Trwa ładowanie...
dr4qcfc

Skrót wiadomości - środa, 7 listopada, 17.00

...
Share
dr4qcfc

07.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dr4qcfc

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

RPP obniży stopy kolejny raz, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone - napisał NBP w komunikacie po posiedzeniu Rady.

Inflacja w 2013 roku z 50 proc. prawdopodobieństwem - przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie - znajdzie się w przedziale 1,8-3,1 proc., a dynamika wzrostu PKB w przedziale 0,5-2,5 proc. - wynika z listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego.

Decyzja RPP o obniżeniu stóp procentowych w listopadzie o 25 pb jest początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - poinformował w środę prezes NBP Marek Belka.

dr4qcfc

Ostrożne luzowanie polityki pieniężnej jest uzasadnione, bo pozostają elementy ryzyka - powiedział Andrzej Kaźmierczak, członek RPP.

Wysoka realizacja deficytu po październiku jest wynikiem ponad 9 mld zł kosztów obsługi długu oraz dodatkowych wydatków w wysokości 4 mld zł - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

Oficjalne aktywa rezerwowe spadły w październiku o 226,8 mln euro do 81.481,3 mln euro - podał w środę Narodowy Bank Polski.

Sprzedaż detaliczna w Polsce we wrześniu spadła o 0,5 proc. rdr po spadku o 0,3 proc. rdr w sierpniu, zaś w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. - podał w środę Eurostat.

dr4qcfc

URE nie widzi powodów do zmiany cen energii dla gospodarstw domowych w 2013 roku - powiedział dziennikarzom prezes URE Marek Woszczyk.

Komisja Europejska obniżyła prognozy polskiego wzrostu PKB w 2012 r. do 2,4 proc. i do 1,8 proc. w 2013 r. - wynika z opublikowanej w środę jesiennej prognozy Komisji Europejskiej.

We wtorek, 6 listopada banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.089,88 mln zł wobec 29.768,93 mln zł w poniedziałek - podał NBP.

Sprzedaż detaliczna w strefie euro we wrześniu 2012 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca spadła o 0,2 proc., a miesiąc wcześniej wzrosła o 0,2 proc., po korekcie - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

dr4qcfc

Niemcy sprzedały w środę na aukcji 5-letnie obligacje rządowe o wartości 3,290 mld euro, a otrzymano oferty na 4,878 mld euro - poinformował w środę Bundesbank.

W Niemczech we wrześniu 2012 r. produkcja przemysłowa po uwzględnieniu czynników sezonowych spadła o 1,8 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,4 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

W USA zanotowano spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zniżkował w tygodniu zakończonym 2 listopada 2012 r. o 5,0 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w środę w komunikacie.

W 2013 r. produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie zaledwie o 0,8 proc. - ocenili w środę ekonomiści doradzający niemieckiemu rządowi. Wezwali także rząd w Berlinie, by wykazał "dużo większą ambicję" w wysiłkach służących konsolidacji budżetu.

dr4qcfc

BUDŻET, DŁUG

Przychody z prywatyzacji po październiku 2012 roku wynoszą 8,8 mld zł, a wpływy z dywidend 6,38 mld zł - podał resort skarbu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 10,9 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

GIEŁDA

dr4qcfc

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,03 proc. i wyniósł 8.972,89 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu pozostal bez większych zmian i wyniósł 2.105,73 pkt.

SPÓŁKI

Zysk netto grupy ING Banku Śląskiego w trzecim kwartale 2012 roku spadł do 203,2 mln zł z 220,1 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się zgodny z oczekiwaniami rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 198,3 mln zł.

ING BSK zamierza w ciągu sześciu miesięcy wyemitować obligacje w kwocie 1 mld zł w ramach programu emisji o wartości 5 mld zł - podał bank w komunikacie.

ING Bank Śląski nie wyklucza, że z emisją obligacji może wyjść jeszcze w 2012 roku, uzależnia to jednak od sytuacji na rynku - poinformowała Małgorzata Kołakowska, prezes banku.

Zysk netto grupy TVN, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w III kwartale 2012 roku 61,97 mln zł i był wyższy o 10,9 proc. od konsensusu na poziomie 55,8 mln zł zysku.

