW miały być użyte - powiedział w Sejmie szef NBP Marek Belka.

Planowane zawieszenie 50-procentowego progu ostrożnościowego relacji długu do PKB, by umożliwić rządowi przeprowadzenie nowelizacji tegorocznego budżetu państwa jest działaniem doraźnym i niedobrym - uważa Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

d21u9re

Na posiedzeniu RPP 5 czerwca za obniżką stóp NBP o 25 pb głosowali: prezes NBP Marek Belka oraz Andrzej Bratkowski, Elżbieta Chojna-Duch, Jerzy Hausner i Anna Zielińska-Głębocka - wynika z najnowszego numeru Monitora Sądowego i Gospodarczego. Głos prezesa miał charakter rozstrzygający o obniżce.

Na posiedzeniu RPP 5 czerwca za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 50 pb głosowali Andrzej Bratkowski oraz Anna Zielińska-Głębocka - podał NBP. Wniosek nie został przyjęty. Rada obniżyła w czerwcu stopy o 25 pb.

We wtorek, 23 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 31.595,70 mln zł wobec 32.809,89 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 49,8 pkt. wobec 48,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane.

d21u9re

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 48,3 pkt. wobec 47,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,3 pkt. wobec 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 52,5 pkt. wobec 50,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 50,1 pkt. wobec 48,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

d21u9re

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 r. 49,6 pkt. wobec 48,3 pkt. w poprzednim miesiącu - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 r. 50,4 pkt. wobec 48,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lipcu 2013 roku 53,2 pkt. wobec 51,9 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wstępnym wyliczeniu.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 19 lipca 2013 r. o 1,2 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

d21u9re

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lipcu 2013 roku 47,7 pkt. wobec 48,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano we wstępnych wyliczeniach HSBC Holdings i Markit Economics.

W Japonii w czerwcu eksport wzrósł o 7,4 proc. rdr wobec 10,1 proc. w maju, a import wzrósł o 11,8 proc. rdr wobec 10,1 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - podał japoński urząd celny.

Sprzedaż nowych domów w USA w czerwcu wzrosła do 497 tysięcy w ujęciu rocznym - poinformował Departament Handlu.

BUDŻET, DŁUG

d21u9re

Jeżeli będzie "silne" zainteresowanie rynku, to resort finansów rozważy przeprowadzenie przetargu obligacji w sierpniu - powiedział wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Minister finansów Jacek Rostowski spodziewa się mniejszego przyrostu długu w II połowie roku niż w I połowie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w okresie 11.07-24.07.2013 r. przekazał otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 931,9 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Napływ inwestorów zagranicznych na rynek długu w lipcu pokrył odpływ z czerwca, który wyniósł 2,6 proc. - powiedział Wojciech Kowalczyk, wiceminister finansów.

Aktywa Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na koniec tego roku przekroczą 18 mld zł - poinformował podczas wystąpienia w Sejmie wiceminister finansów Jacek Cichoń.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,3 proc. i wyniósł 14.731,28 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,5 proc. i wyniósł 2.033,33 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy Telekomunikacji Polskiej w drugim kwartale 2013 roku wyniósł 76 mln zł wobec 255 mln zł rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie. Konsensus prognoz analityków zakładał wypracowanie przez grupę 96 mln zł zysku.

Grupa Telekomunikacji Polskiej miała w drugim kwartale 2013 roku 1,59 mld zł przychodów z telefonii komórkowej wobec 1,784 mld zł w analogicznym okresie 2012 roku - podała spółka w raporcie.

Maciej Witucki w ciągu kilku najbliższych miesięcy zamierza ustąpić ze stanowiska prezesa Telekomunikacji Polskiej. Na jego miejsce Orange SA będzie proponować Bruno Duthoit - poinformowała spółka w komunikacie.

Telekomunikacja Polska widzi potencjał do przekroczenia tegorocznej prognozy organicznych przepływów pieniężnych na poziomie 800 mln zł - poinformował Maciej Witucki, prezes spółki.

Zysk netto grupy Budimeksu wyniósł w II kw. '13 r. 32,9 mln zł, wobec konsensusu 31,2 mln zł.

Portfel zamówień grupy Budimex na koniec czerwca 2013 roku wynosił 5,4 mld zł, w porównaniu do 4,8 mld zł na koniec marca. Wartość netto kontraktów podpisanych w całym pierwszym półroczu tego roku wyniosła 2,2 mld zł - podał Budimex w komunikacie.

