Trwa ładowanie...
d162xbr

Skrót wiadomości - wtorek, 18 czerwca

...
Share
d162xbr

19.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d162xbr

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 3.699,67 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 2,3 proc., a mdm spadło o 3,4 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

RPP zbliża się do momentu, kiedy stopy będą adekwatne do sytuacji gospodarczej - powiedział Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem, na podstawie lipcowej projekcji RPP zadecyduje czy pozostaje w trybie łagodzenia czy przechodzi do nastawienia neutralnego.

Liczba oddanych do użytku mieszkań w maju wyniosła 10.268 i wzrosła rdr o 2,4 proc., a mdm spadła o 1,2 proc. - podał we wtorek GUS.

Liczba rozpoczętych budów mieszkań w maju wyniosła 12.098, co oznacza spadek o 22,4 proc. rdr i spadek o 12,1 proc. mdm - podał we wtorek GUS.

d162xbr

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, w maju wyniosła 11.748 i w ujęciu rocznym spadła o 23,5 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 7,6 proc. - podał we wtorek GUS.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w czerwcu 2013 r. lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Wtorkowy raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł do 38,5 pkt. z 36,4 pkt. miesiąc wcześniej.

Produkcja przemysłowa w Japonii w kwietniu 2013 r. wzrosła mdm o 0,9 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 0,1 proc., po korekcie - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w końcowych wyliczeniach.

Bank centralny Turcji pozostawił benchmarkową stopę procentową bez zmian. Wynosi ona nadal 4,50 proc. - poinformował bank w komunikacie.

d162xbr

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w maju 2013 r. wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

W ciągu najbliższych 6 miesięcy wzrost zatrudnienia planuje 20 proc. firm, zaś jego redukcję 13 proc. - wynika z badania firmy Randstad. Wzrost płac rozważa 10 proc. przedsiębiorstw, a spadek 4 proc.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w maju i wyniosła 914 tys. w ujęciu rocznym. W kwietniu wskaźnik wyniósł 856 tys. po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

d162xbr

Procesy prywatyzacyjne ulegną spowolnieniu i w 2014 r. przychody z prywatyzacji wyniosą 5 mld zł, a w latach 2015-2016 po 3 mld zł. Znaczenie OFE w tych procesach będzie również mniejsze - wynika z raportu na temat funkcjonowania systemu emerytalnego, przygotowanego przez resorty pracy i finansów, do którego dotarła PAP.

Polska gospodarka znalazła się w punkcie zwrotnym, jeśli nie przestawimy jej na innowacje, utracimy naszą dotychczasową przewagę konkurencyjną wynikającą z niskich kosztów wytwórczości - wynika z przygotowanego dla prezydenta raportu prof. Jerzego Hausnera.

Hiszpania sprzedała bony, 6- i 12-miesięczne, o łącznej wartości 5,04 mld euro. Target wynosił 5 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i irlandzka prezydencja w UE podejmą we wtorek wieczorem próbę porozumienia w sprawie nowego budżetu Unii. Według dyplomatów może to być ostatnia szansa, by budżet mógł zostać przyjęty przed wakacjami i wejść w życie bez opóźnień.

d162xbr

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,17 proc. i wyniósł 8.229,51 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu spadł o 0,08 proc. i wyniósł 3.860,55 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,69 proc., do 6.374,21 pkt.

d162xbr

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,45 proc. i wyniósł 19.189,90 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,33 proc. i wyniósł 2.455,15 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 2.159,29 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 13.007,28 pkt.

SPÓŁKI

Akcjonariusze notowanej na rynku NewConnect spółki Pro-Log zdecydowali o wypłacie 1,3 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Fasing przeznaczy na dywidendę z zeszłorocznego zysku 2,18 mln zł, co daje 0,70 zł na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Akcjonariusze notowanej na rynku NewConnect spółki GO TFI zdecydowali o wypłacie 0,36 zł dywidendy na akcję - poinformowała spółka w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na połączenie Polskiego Banku Przedsiębiorczości i FM Banku - poinformowała KNF w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 200 tys. kary na Mostostal-Export. Powodem ukarania spółki było niewykonanie obowiązków informacyjnych - podała KNF w komunikacie.

PGNiG nie wyklucza, że jesienią wyemituje obligacje za kilkuset milionów złotych w ramach programu o wartości 4,5 mld zł - poinformował PAP Michał Pietrzyk, zastępca dyrektora departamentu ekonomicznego PGNiG.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna ogłosiła nowy przetarg na budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów o mocy 430-450 MW netto - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE.