Przychody segmentu cyfrowej płatnej telewizji satelitarnej TVN wzrosły w trzecim kwartale 2012 roku o 33,58 mln zł, czyli o 18,1 proc., do 218,81 mln zł - podał TVN w raporcie kwartalnym.

Konsolidacja nieruchomości ma przynieść TVN szacunkowo o 20 mln zł wyższą EBITDA oraz 10 mln zł wyższy zysk brutto w 2013 roku - poinformował TVN w prezentacji wynikowej.

TVN ocenia, że po sprzedaży Onetu i redukcji zadłużenia wskaźnik dług/EBITDA spadnie do ok. 3,5X, a celem jest wskaźnik długu na poziomie 3x EBITDA - poinformował na konferencji prasowej John Driscoll, wiceprezes TVN.

TVN Player, należący do grupy TVN serwis VOD, powinien osiągnąć próg rentowności w połowie 2013 roku - poinformował na konferencji Piotr Walter, wiceprezes TVN.

PGNiG spodziewa się, że agencje ratingowe pozytywnie zareagują na ogłoszone przez spółkę porozumienie z Gazpromem - poinformowała dziennikarzy prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Zysk netto Bogdanki, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł w trzecim kwartale 2012 roku 103,9 mln zł - podała spółka w raporcie kwartalnym. Konsensus PAP zakładał zysk netto w III kwartale na poziomie 101,2 mln zł.

Bogdanka spodziewa się, że na koniec 2012 roku poziom zapasów węgla w spółce wyniesie 20-30 tys. ton - poinformował na konferencji Waldemar Bernaciak, członek zarządu spółki.

Zysk netto grupy Banku BGŻ w III kwartale 2012 roku spadł do 38,2 mln zł z 40,6 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie.

Arctic Paper ogłosił warunkowe wezwanie do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, skierowane do akcjonariuszy Rottneros, niezintegrowanego dostawcy celulozy do produkcji wysokogatunkowych papierów ze Szwecji. W wyniku wezwania Arctic Paper zamierza nabyć co najmniej 90 proc. akcji Rottneros - podała spółka w komunikacie prasowym.

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło we wrześniu 2012 roku 248.651 sztuk i było o 17,8 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Ronson oczekuje wypracowania zysku netto w całym 2012 r. Spółka szacuje, że w tym roku przekaże łącznie 350-400 mieszkań, sprzedanych może zostać łącznie 400 lokali - poinformował na konferencji Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy spółki.

Asbis może przeznaczyć 30-40 proc. zysku na dywidendę za 2012 rok. Spółka rozważa wypłatę dywidendy zaliczkowej - poinformował na konferencji prasowej dyrektor generalny Asbisu, Siarhei Kostevitch.

DM IDM chce uzyskiwać dodatnie wyniki finansowe i przepływy pieniężne od 2013 roku - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes spółki Rafał Abratański.

Backlog Qumak-Sekom na koniec trzeciego kw. 2012 r., łącznie z dotychczasową sprzedażą, wynosił ponad 601 mln zł.

Magic Brands, producent i dystrybutor napojów oraz żelków dla dzieci, planuje w pierwszym kwartale 2013 roku zadebiutować na rynku NewConnect - podała spółka w komunikacie prasowym.

Holenderski bank ING zwalnia 2350 pracowników w Europie (2,5 proc. załogi liczącej 94 tys.), co ma mu zaoszczędzić ok. 500 mln euro. Bank ogłosił, że jego zysk netto za trzeci kwartał br. wyniósł 609 mln euro.

Zysk Time Warner w III kwartale 2012 r. wyniósł 86 centów na akcję - poinformowała spółka w środowym komunikacie. Analitycy spodziewali się zysku na akcję w wysokości 82 centów.

Magic Software, spółka zależna od Formula Systems z grupy Asseco Poland, miała w III kw. 2012 r. 4,1 mln USD zysku netto w porównaniu do 4 mln USD rok wcześniej. Zysk operacyjny także wyniósł 4,1 mln USD wobec 4 mln USD, a przychody wzrosły do 32,6 mln USD w porównaniu do 30 mln USD - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Spółka PNI nie jest już liderem konsorcjum modernizującego linię Wrocław-Poznań między Wrocławiem a granicą Dolnośląskiego - poinformowały PKP PLK. Nowym liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych. Kolejarze chcą szybkiego wznowienia prac.

