Trwa ładowanie...
dw6t2jl
dw6t2jl

Skrót wiadomości - środa, 27 marca, 17.00

...
Share
dw6t2jl

27.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dw6t2jl

Wskaźnik nastrojów w gospodarce Polski w marcu 2013 r. wyniósł 87,6 pkt. wobec 85,9 pkt. w lutym - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w środę.

Ceny w imporcie w przemyśle w styczniu 2013 roku spadły o 2,3 proc. rdr, a w eksporcie spadek cen wyniósł 2,8 proc. - podał w publikacji GUS.

Ceny w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosły w styczniu tego roku ogółem rdr o 2,4 proc. po wzroście o 1,9 proc. w grudniu - podał w publikacji GUS.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w Polsce w marcu 2013 r. wyniósł 25,0 pkt. wobec 26,9 pkt. w lutym - wynika z danych Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarczych i Finansowych (DG EcFin) Komisji Europejskiej opublikowanych w środę.

dw6t2jl

We wtorek, 26 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 28.152,97 mln zł wobec 27.785,89 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Indeks nastrojów niemieckich konsumentów GfK na kwiecień 2013 r. wyniósł 5,9 pkt. wobec 5,9 pkt. poprzednio - podała niemiecka grupa badań rynkowych GfK.

Gospodarka Francji skurczyła się w IV kw. 2012 r. Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,2 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny Insee w końcowych wyliczeniach.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii spadł w IV kw. 2012 r. o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,9 proc., po korekcie - poinformowało biuro statystyczne w końcowym wyliczeniu.

dw6t2jl

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro spadł w marcu 2013 r. do 90,0 pkt. z 91,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podała Komisja Europejska w komunikacie.

W USA zanotowano wzrost wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 22 marca 2013 r. o 7,7 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w lutym przez Amerykanów spadła miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors).

BUDŻET, DŁUG

dw6t2jl

Wpłata z zysku Narodowego Banku Polskiego za 2012 roku do budżetu państwa wyniesie około 5,3 mld zł - poinformowało PAP źródło znające szczegóły sprawy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 578,6 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Włochy sprzedały na aukcji 5- i 10-letnie obligacje o wartości 6,91 mld euro. Target wynosił 7 mld euro - poinformował Bank Włoch.

GIEŁDA

dw6t2jl

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,18 proc. i wyniósł 12.493,79 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,2 proc. i wyniósł 2.301,26 pkt.

SPÓŁKI

Zarząd Mostostalu Płock będzie rekomendował przeznaczenie na dywidendę 2,36 mln zł z zysku za 2012 rok, co daje 1,18 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

dw6t2jl

WZ Asseco Poland zwołane na 24 kwietnia zdecyduje o wypłaceniu z zysku za 2012 r. 2,41 zł dywidendy na akcję. Proponowany dzień ustalenia prawa do dywidendy to 20 maja, a proponowany dzień wypłaty 4 czerwca - wynika z projektów uchwał.

Platforma Mediowa Point Group prognozuje na 2013 rok 2,3 mn zł skonsolidowanego zysku brutto, 4 mln zł EBITDA, blisko 3 mln zł zysku operacyjnego i 76,6 mln zł przychodów ze sprzedaży - poinformowała spółka w komunikacie.

Kurs akcji International Personal Finance, właściciela spółki Provident Polska, wzrósł w debiucie na GPW o 0,27 proc., do 22,35 zł.

Fundusz Quercus Parasolowy SFIO zwiększył zaangażowanie w MCI Management i obecnie ma akcje spółki, które uprawniają do wykonywania 5,04 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy - podał MCI Management w komunikacie.

Producent kostki brukowej Libet liczy, że w 2013 r. dzięki dyscyplinie kosztów, nowym kanałom dystrybucyjnym w kraju i sprzedaży za granicą wypracuje wyższy zysk niż w 2012 r. - poinformowali przedstawiciele spółki. Rekomendacja dywidendy zostanie podana w maju i będzie zależna od stanu cashflow.

Marvipol szacuje, że w zależności od terminu uruchomienia inwestycji przy ul. Kłobuckiej w Warszawie, tegoroczna sprzedaż zbliży się lub przekroczy 500 mieszkań. Spółka podtrzymuje, że potencjał przekazań wynosi ok. 800 lokali. Deweloper zastanawia się nad sprzedażą części swoich aktywów.

Akcjonariusze Telestrady upoważnili zarząd do skupu do 400 tys. akcji spółki po cenie od 6 do 25 zł w celu umorzenia lub dalszej odsprzedaży - podała firma w uchwałach podjętych przez walne 22 marca.

TVN nie powróci do kwestii emisji obligacji w ciągu najbliższych tygodni, ale będzie stale monitorował rynek - poinformował prezes spółki Markus Tellenbach

WALUTY

Przed świętami nie należy się spodziewać większych wahań na rynku złotego i zachowany raczej zostanie przedział 4,1350-4,1850 - oceniają dilerzy. Więcej emocji można oczekiwać na rynku długu, który może znaleźć się pod presją wycen kwartalnych i publikacji informacji MF o podaży papierów skarbowych w II kwartale.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2635, a kurs złotego do euro na 4,1779 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2768 USD i 120,30 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale są blisko 5-tygodniowego maksimum. Rosną zapasy tego surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 96,15 USD, po spadku o 19 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na V 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 109,21-109,23 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7602,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Strefa euro to pułapka, a przyjęcie waluty to w najlepszym razie hazard z potencjałem dużych strat, dlatego Polska nie powinna przyjmować wspólnej waluty - uważa laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Paul Krugman.

