Trwa ładowanie...
d3jesk1

Skrót wiadomości - środa, 9 stycznia

...
Share
d3jesk1

10.01. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d3jesk1

Rada Polityki Pieniężnej zbliża się do końca pewnego etapu w polityce łagodzenia - ocenił w środę prezes NBP Marek Belka. Jego zdaniem obniżka w lutym nie jest wykluczona, ale wówczas należałoby się liczyć, że w kolejnym miesiącu lub miesiącach nastąpiłaby przerwa w obniżkach.

RPP nie wyklucza dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, jeśli napływające dane potwierdzą trwałość osłabienia koniunktury, a ryzyko nasilenia presji inflacyjnej będzie ograniczone - wynika z komunikatu po styczniowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej.

Gdy nie istnieje zagrożenie presją inflacyjną Rada Polityki Pieniężnej może wspierać wzrost gospodarczy - uważa Anna Zielińska-Głębocka, członkini Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

d3jesk1

RPP nie będzie ogłaszać swojej decyzji o stałej godzinie - powiedział na konferencji prasowej szef NBP Marek Belka.

FootFall Indeks Polska w tygodniu 31 grudnia 2012 r - 6 stycznia 2013 roku spadł o 18,0 proc. rok do roku i o 8,9 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem i wyniósł 62,16 pkt. - podała firma Experian.

Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w ramach elastycznej linii kredytowej (FCL) - wynika z cotygodniowego raportu MFW na temat jego działalności finansowej.

8 stycznia 2013 r. na rachunek walutowy Ministra Finansów prowadzony w NBP wpłynęły środki kredytowe w kwocie 700 mln EUR z tytułu realizacji dwóch umów kredytowych z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - poinformowało w środę ministerstwo finansów.

d3jesk1

Średnia cena benzyny bezołowiowej PB95 w handlu detalicznym w ciągu ostatniego miesiąca spadła o 9 groszy - wynika z analiz Polskiej Izby Paliw Płynnych.

W Niemczech w listopadzie 2012 r. produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 2,0 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Inflacja w Czechach w grudniu 2012 r. była najniższa od roku - wskaźnik spadł do 2,4 proc. z 2,7 proc. w listopadzie rdr - podał urząd statystyczny w komunikacie.

W USA zanotowano mocny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks zwyżkował w tygodniu zakończonym 4 stycznia 2013 r. o 11,7 proc., po uwzględnieniu czynników sezonowych - podano w komunikacie.

d3jesk1

BUDŻET, DŁUG

Senatorowie podczas wtorkowego głosowania zgłosili dwanaście poprawek do ustawy budżetowej na 2013 r. Ponad 80 wniosków zaproponowanych przez senatorów opozycji zostało odrzuconych. Teraz zgłoszone przez Senat poprawki trafią do Sejmu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 26,1 mln zł - poinformował ZUS w komunikacie.

Wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego z opłat za przejazdy płatnymi odcinkami dróg i autostrad wnoszonych za pomocą systemu viaTOLL wyniosły w grudniu 2012 r. 72,3 mln zł, wobec 85,4 mln zł w listopadzie - poinformowała PAP Dorota Prochowicz, rzecznik viaTOLL.

d3jesk1

Prezydent USA Barack Obama nominuje w czwartek szefa personelu Białego Domu Jacka Lew na nowego ministra finansów - poinformowało w środę źródło zbliżone do sprawy. Lew zastąpi Timothy'ego Geithnera.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,67 proc. i wyniósł 10.578,57 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu minimalnie spadł, do 2.275,34 pkt. z 2.276,07 pkt.

d3jesk1

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 1,01 proc. i wyniósł 18.838,89 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,19 proc. i wyniósł 2.567,59 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,32 proc. i wyniósł 7.720,47 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,31 proc. i wyniósł 3.717,45 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,74 proc., do 6.098,65 pkt.