Codemedia, spółka świadcząca usługi w zakresie komunikacji w internecie oraz rozwiązań typu direct response, spodziewają się w 2012 r. 3,6 mln zł zysku netto i 4,5 mln zł zysku EBIT przy 52 mln zł przychodów. Rok później zysk netto ma wynieść 5 mln zł, zysk operacyjny 6,3 mln zł, a obroty 70 mln zł - podała spółka w komunikacie.

WALUTY

Zapowiedzi rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych oraz słabsze dane o produkcji w Niemczech spowodowały, że złoty się osłabił, a w najbliższych dniach może utrzymywać się w przedziale 4,12-4,16 za euro. Rentowności polskich obligacji spadały, szczególnie na długim końcu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2031, a kurs złotego do euro na 4,1122 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2746 USD i 102,11 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną po zwycięstwie Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA, które daje nadzieję na kontynuację programów stymulacyjnych dla gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.798 USD za tonę, po wzroście o 1,3 proc.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku znajdują się blisko poziomów najwyższych od dwóch tygodni, po zwycięstwie Baracka Obamy w wyborach prezydenckich w USA. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 88,50 USD, po spadku o 21 centów, choć na wtorkowym zamknięciu ceny wzrosły o 3,06 USD do 87,87 USD.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 110,84-110,86 USD za baryłkę.

OPINIE, PROGNOZY

Inflacja może spaść poniżej celu inflacyjnego już w I kwartale 2013 r. dzięki niższym cenom gazu - ocenia BGK w porannej nocie.

Spadek ceny gazu, oprócz efektu w postaci jednorazowego spadku wskaźnika inflacji, może mieć także pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. W dyspozycji gospodarstw domowych pozostanie dodatkowa gotówka, którą będą mogły one przeznaczyć na wydatki, zwiększenie oszczędności albo na spłatę zadłużenia - ocenia Jacek Wiśniewski, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Zwycięstwo we wtorkowych wyborach prezydenckich Baracka Obamy jest korzystne dla rynków, przynajmniej w krótkim okresie. Problemem do rozwiązania jest kwestia tzw. "kifu fiskalnego", co może doprowadzić do konfliktu między prezydentem a Kongresem USA - uważa Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec Holding.

Ryzyko inflacyjne w strefie euro jest bardzo niskie, a efekty kryzysu zadłużenia zaczynają szkodzić gospodarce Niemiec - ocenił w środę szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Zyta Gilowska, członek RPP, brała udział w listopadowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Marek Belka, prezes NBP.

Według październikowego badania koniunktury, nastroje wśród przedsiębiorców w porównaniu z wrześniem poprawiły się, a wskaźnik bieżący wzrósł do minus 5,0 pkt z minus 7,7 pkt - wynika z opublikowanego w środę raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł o jeden stopień oceny polskiego sektora bankowego i rynku kapitałowego - wynika z tegorocznej edycji "Raportu o Tranzycji", oceniającego postępy krajów postkomunistycznych i Afryki Północnej na drodze do gospodarki w pełni rynkowej.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 18 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu tygodnia spadła o 7 groszy - wynika z analiz e-petrol.pl.

Niebawem Chiny mogą wyrosnąć na znaczącego eksportera paliw płynnych - informuje Międzynarodowa Agencja Energii. Prognozy wskazują, że popyt w tym kraju nie rośnie tak szybko jak zakładano i moce produkcyjne w rafineriach mogą być wykorzystywane do celów eksportowych.

Sejmowe komisje finansów publicznych i rolnictwa opowiedziały się w środę za odrzuceniem poselskiego projektu, który przewiduje wzrost zwrotu akcyzy zawartej w oleju napędowym wykorzystywanym przez rolników.