Pozycja gotówkowa netto grupy Budimeksu, obejmująca własne środki pieniężne i krótkoterminowe papiery wartościowe pomniejszone o zewnętrzne źródła finansowania, wyniosła na koniec pierwszego półrocza tego roku 640 mln zł wobec 305 mln zł na koniec pierwszego półrocza 2012 roku - podała spółka w komunikacie.

Budimex w trzecim i czwartym kwartale zanotuje spadek sprzedaży rok do roku, ale będzie on mniejszy niż w pierwszym półroczu - poinformował na konferencji Dariusz Blocher, prezes spółki.

Wydobycie węgla w Bogdance przebiega zgodnie z planem, w drugim półroczu wolumen produkcji będzie wyższy niż w pierwszym. Spółka w najbliższych tygodniach planuje złożyć wniosek o koncesję na wydobycie węgla z obszarów K6, K7 - poinformował PAP Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki.

Alchemia w I połowie 2013 r. sprzedała 35 tys. ton produktów stalowych z zakładów rurowych, a w II półroczu chce sprzedać o 10 proc. więcej - poinformował Rafał Regulski, wiceprezes i dyrektor finansowy spółki. Alchemia z planowanych na 2013 r. 23 mln zł inwestycji zrealizuje 13-15 mln zł.

Pioneer Pekao Investment Management zszedł poniżej progu 5 proc. w akcjonariacie Polimeksu-Mostostalu - podała spółka w komunikacie.

Zbudowaliśmy system gwarantujący polskie władztwo nad grupą Azoty - powiedział w środę w Puławach premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, ochrona Azotów przed wrogimi przejęciami "leży w interesie kraju".

Spółka motoryzacyjna Ford zanotowała w II kwartale 2013 r. skorygowany zysk na akcję w wysokości 45 centów - podał Ford w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk PepsiCo w II kwartale 2013 r. wyniósł 1,31 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Skorygowany zysk spółki Boeing wyniósł w II kwartale 2013 r. 1,67 USD na akcję - podał Boeing w środowym raporcie kwartalnym.

Caterpillar zanotował w II kwartale 2013 r. zysk w wysokości 1,45 USD na akcję - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Rada nadzorcza BGŻ powierzyła pełnienie obowiązków prezesa wiceprezesowi Geertowi Embrechts - podał BGŻ w komunikacie.

WALUTY

Zdaniem analityków, należy oczekiwać dalszego istotnego wzrostu rentowności na krajowym rynku długu. W perspektywie końca roku, osłabiać się będą zarówno papiery 5- jak i 10-letnie. Znacznie spokojniej wygląda sytuacja na rynku walutowym, złoty powinien w najbliższym czasie poruszać się w okolicach poziomu 4,20/EUR.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1800, a kurs złotego do euro na 4,2090 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3246 USD i 132,60 JPY - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7.097,00 dolara za tonę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po danych o zapasach ropy w USA i rozczarowującym odczycie PMI w Chinach. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, spada o 31 centów do 106,92 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 r. na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 108,86-108,92 USD za baryłkę.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 2,825 mln baryłek, czyli 0,8 proc., do 364,19 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem lekkich spadków. Zdaniem analityków kluczem powrotu do wzrostów jest trwałe przełamanie przez WIG 20 poziomu 2.330 pkt., wówczas fala wzrostowa może być kontynuowana do poziomu 2.400 pkt.

Dane o sprzedaży detalicznej w czerwcu potwierdzają, że gospodarka wychodzi z dołka osiągniętego w I kwartale tego roku - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

Deficyt finansów publicznych za 2013 r. sięgnie 4,5-5,0 proc. PKB, ale polski rząd nie będzie miał trudności z jego finansowaniem. Uchylenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski nie nastąpi przed 2015 r. - uważają analitycy banku JP Morgan.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W 2025 roku produkcja gazu łupkowego w Polsce będzie stanowiła 50 proc. całego wydobycia w Unii Europejskiej - uważa Trevor Sikorski, analityk Energy Aspects w Londynie. Jego zdaniem produkcja gazu łupkowego w 2020 r. w Unii Europejskiej osiągnie 17 mld m sześć., czyli 4 proc. obecnego zużycia.

