Trwa ładowanie...
dw9jhsn

Skrót wiadomości - środa, 6 marca

...

Share
dw9jhsn

07.03. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 3,25 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

dw9jhsn

Marcowa decyzja RPP dopełnieniem rozpoczętego cyklu łagodzenia, a skala obniżek pozwoli na kształtowanie się inflacji w pobliżu celu w średnim okresie i jednocześnie sprzyja ożywieniu polskiej gospodarki - wynika z komunikatu po marcowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Marcowa obniżka stóp była "postawieniem kropki" po serii obniżek, ale RPP nie zamyka sobie furtki do dalszych obniżek, które jednak będą możliwe tylko jeśli sytuacja gospodarcza będzie odbiegać od projekcji NBP - ocenił prezes NBP Marek Belka. Belka określił obecne nastawienie RPP jako "wait and see".

Inflacja w 2013 roku z 50 proc. prawdopodobieństwem - przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie - znajdzie się w przedziale 1,3-1,9 proc., a dynamika wzrostu PKB w przedziale 0,6-2,0 proc. - wynika z marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

CPI w horyzoncie projekcji blisko dolnej granicy wahań celu, dynamika PKB będzie rosła stopniowo, nie zagrażając celowi inflacyjnemu - wynika z wypowiedzi prezesa NBP i członków RPP na konferencji po posiedzeniu Rady.

dw9jhsn

Na posiedzeniu RPP w środę 6 marca, na którym doszło do obniżki stóp procentowych o 50 pb, byli wszyscy członkowie RPP - wynika z podpisów pod uchwałą RPP opublikowaną na stronie NBP.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w lutym 2013 r. wzrósł o 0,8 pkt., do poziomu minus 12,6 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W skali roku wskaźnik spadł o 7,7 pkt., ale ankietowani spodziewają się poprawy sytuacji.

Ceny pszenicy konsumpcyjnej w tygodniu 25 lutego - 3 marca spadały we wszystkich 5 regionch Polski w porównaniu do notowań z końca miesiąca - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

Ministerstwo Gospodarki ocenia, że wydobycie węgla kamiennego w 2012 roku było o ok. 4,8 proc. wyższe niż w 2011 roku.

dw9jhsn

FootFall Indeks Polska w tygodniu 25.02-03.03 2013 roku spadł o 2,5 proc. rok do roku i wzrósł o 2,7 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 82,85 pkt. - podała firma Experian.

Amerykańska gospodarka od stycznia rozwijała się w tempie, które można określić jako "skromne do średniego" - wynika z marcowej "Beżowej Księgi" Fed.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2012 r. spadł o 0,6 proc. kdk, podczas gdy w III kw. spadł o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu.

Produkt Krajowy Brutto Słowacji wzrósł w IV kw. 2012 r. o 0,7 proc. rdr - poinformował w komunikacie urząd statystyczny w Bratysławie. To końcowe wyliczenia statystyków.

dw9jhsn

W firmach w USA przybyło w lutym 198 tys. miejsc pracy - wynika z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services.

W USA zanotowano bardzo mocny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 1 marca 2013 r. o 14,8 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w styczniu spadły mdm o 2,0 proc. - poinformował Departament Handlu USA.

BUDŻET, DŁUG

dw9jhsn

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła nadzieję, że unijny budżet na lata 2014-20 zostanie przyjęty pod przewodnictwem Irlandii, czyli do końca czerwca br. Opowiedziała się też za wzmocnieniem współpracy w dziedzinie obronności w ramach UE.