SPÓŁKI

Jastrzębska Spółka Węglowa mogła wypracować w 2012 roku około 1 mld zł zysku netto - poinformował w rozmowie z PAP Jarosław Zagórowski, prezes JSW. W pierwszym kwartale tego roku ceny węgla koksowego sprzedawanego przez spółkę są zbliżone do tych z czwartego kwartału 2012 roku, na rynku koksu widać stabilizację.

Bank BPH chce w 2013 roku utrzymywać współczynnik wypłacalności powyżej 12 proc. i w każdym z kwartałów tego roku mieć zysk - poinformował w środę PAP Richard Gaskin, prezes banku.

Colian podpisał przedwstępną umowę kupna pakietu kontrolnego (77,4 proc.) Firmy Cukierniczej "Solidarność" od Spółdzielni Pracy Przemysłu Spożywczego za 162,6 mln zł. Zobowiązał się też do kupna pozostałych udziałów od osób fizycznych. Łączna wartość transakcji kupna 100 proc. akcji FC Solidarność to maksymalnie 210 mln zł - podał Colian w komunikacie.

W dniach od 31 XII 2012 r. - 06.01.2013 r. największy udział w wydatkach na reklamę wśród stacji TV zanotował TVN. Udział ten wyniósł 15,59 proc., co oznacza 31,09 mln zł wpływów. Drugie miejsce zajął Polsat z udziałem na poziomie 14,82 proc., czyli wpływami rzędu 29,55 mln zł - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

W dniach od 31.12.2012 r. do 6.01.2013 r. udział TVN w oglądalności wyniósł 10,84 proc. wobec 11,26 proc. tydzień wcześniej. W przypadku Polsatu udział w oglądalności wyniósł 12,93 proc. wobec 11,88 proc. przed tygodniem - wynika z szacunkowych danych firmy Nielsen Audience Measurement.

Nawet kilku milionów zł może domagać się lotnisko w Modlinie od wykonawcy pasa startowego oraz firmy nadzorującej inwestycję - poinformował w środę przewodniczący rady nadzorczej spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin Marek Miesztalski.

Action w IV kw. 2012 r. zanotował rekordową wysokość przychodów ze sprzedaży. W rezultacie całoroczna sprzedaż spółki może okazać się kilka procent wyższa od planowanej - poinformował PAP Piotr Bieliński, prezes Action.

Warimpex sprzedaje na rzecz UBM swój 50 proc. udział w hotelu angelo w Monachium oraz w przyległej działce budowlanej o powierzchni 7,5 tys. m kw - podał Warimpex w komunikacie prasowym.

Polnord wydał klientom w czwartym kwartale 368 lokali, a w całym 2012 roku liczba wydań wyniosła 939 mieszkań - podała spółka w komunikacie.

Aviva Investors Poland zmniejszył swoje zaangażowanie w City Interactive i ma obecnie 4,93 proc. akcji tej spółki - poinformowała spółka w komunikacie.

Sobet złożył do Sądu Rejonowego w Opolu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu - podała spółka w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg na doradcę prawnego przy przygotowaniu oferty publicznej Energi - poinformował resort skarbu w ogłoszeniu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika ponadto, że jednocześnie MSP rozpoczęło poszukiwania doradców finansowych przy tej transakcji.

Jedenaście podmiotów pobrało memorandum informacyjne w sprawie prywatyzacji spółki Polskie Koleje Linowe, a kolejni zainteresowani są w trakcie jego pozyskiwania. Umowa sprzedaży akcji PKL powinna zostać podpisana do połowy 2013 roku - poinformowały PKP w komunikacie.

UOKiK zgodził się na przejęcie przez Ringwood Financial kontroli nad Polskim Holdingiem Nieruchomości - podał UOKiK w środowym komunikacie.

Na NewConnect zadebiutowała w środę działająca na rynku tworzyw sztucznych spółka PlastPack Company.