KE zaproponowała w środę nowe przepisy dotyczące usług płatniczych. Chce obniżyć opłaty interchange pobierane od transakcji kartami płatniczymi i zwiększyć bezpieczeństwo transakcji internetowych.

W Polsce na koniec II kwartału 2013 r. wartość papierów dłużnych wyemitowanych przez banki, przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego przekroczyła 117,4 mld PLN, a więc zwiększyła się w ciągu roku o 8,6 proc., natomiast w ciągu ostatniego kwartału spadła o 0,8 proc. - podała agencja ratingowa Fitch w środę.

Rynek leasingu w 2013 r. powinien urosnąć o 6 proc., a w 2014 r. o 11,1 proc. - wynika z prognoz Związku Polskiego Leasingu.

W 2012 r. w wydatkach budżetowych UE wykryto nadużycia finansowe na kwotę 315 mln euro, a po stronie dochodów budżetowych na 77,6 mln euro - poinformowała w środę Komisja Europejska. Rok wcześniej było to odpowiednio 295 mln euro i 109 mln euro.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował w środę Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, czyli tzw. pakt fiskalny - podała Kancelaria Prezydenta.

Sejm zdecydował, że będzie dalej pracować nad projektem noweli ustawy o finansach publicznych dot. zawieszenia tzw. progu ostrożnościowego. W głosowaniu wniosku o odrzucenie projektu trzech posłów PO się wstrzymało. To jawny bunt - komentuje rzeczniczka dyscypliny klubu PO.

Ponad 63,3 mld zł zostanie przeznaczone na finansowanie świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku - wynika z projektu planu finansowego NFZ na 2014, który otrzymała PAP. Oznacza to nominalny wzrost w stosunku do pierwotnego planu na 2013 r. o ponad 412,9 mln zł.

Relacje PO-PSL określiłbym przymiotnikiem "rewelacyjny" - oświadczył w środę w Puławach premier Donald Tusk. Proszony o komentarz do krytyki koalicyjnego rządu ze strony Eugeniusza Kłopotka (PSL), premier stwierdził, że nie jest fanem poczucia humoru tego polityka.

Premier Donald Tusk podkreślił w środę w Puławach, że pojawiają się nieśmiałe znaki przełamywania się kryzysu gospodarczego w Europie. Jak dodał, oznacza to dla Polski wielką szansę przejścia przez trudny czas bez recesji, cały czas ze wzrostem.

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że ktoś, kto w warunkach kryzysu gospodarczego robi tak dużo, jak wicepremier Jacek Rostowski, na pewno popełnia błędy, ale z całą pewnością saldo działania ministra finansów jest absolutnie dodatnie dla Polski.1

Poseł PO, b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski jest jedynym kandydatem na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli - poinformowały w środę PAP źródła w Kancelarii Sejmu. Termin zgłaszania kandydatów minął o północy.

PO zapowiada, że ustawa dot. ogródków działkowych zostanie przyjęta do końca roku. Zapewnia, że nowe prawo będzie tworzone w porozumieniu z działkowcami. Ważne jest, by razem z działkowcami wypracować projekt, który spełni wymagania Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla.

Wzrasta liczba przestępstw powodowanych nienawiścią, jednak ok. 40 proc. postępowań w sprawach tego typu jest niesłusznie umarzanych przez prokuratorów - mówiła w środę w Sejmie pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden otrzymał dokumenty pozwalające mu opuścić strefę tranzytową moskiewskiego lotniska Szeremietiewo - podały w środę media rosyjskie.

Znajdujące się w stanie bankructwa Detroit ma jedną z najlepszych kolekcji sztuki w USA, obejmującą działa van Gogha, Matisse'a czy Bruegla. Pojawił się pomysł ich sprzedaży, by choć częściowo spłacić wierzycieli i podratować fundusze emerytalne urzędników.

Prace mające na celu oczyszczenie rejonu wokół japońskiej elektrowni atomowej w Fukushimie, która uległa awarii w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w marcu 2011 roku, może kosztować do 5,8 bln jenów (44 mld euro) - szacują japońscy eksperci.

Sąd w mieście Perm, w rosyjskim Kraju Permskim odrzucił w środę apelację członkini zespołu Pussy Riot Marii Alochinej, która odwoływała się od wyroku odrzucającego jej wniosek o przedterminowe zwolnienie warunkowe.

(PAP)

pif/ asa/

d21u9re

Podziel się opinią

Share
d21u9re
d21u9re