Bułgarski rząd zaaprobował w środę ostateczny wariant porozumienia z Gazpromem o budowie bułgarskiego odcinka gazociągu South Stream, ale jego podpisanie uzależnił od nowej umowy ws. dostaw gazu, licząc na obniżkę cen - poinformowały służby prasowe rządu.

Spółka PNI nie jest już liderem konsorcjum modernizującego linię Wrocław-Poznań między Wrocławiem a granicą Dolnośląskiego - poinformowały PKP PLK. Nowym liderem jest Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych. Kolejarze chcą szybkiego wznowienia prac.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Szef komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) zwoła jej niejawne posiedzenie w sprawie porozumienia między PGNiG a Gazpromem. PiS chce, żeby o jego szczegółach opowiedzieli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak i minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Oddajcie 12 mld zł - z takim apelem zwrócili się w środę do PiS politycy PO. Platforma twierdzi, że taką kwotę straciła Polska podczas negocjacji cen gazu prowadzonych przez ministra skarbu w rządzie PiS Wojciecha Jasińskiego.

Od środy w Lubuskiem sygnał naziemnej telewizji nadawany jest wyłącznie cyfrowo. Przedpołudniowe kontrole nie wykazały problemów z jego dostępnością. Pierwsze w kraju nadajniki analogowe wyłączył rano minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Nowelą Prawa telekomunikacyjnego, która poszerza prawa abonentów, wzmacnia ochronę danych osobowych i zwiększa konkurencyjność usług telekomunikacyjnych oraz nowelą ustawy o rtv dot. usług na żądanie - zajmie się Senat na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu.

26 listopada rozpocznie się w Gdańsku sprzedaż 134 samochodów należących do spółki Amber Gold. Wywoławcze ceny pojazdów wynoszą od 17,1 tys. zł do 226 tys. zł. W sumie syndyk zabezpieczył 146 pojazdów spółki o wartości ponad 7,2 mln zł.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Prezydent Barack Obama wygrał wybory prezydenckie w USA zapewniając sobie rządy na drugą kadencję.

Większość w niższej izbie parlamentu USA - Izbie Reprezentantów, utrzymali we wtorkowych wyborach Republikanie, co oznacza, jak pisze agencja Associated Press, dalsze starcia z Demokratą Barackiem Obamą, wybranym we wtorek na drugą kadencję prezydencką.

Dla wybranego ponownie na prezydenta USA Baracka Obamy zacznie się, wraz z drugą kadencją ciężka praca, w tym wywiązanie się z obietnic, których nie dotrzymał podczas pierwszej kadencji - pisze w środę w artykule redakcyjnym dziennik "Washington Post".

W czwartek w Pekinie rozpocznie się 18. zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh), podczas którego ogłoszone zostaną nazwiska nowych przywódców partii oraz kraju, w tym prezydenta i premiera. Będą oni sprawować władzę przez następne lata.

Czeski centroprawicowy rząd Petra Neczasa uzyskał w środę w niższej izbie parlamentu wotum zaufania i obronił tym samym niepopularne reformy podatków. "Za" głosowało 101 deputowanych, a 93 było przeciwko.

Z platformy mieszkalnej znajdującej się na jednym z pól naftowych na Morzu Norweskim ewakuowano w środę ok. 330 osób - poinformowały służby ratunkowe. Rano stwierdzono, że platforma należąca do norweskiego koncernu naftowego Statoil przechyliła się.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun pogratulował w środę Barackowi Obamie reelekcji na stanowisko prezydenta USA i zaapelował o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz zakończenia konfliktu w Syrii i ożywienia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, złożył oficjalną wizytę w wietnamskiej stolicy Hanoi. Podczas spotkania z premierem Wietnamu, szef rosyjskiego rządu oświadczył, że liczy na efektywną realizację kolejnych projektów energetycznych w tym kraju - podał rosyjski serwis informacyjny RIA-Nowosti.

Francuski rząd przyjął w środę projekt ustawy umożliwiającej parom homoseksualnym małżeństwo i adopcję dzieci. Propozycja rządzącej lewicy wywołuje zdecydowany sprzeciw prawicy i francuskiego Episkopatu.

(PAP)

pif/ asa/

dr4qcfc

Podziel się opinią

Share
dr4qcfc
dr4qcfc