BioMaxima do końca drugiego kwartału 2013 roku podpisze ostateczną umowę zakupu 100 proc. udziałów CEBO - podała BioMaxima w komunikacie. Wartość transakcji to 650 tys. zł. CEBO jest wyłącznym dystrybutorem systemu aspiracyjno-próżniowego do pobierania krwi firmy KABE.

WALUTY

Złoty po wypowiedzi Marka Belki o zbliżaniu się do końca cyklu obniżek umocnił się, jednak w kolejnych dniach ustabilizuje się w przedziale 4,07-4,10 za euro w oczekiwaniu na kolejne komentarze - uważają dilerzy. Ich zdaniem na rynku długu rozpoczęła się korekta, która może wynieść 10-15 pb.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1516, a kurs złotego do euro na 4,1192 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3056 USD i 114,34 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Stawka referencyjna Polonia wzrosła w środę do 4,01 proc. z 3,96 proc. we wtorek - podał NBP.

TOWARY

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,31 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 361,25 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a zapasy surowca w USA rosną - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 92,98 USD, po spadku o 17 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na II 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,97-111,99 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 8092,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Dopóki indeks WIG 20 znajduje się powyżej poziomu 2.542 pkt., ostatnie spadki można traktować jako krótkoterminową korektę, po której mogą powrócić wzrosty. Uwaga inwestorów skupia się obecnie na notowaniach w USA, gdzie indeks S&P 500 znajduje się w okolicach istotnego wsparcia na poziomie 1.466 pkt. Jego przebicie mogłoby przełożyć się na poprawę nastrojów również na polskim rynku.

Następnej obniżki stóp procentowych NBP można się spodziewać w lutym - oceniają ekonomiści banków w komentarzach do środowej decyzji RPP. Część ekonomistów prognozuje kolejne obniżki albo dostrzega ich możliwość.

RPP zakończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej być może już w lutym - prognozuje w bazowym scenariuszu Goldman Sachs. Zdaniem ekonomistów banku fakt, że RPP jest mniej gołębia niż oczekiwał rynek oraz spadek deficytu obrotów bieżących powinny wspierać złotego.

Prezes NBP Marek Belka zaskoczył rynki sygnalizując możliwe wstrzymanie cyklu obniżek stóp procentowych, komunikat RPP nie zapowiada wyraźnie kolejnej obniżki w lutym, ale dalsze obniżki nastąpią - twierdzi JP Morgan.

Dominujący w ostatnich latach na światowych rynkach reżim risk-on/risk-off może dobiegać końca. Zmianie ulec mogą funkcjonujące silne korelacje pomiędzy poszczególnymi klasami aktywów. Większą rolę niż dotychczas mogą odgrywać czynniki fundamentalne, a mniejszą percepcja ryzyka rynkowego.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja wystąpiła do GPW o wyjaśnienia i dane liczbowe, które mogą potwierdzać założenia będące podstawą wydłużenia sesji, w tym o bilans kosztów i dochodów samej giełdy oraz liczbę i wartość zawieranych na rynku transakcji przed i po zmianie. KNF chce też, aby giełda ustosunkowała się do pojawiających się negatywnych opinii firm inwestycyjnych co do słuszności wydłużenia czasu trwania notowań.

Polska Izba Ubezpieczeń przewiduje na 2013 rok zdecydowane spowolnienie dynamiki wzrostu składki zakładów ubezpieczeń, dynamika wzrostu składki może być niska, jednocyfrowa - poinformował PAP Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Produkcja samochodów osobowych i dostawczych w Polsce w grudniu 2012 roku wyniosła 38.139 sztuk, co oznacza spadek o 33,29 proc. rdr i spadek o 20,85 proc. mdm - podał w środę w komunikacie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

W pierwszy weekend 2013 roku frekwencja w kinach sięgnęła blisko 550 tys. osób wobec 724 tys. tydzień wcześniej - podała Stopklatka.pl na podstawie danych Box Office.