Deficyt budżetu państwa po styczniu 2013 roku wyniósł 8.440,9 mln zł wobec 8.436,9 mln zł szacowanego wcześniej - podało w środę Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Dochody budżetu państwa z podatku od wydobycia niektórych kopalin wyniosły na koniec stycznia 2013 roku 169,115 mln zł, czyli 7,7 proc. planu - podało w środę Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

Wpływy z VAT wyniosły po styczniu 10,4 proc. planu, czyli 13.173,6 mln zł - podało w środę Ministerstwo Finansów w sprawozdaniu operatywnym z wykonania budżetu państwa.

dw9jhsn

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 24,97 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,9 proc. i wyniósł 2.347,18 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,13 proc. i wyniósł 11.932,27 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 18.923,82 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 2481,36 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji spadł o 0,07 proc., do 6.427,64 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji spadł o 0,35 proc. i wyniósł 3.773,76 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,62 proc. i wyniósł 7.919,33 pkt.

SPÓŁKI

Górnicze spółki KW, KHW i JSW planują przeznaczyć na inwestycje w latach 2013-15 ok. 7 mld zł - poinformował Tomasz Tomczykiewicz, wiceminister gospodarki.

Orlen Gaz, spółka z grupy PKN Orlen, sprzedała w zeszłym roku prawie 740 tys. ton gazu płynnego. Jej obecny udział w rynku wynosi ok. 30 proc. - poinformował PAP prezes spółki Marcin Zawisza. Firma jest przygotowana do zwiększenia wolumenu sprzedaży w tym roku, wszystko jednak zależeć będzie od koniunktury.

Asseco Poland planuje przeznaczyć na wypłatę dywidendy za 2012 r. około 200 mln zł, co oznacza wypłatę w wysokości 2,4 zł na jedną akcję - poinformował PAP Adam Góral, prezes Asseco.

PGS Software chce wypłacić 0,18 zł dywidendy na akcję z zysku netto wypracowaego przez spółkę w 2012 roku - poinformowała spółka w projektach uchwał na WZ, które odbędzie się 5 kwietnia.

Ronson Europe zanotował w IV kwartale 2012 r. 31,4 mln zł zysku netto wobec 5,9 mln zł zysku przed rokiem - wynika z wyliczeń PAP. Średnia oczekiwań analityków wskazywała na 33,2 mln zł zysku netto.

Ronson rozważa zmianę obecnej polityki dywidendowej, która polega na zatrzymaniu zysku, choć może to nastąpić najwcześniej za rok - poinformował Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronsona. Ocenił on, że spodziewa się, iż zysk za 2013 r. może być niższy niż w 2012 r., choć przychody wzrosną.

ATM, pomimo realizowanego obecnie programu inwestycyjnego związanego z rozbudową infrastruktury centrów danych, rozważa wypłatę dywidendy z zysku za 2012 r. - poinformował PAP Tadeusz Czichon, wiceprezes ATM.

ATM m.in. w związku z sukcesywnym zwiększaniem powierzchni w centrach danych spodziewa się dwucyfrowego tempa poprawy wyników. Dodatkowa EBITDA jaką spółka wygeneruje z centrów danych już wybudowanych i tych, które są w realizacji to łącznie około 37,2 mln zł.

Grupa SMT (dawna Grupa ADV - PAP) w 2013 roku liczy na "wyraźny" wzrost wyników w stosunku do 2012 roku. Spółka w ciągu kilku tygodni planuje podać prognozy wyników i nową strategię - poinformował w rozmowie z PAP Konrad Pankiewicz, prezes Grupy SMT.

Sąd Rejonowy w Tarnowie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego ABM Solid na układowe z likwidacyjnego - podała spółka w komunikacie.

Grupa Raiffeisen Bank Polska wypracowała 8,12 mln zł zysku netto w 2012 roku. Jednostkowo Raiffeisen Polbank odnotował w ubiegłym roku 68,8 mln zł straty, głównie przez koszty integracji oraz odpisy wartości kredytów na kwotę prawie 500 mln zł - podał bank w komunikacie.

Polnord w lutym zawarł 78 umów sprzedaży mieszkań, a po uwzględnieniu rezygnacji (netto) sprzedał 72 lokale - podała spółka w komunikacie.

KSG Agro rozpocznie w środę program skupu do 0,5 mln akcji własnych - poinformowała spółka w komunikacie.