HSBC obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 r. do 1,5 proc. wobec 1,6 proc. prognozowanych poprzednio - wynika z marcowego raportu banku. Prognoza na 2014 r. nie zmieniła się i wynosi 2,9 proc.

Rynek deweloperski obecnie "osiągnął dno" i powinniśmy zaobserwować jego odbicie - uważa Marek Poddany, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Jego zdaniem, kluczowa dla rynku kredytów hipotecznych będzie Rekomendacja S, wprowadzenia której spodziewa się on w II połowie 2013.

Cypr powinien opuścić strefę euro, pozostawanie w strefie euro oznacza bowiem głęboką recesję gospodarczą. Narodowa waluta cypryjska, słabsza od euro, może przyspieszyć proces odbudowy gospodarki - uważa profesor Princeton University Paul Krugman, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

GPW proponuje, by notowania na rynku kasowym trwały od 9.00 do 17.05, uwzględniając pięciominutową dogrywkę - poinformował na konferencji prezes GPW Adam Maciejewski. Nowy harmonogram miałby obowiązywać od momentu wdrożenia UTP do końca roku.

Środowisko domów maklerskich jest oburzone formą, w jakiej zarząd GPW zaproponował nowy harmonogram sesji. Traktuje tę propozycję jako próbę wywierania nacisku i szantażu. Oczekuje dialogu i skrócenia sesji o godzinę - wynika z wypowiedzi przedstawicieli maklerów.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o ofercie publicznej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta. Ustawa przewiduje uproszczenie obowiązków informacyjnych związanych z niektórymi rodzajami ofert publicznych.

Państwa unijne powinny same decydować, czy chcą wydobywać gaz łupkowy, czy też z tego rezygnują - uważają komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger i komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard.

W 2013 r. mogą zostać uruchomione przetargi drogowe finansowane z perspektywy UE 2014-20 o łącznej wartości 32,1 mld zł - wynika z załącznika do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015.

Wypłaty funduszy UE na polskie projekty drogowe zostały odblokowane - poinformowała w środę polskich dziennikarzy rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler. Jak zaznaczył resort rozwoju regionalnego, chodzi o 3,5 mld zł.

Premier Donald Tusk, po spotkaniu w środę z szefem rządu Słowacji Robertem Fico, wyraził przekonanie, że połączenie gazowe obydwu państw powstanie szybciej, niż planowano. Fico oczekuje podpisania umowy dotyczącej budowy w czerwcu br.

Wzrost optymistycznych nastrojów obserwowany od stycznia 2013 roku w marcu załamał się. Marcowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował spadek o niemal 5 pkt., osiągając poziom 75 pkt. - wynika z marcowego badania Ipsos.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 2 grosze - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,26 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 385,92 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

W marcu rząd cieszył się poparciem 25 proc. ankietowanych, jako jego przeciwnicy określiło się 43 proc.; z tego, że Radą Ministrów kieruje Donald Tusk zadowolonych było 30 proc. badanych, a 57 proc. było z tego faktu niezadowolonych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego minister sprawiedliwości Jarosław Gowin dokonał reorganizacji sądów, jest zgodna z konstytucją - orzekł w środę Trybunał Konstytucyjny. Wyrok był niejednogłośny, czterech z 15 sędziów złożyło zdania odrębne.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie reorganizacji sądów wzmocnił moją determinację w reformowaniu sądownictwa - powiedział w środę minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Jako realne oceniamy szanse na zorganizowanie przez Polskę i Słowację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. - powiedział premier Donald Tusk po polsko-słowackich konsultacjach w Popradzie. Igrzyska, jak mówił, powinny być tanie i przyjazne środowisku.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Kontrola przepływów kapitałowych wprowadzana na Cyprze przed planowanym na czwartek otwarciem banków ograniczy transakcje zagraniczne i wypływ kapitałów, ale nie ruch pieniądza wewnątrz kraju - powiedział w środę szef cypryjskiej izby handlowej Fidias Pelides.

Komisja Europejska proponuje zwiększenie budżetu Unii Europejskiej na 2013 rok o ok. 11 mld euro - poinformował w poniedziałek rzecznik KE ds. budżetu Patrizio Fiorilli. Korekta ma pomóc w uregulowaniu choć części niezapłaconych rachunków z zeszłego roku.

Jerzy Bogdan Plewa został dyrektorem generalnym dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - poinformował w środę PAP rzecznik KE ds. rolnictwa Roger Waite. Plewa był dotąd zastępcą szefa tej dyrekcji.

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzegł w środę, że zaplanowane na lipiec przyjęcie Chorwacji do Unii Europejskiej jest przedwczesne i grozi powstaniem kolejnego, po Grecji i Cyprze, punktu zapalnego w UE.

Władze Korei Północnej poinformowały, że zerwały gorącą linię telefoniczną z Koreą Południową, pomagającą w podróżowaniu przez granicę do prowadzonego przez oba kraje kompleksu przemysłowego Kaesong na terytorium północnokoreańskim. (PAP)

pif/ ana/

dw6t2jl

Podziel się opinią

Share
dw6t2jl
dw6t2jl