Liczba rezerwacji wycieczek w Polsce w 1. tygodniu 2013 roku spadła o 27,2 proc. rdr, a liczba klientów biur podróży spadła o 26,7 proc. rdr - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Przeterminowane płatności Polaków w 2012 r. wzrosły o 11 proc., czyli o 3,9 mld zł do 38,3 mld zł - wynika z raportu BIG, przygotowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor SA.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że w tygodniu 24-30 grudnia ceny pszenicy konsumpcyjnej rosły w 4 spośród 5 regionów Polski - podało ministerstwo rolnictwa w komunikacie.

W grudniu 2012 roku zarejestrowano 766 nowych pojazdów jednośladowych, co oznacza spadek o 45,1 proc. rdr i spadek o 46,8 proc. mdm - podał w komunikacie Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Sprzedawane towary nie będą musiały być oznaczone ceną, ale cena będzie musiała być tak wyeksponowana, aby klient nie miał wątpliwości, co ile kosztuje - przewiduje projekt założeń nowelizacji ustawy o cenach, nad którym pracuje resort finansów.

Pod koniec stycznia przedstawiciele polskiego rządu mają rozmawiać z azjatyckim koncernem motoryzacyjnym, zainteresowanym uruchomieniem w Polsce montowni - zapowiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Trybunał Konstytucyjny bez podania powodu odroczył w środę badanie skargi RPO na pozbawienie samorządu terytorialnego prawa do odwołań od orzeczeń komisji zwracających Kościołowi katolickiemu oraz gminom żydowskim mienie zagrabione im w PRL.

Koszt refundacji nowych leków na cukrzycę to jedynie kilka procent z 1,8 mld złotych, które NFZ zaoszczędził w 2012 r. - oceniają diabetolodzy. A na nowej liście refundacyjnej nie pojawiły się leki inkretynowe, na które czekają diabetycy. MZ zwróciło się o dodatkowe analizy ekonomiczne.

W 2012 r. ponad połowa Polaków (54 proc.) oceniała, że świat idzie w złą stronę; przeciwnego zdania było 34 proc. badanych, a 12 proc. nie wyraziło opinii w tej kwestii - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska.

Odbieranie prawa jazdy za podwójne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym, 160 kolejnych fotoradarów, nowe radiowozy z wideorejestratorami oraz większa liczba policjantów na drogach - zakłada m.in. projekt Narodowego Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Politycy Solidarnej Polski zwrócili się w środę z wnioskiem m.in. do Rzecznika Praw Obywatelskich i Głównego Inspektora Pracy o pilny nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy przy zwolnieniach grupowych w fabryce Fiata Auto Poland w Tychach.

Senat uznał w środę, że dyrektywa mająca zwiększyć odsetek kobiet we władzach spółek będzie niezgodna z zasadą pomocniczości. Wcześniej taką samą opinię wyraził Sejm.

Wicepremier Janusz Piechociński (PSL) zapowiedział, że przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu, 23-25 stycznia, zacznie cykl spotkań z klubami parlamentarnymi. Zaproponuje im oddelegowanie ekspertów do grona jego doradców społecznych. Pierwsze spotkanie będzie z klubem SP.

W środę marszałek Ewa Kopacz spotkała się w Sejmie z przedstawicielami Straży Marszałkowskiej. Komendant Straży Mieczysław Kuras zapowiedział po spotkaniu, że niewątpliwie zostaną wyciągnięte konsekwencje po prowokacji dziennikarskiej, która ujawniła luki w bezpieczeństwie parlamentu.

Agencja Nieruchomości Rolnych chce stworzyć przejrzyste warunki sprzedaży państwowych gruntów - podkreślił w środę w rozmowie z PAP prezes ANR Leszek Świętochowski. Agencja chce, by ziemia trafiała do uprawnionych rolników na powiększenie gospodarstw rolnych.