WALUTY

Rynek zareagował na decyzję RPP osłabieniem złotego i spadkiem rentowności obligacji. Analitycy spodziewają się jednak wyhamowania spadków na rynku walutowym w przedziale 4,16-4,18. Rynek długu czeka na czwartkową aukcję zamiany obligacji.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1660, a kurs złotego do euro na 4,1269 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3035 USD i 121,85 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia wzrosła o 7 groszy - wynika z analiz e-petrol.pl.

Cena ropy Brent w kontraktach na IV 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,97-111,99 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną z powodu nieczynnej platformy naftowej na Morzu Północnym. W Wenezueli, która jest czwartym największym producentem ropy w OPEC, zmarł prezydent tego kraju Hugo Chavez - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 91,02 USD, po wzroście o 20 centów.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po danych makro z USA, które wpływają na poprawę perspektyw popytu - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.812,50 USD za tonę, po wzroście o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7733,25 USD/t.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 3,83 mln baryłek, czyli 1,0 proc., do 381,35 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

OPINIE, PROGNOZY

Środowa sesja na GPW przebiegała spokojnie poza krótkotrwałą pozytywną reakcją na zaskakującą decyzję RPP o obniżce stóp proc. o 50 pb. Spodziewana jest kontynuacja wzrostów w najbliższych tygodniach - uważają analitycy.

Stopy procentowe NBP będą stabilne przez następne 12-18 miesięcy, a jeżeli jest jakaś przestrzeń do ich zmian, to raczej w dół niż w górę - oceniają ekonomiści Capital Economics.

Po marcowej obniżce stóp NBP Royal Bank of Scotland podnosi prognozowaną ścieżkę CPI w Polsce na 2013 i 2014 r. - wynika ze środowego komentarza RBS. Zdaniem banku marcowa obniżka kończy cykl cięć stóp procentowych NBP.

Po marcowej decyzji RPP nie należy się spodziewać kolejnych obniżek stóp NBP w najbliższym czasie, a rynek długu, który w pierwszej reakcji umocnił się, może odczytać decyzję jako negatywną informację - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.

Ożywienie gospodarcze w najbliższych miesiącach potwierdzi koniec cyklu obniżek stóp procentowych NBP - uważają ekonomiści Credit Suisse. Bank podtrzymuje prognozę wzrostu PKB o 1,5 proc. w 2013 r. i 3,0 proc. w 2014 r.

Po nieoczekiwanej, wyższej od zakładanej obniżce stóp procentowych NBP o 50 pb, pole do dalszych obniżek jest ograniczone i główna stopa procentowa utrzyma się na poziomie 3,25 proc. przez jakiś czas - sądzi JP Morgan.

Środowa decyzja RPP jest potwierdzeniem, że wyzwaniem obecnie jest wzrost, a nie inflacja - napisał na Twitterze Adam Jasser, sekretarz rady gospodarczej przy premierze.

Luzowanie polityki monetarnej przez Fed może pomóc teraz rynkom akcji we wzrostach do rekordowo wysokich poziomów, ale później im zaszkodzi - ocenia Steve Forbes, prezes Forbes Media.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

W sektorze motoryzacyjnym od początku stycznia br. nie zaszły istotne zmiany, które świadczyłyby, że sytuacja ekonomiczna tej branży się poprawia - powiedziała w środę w Sejmie wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

W styczniu tego roku górnictwo zwiększyło wydobycie węgla o ok. 0,5 mln ton, przy utrzymaniu jego sprzedaży na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. W efekcie wielkość zwałów niesprzedanego surowca wzrosła do ok. 8,8 mln ton - wynika ze wstępnych danych.

We wtorek, 5 marca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.963,46 wobec 26.559,52 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Całkowita sprzedaż gazu skroplonego w Polsce wyniosła w 2012 roku 2.180 tys. ton, co oznacza spadek konsumpcji o 0,9 proc. rok do roku - wynika z raportu Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. W tym sprzedaż LPG do napędu pojazdów spadła o 0,6 proc., do 1.600 tys. ton. Przedstawiciele POGP przewidują, że bieżący rok w segmencie autogazu może być podobny.

Produkcja cementu w lutym 2013 roku spadła o 35,4 proc. rdr i wyniosła 350,6 tys. ton - podało w komunikacie Stowarzyszenie Producentów Cementu.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Ryszard Kalisz został zawieszony w prawach członka SLD.

Kongres Kobiet zachowuje "rozważny dystans" wobec inicjatyw politycznych takich jak Europa Plus; jesteśmy zainteresowane miejscami na listach wyborczych, ale chcemy być traktowane po partnersku, a nie instrumentalnie - mówią przedstawicielki rady programowej Kongresu.

CBA skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa po kontroli, jaką przeprowadzono w latach 2005-2011 w MSWiA w sprawie systemu informatycznego CEPiK - poinformował w środę rzecznik Biura Jacek Dobrzyński.

Z zeznań lekarzy ze szpitala w Łodzi, do którego w krytycznym stanie trafiła 2,5-letnia dziewczynka z okolic Skierniewic wynika, że gdyby dziecko trafiło do placówki kilka godzin wcześniej, prawdopodobnie udałoby się je uratować - poinformował w środę rzecznik łódzkiej prokuratury.

Łódzki NFZ rozwiązał w środę ze skutkiem natychmiastowym umowę z placówką świadczącą nocną i świąteczną opiekę medyczną w Skierniewicach. To efekt kontroli po śmierci 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej.

Jedność europejską należy budować za pomocą trzech narzędzi - unii walutowej i gospodarczej, konkurencyjności gospodarek państw członkowskich oraz umacniania europejskich zdolności obronnych - powiedział premier Donald Tusk.

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci przyjął w środę dokument, w którym wzywa premiera i ministra zdrowia do zagwarantowania dzieciom fachowej opieki. Pediatra powinien być dostępny przez całą dobę - przekonywała przewodnicząca Zespołu prof. Alicja Chybicka.

Najwyższa Izba Kontroli zbada, jak działa w Polsce nocna i świąteczna opieka medyczna. O kontrolę zwróciła się kancelaria premiera - powiedział PAP w środę rzecznik NIK Paweł Biedziak.

74 proc. Polaków deklaruje, że czują się obywatelami Unii Europejskiej; odmienną opinię wyraziło 24 proc. Za najbardziej pozytywny skutek działania UE Polacy uważają swobodny przepływ osób i towarów - wynika z Eurobarometru przeprowadzonego jesienią 2012 roku.

Ponad 90 proc. sprawców przemocy w rodzinie to mężczyźni, przypadki znęcania najczęściej zgłaszają pokrzywdzeni, sądy coraz częściej orzekają izolację sprawcy od ofiary - wynika z resortowych danych nt. realizacji procedury tzw. Niebieskiej Karty.

Większość Polek chciałaby mieć choć jedno dziecko, a w planowaniu potomstwa istotne jest to, czy mogą liczyć na pomoc rodziców; wzrasta liczba pań chcących pracować zawodowo; większość mało interesuje polityka - wynika z badań CBOS.

Krajowa Rada Sądownictwa zgodziła się, by sędzia Przemysław Banasik został prezesem Sądu Okręgowego w Gdańsku - poinformował PAP w środę rzecznik KRS. Oznacza to, że minister sprawiedliwości Jarosław Gowin może powołać Banasika na tę nieobsadzoną od pół roku funkcję.

Ponad 50,6 mln złotych zebrała podczas tegorocznego 21. Finału Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - poinformował szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak w środę na konferencji prasowej.

Ministrowie obrony państw Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Słowacji, Węgier i Polski - podpisali w środę w Warszawie list intencyjny w sprawie utworzenia Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta.

Mipol nie ma nic wspólnego z nielegalnym wprowadzaniem na rynek koniny - zapewnili w środę przedstawiciele spółki. Powołali się przy tym na przeprowadzone w firmie badania, które nie stwierdziły obecności koniny w produkowanej przez Mipol wołowinie.