2,5 tys. osób protestuje na Facebooku przeciwko wycinaniu drzew w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Drzewa wycięto, bo ich zły stan zagrażał spacerowiczom - powiedziała PAP dyrektor Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Na 9 miesięcy przed wyborami kierowanemu przez kanclerz Niemiec Angeli Merkel blokowi CDU/CSU stale rosną notowania. Według opublikowanego w środę sondażu ugrupowanie to cieszy się 42-proc. poparciem, najwyższym, od kiedy Merkel stanęła na czele rządu w 2005 r.

Prezydent Niemiec Joachim Gauck określił prezydenta Czech Vaclava Klausa mianem "polityka, którego pasją była i jest wolność". Na spotkaniu w Berlinie zapewnił w środę, że preferowany przez Niemcy model państwa opiekuńczego nie grozi nowym paternalizmem.

Zgromadzenie Narodowe Wenezueli zgodziło się we wtorek, żeby prezydent Hugo Chavez, który ze względów zdrowotnych nie będzie mógł zostać zaprzysiężony 10 stycznia w parlamencie na trzecią kadencję, złożył przysięgę później, przed Sądem Najwyższym.

Kradzież tożsamości, fałszowanie kart kredytowych, wykorzystywanie seksualne dzieci - to niektóre z przestępstw, z którymi walczyć będzie Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością uruchamiane przez UE. Oficjalna inauguracja jego działalności nastąpi w piątek.

Nowy serbski nacjonalistyczny rząd przyjął w środę ostrą rezolucję na temat Kosowa, głoszącą, że Serbia nigdy nie uzna oderwania się swej dawnej prowincji w lutym 2008 r. Rezolucja może zniweczyć rozmowy między dwoma bałkańskimi państwami.

Bułgarska policja wtargnęła w środę do pomieszczeń opozycyjnej telewizji TV plus. Stacja należy do jedynego w kraju operatora telewizji satelitarnej Bulsatcom, który toczy spór finansowy z dwoma kanałami telewizyjnymi o orientacji prorządowej.

Prokuratura Generalna Szwajcarii zamroziła kilka rachunków w bankach tego kraju w ramach śledztwa w sprawie prania pieniędzy wszczętego po śmierci w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, prawnika zaangażowanego w walkę z korupcją w Rosji.

Obrońcy praw człowieka krytykują prezydenta USA Baracka Obamę za wspólne zdjęcie z rannym w zamachu bombowym szefem Krajowego Dyrektoriatu ds. Bezpieczeństwa w Afganistanie Asadullahem Chalidem, oskarżanym o torturowanie więźniów. Biały Dom odrzuca krytykę.

Kontrowersje wywołało powołanie na szefa komitetu ds. etyki Komisji Europejskiej prawnika pracującego w kancelarii doradzającej koncernowi tytoniowemu. Organizacje pozarządowe i Zieloni w PE uważają za niedopuszczalne, by "tytoniowy lobbysta" doradzał KE.

Od 1 stycznia stolica Estonii Tallin jest pierwszą unijną stolicą, która zapewnia swym mieszkańcom bezpłatne przejazdy publicznymi środkami transportu. Władze Tallina zapowiedziały w środę dodatkowe autobusy, gdyż liczba pasażerów wyraźnie wzrosła.

Policja w Trydencie na północy Włoch aresztowała w środę przebywającego w szpitalu Rosjanina, który prowadził skuter śnieżny podczas tragicznego zjazdu na nielegalnej trasie na szczycie Cermis. W wypadku w piątek zginęło sześcioro obywateli rosyjskich.

Prezesi sądów w Mediolanie zaprotestowali przeciwko słowom byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Mówił on, że o tym, iż ma płacić swej żonie, z którą jest w separacji, 36 milionów euro rocznie, zdecydowały trzy "sędzie - feministki i komunistki".

(PAP)

pif/ asa/

d3jesk1

Podziel się opinią

Share
d3jesk1
d3jesk1