Sejm zajmie się w czwartek wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu. Nie ma raczej szans, by wniosek uzyskał poparcie. Przeciw będą PO i PSL; SP wstrzyma sie od głosu; RP nie weźmie udziału w głosowaniu, SLD zastanawia się, czy głosować przeciw, czy wstrzymać się od głosu.

Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej z powodu przedawnienia karalności czynów odmówił wszczęcia śledztwa ws. Bolesława D. - skazanego w tzw. aferze skórzanej z lat PRL na karę śmierci, zamienioną potem na dożywocie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Prezydent Wenezueli Hugo Chavez zmarł we wtorek w szpitalu wojskowym w Caracas. Przegrał walkę z rakiem, z którym zmagał się od połowy 2011 roku. O jego śmierci poinformował wiceprezydent Nicolas Maduro.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague zapowiedział w środę, że W. Brytania zwiększy pomoc dla syryjskich powstańców, nie będzie ich jednak dozbrajać. Dotychczasowe działania społeczności międzynarodowej w Syrii ocenił jako "kompletną porażkę".

Komisja Europejska ukarała Microsoft za złamanie zobowiązania do zapewnienia użytkownikom systemu Windows możliwości łatwego wyboru przeglądarki internetowej. Koncern ma zapłacić 561 mln euro - poinformował w środę komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Strony internetowe banku centralnego Czech i kilku dużych banków komercyjnych były w środę celem ataków hakerskich, które doprowadziły do wyłączenia bankowości elektronicznej i innych usług internetowych - poinformowali przedstawiciele tych banków.

W Portugalii od środy rano trwa strajk pracowników kolei przeciwko rządowej polityce oszczędności i zapowiedzianej redukcji zatrudnienia w transporcie kolejowym. W całym kraju wyjechało na trasy tylko kilka pociągów dalekobieżnych i podmiejskich.

Od 25 kwietnia pasażerowie w USA będą mogli wnosić na pokład samolotu ostrza krótsze niż 6 cm i węższe niż 1,2 cm - podała amerykańska agencja rządowa. Zmiana przepisów, zaostrzonych po zamachach z 11 września 2001 r., spotkała się z krytyką związku stewardes.

Palestyńscy nastolatkowie, przetrzymywani przez izraelskie wojsko, regularnie padają ofiarami złego traktowania, co jest niezgodne z międzynarodowym prawem - wynika z opublikowanego w środę raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF). Co roku ok. 700 Palestyńczyków w wieku 12-17 lat, głównie chłopców, jest zatrzymywanych, przesłuchiwanych i przetrzymywanych przez izraelskie wojsko, policję oraz agentów bezpieczeństwa - czytamy w raporcie.

Ze strony Kolegium Kardynalskiego nie ma "żadnego pośpiechu" w sprawie wyznaczenia daty konklawe - ogłosił rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi po środowej kongregacji, w której udział wzięło 153 purpuratów z całego świata, wśród nich - 113 ze 115 elektorów.

Do Rzymu przybył w środę po południu - jako przedostatni oczekiwany uczestnik przyszłego konklawe - metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Obecnych już jest 114 ze 115 elektorów. Do czwartku ma przybyć kardynał z Wietnamu Jean Baptiste Pham Minh Man.

Zdaniem katolików w USA kościelnym hierarchom dalekie są problemy wiernych, a nowy papież powinien zliberalizować stanowisko Kościoła m.in. w kwestii antykoncepcji, wyświęcania kobiet i celibatu księży - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "New York Timesa".

Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła w środę decyzję o złagodzeniu obowiązującego od 20 lat embarga na broń dla Somalii; postanowiono uchylić na rok embargo na określone typy broni, by umożliwić siłom bezpieczeństwa zwalczanie islamistów powiązanych z Al-Kaidą. (PAP)

amp/ ana/ asa/

dw9jhsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw9jhsn
dw9jhsn