PKN Orlen analizuje możliwość przejęcia 11 licencji od Marathon Oil Poland - poinformował prezes Orlenu Jacek Krawiec cytowany przez agencję Bloomberg.

MNI Telecom, spółka zależna giełdowego MNI podpisała z Telekomunikacją Polską porozumienie, na mocy którego odblokowany zostanie jeden z rachunków bankowych MNI, a obie firmy wznowią relacje biznesowe - podało MNI w komunikacie. Spółki nadal pozostają w sporze dotyczącym firmy Długie Rozmowy.

Poczta Polska w ciągu dwóch-trzech lat będzie gotowa do upublicznienia, ale Skarb Państwa powinien zachować większość akcji - ocenili przedstawiciele spółki. Ich zdaniem rynek usług KEP będzie rósł w najbliższych latach o 5 proc. rdr pod względem wartości i ok. 10 proc. pod względem wolumenu.

ABC Data jest bliska sprzedaży udziałów w rumuńskiej spółce Scop Computers, która w wyniku problemów z rumuńskim odpowiednikiem Urzędu Skarbowego ogłosiła postępowanie naprawcze. Transakcja pozwoli spółce pozbyć się problemów w Rumunii i otworzy drogę do ponownego wejścia na tamten rynek - poinformowało PAP źródło zbliżone do spółki.

Tarczyński, producent wędlin, który we wtorek zadebiutował na rynku głównym GPW, chce sukcesywnie zwiększać udział sprzedaży eksportowej w przychodach. Obecnie prowadzi promocję swoich produktów na rynkach Europy Zachodniej - poinformował wiceprezes spółki, Krzysztof Wachowski.

Kurs akcji Przedsiębiorstwa Telekomunikacyjnego Telgam spadł na otwarciu w pierwszym dniu notowań na NewConnect o 15,15 proc. do 0,28 zł.

Statoil Fuel & Retail (SFR) chce być w trójce największych sprzedawców paliwa na rynku detalicznym w Polsce. Nie tylko nie zamierza sprzedawać sieci, ale chce rozwijać działalność - poinformował PAP prezes SFR Jacob Schram.

Comp Centrum Innowacji, spółka zależna Compu, kupiła zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZPC) od Trans Tech. Transakcja została rozliczona 34.485 akcjami Compu. ZCP specjalizuje się w rozwoju autorskiego oprogramowania dla sektora transportowego - podał Comp w komunikacie.

Akcjonariusze spółki Ulma Construction Polska zdecydowali o wypłacie w formie dywidendy 10,5 mln zł z zysku za 2012 r., czyli 2 zł na akcję - podała spółka w komunikacie.

Jeśli Urząd Lotnictwa Cywilnego otrzyma wszystkie dokumenty, a kontrolerzy nie będą mieli zastrzeżeń do pasa lotniska w Modlinie, to decyzja ograniczająca jego eksploatację może zostać uchylona w ciągu tygodnia - poinformowała PAP rzeczniczka ULC Marta Chylińska.

Platinum Properties Group, notowana na rynku NewConnect spółka deweloperska, zadebiutuje na rynku równoległym warszawskiej GPW we wtorek 25 czerwca - poinformowała giełda w komunikacie.

W wezwaniu na akcje Fona ogłoszonym przez DAMF Invest złożono zapisy na 4.863.650 akcji spółki - poinformował pośredniczący w wezwaniu DM Amerbrokers.

Walne zgromadzenie Seleny FM zdecydowało o wypłacie na dywidendę kwoty 8,68 mln zł, tj. 0,38 zł na jedną akcję za 2012 rok - podała Selena FM w komunikacie.

WALUTY

Poziomy na rynkach walut i obligacji nadal kształtują się pod wpływem wyczekiwania na środową decyzję Fed dotyczącą przyszłości programu QE. Analitycy spodziewają się, że po decyzji Fed złoty może zyskać do 4,20/EUR bądź stracić do 4,30/EUR. Duże straty ze względu na obawy przed decyzją Fed notuje krajowy rynek długu.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1682 a kurs złotego do euro na 4,2406 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,3374 USD i 127,55 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 105,72-105,74 USD za baryłkę.

Ropa naftowa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest notowana blisko 4-miesięcznego maksimum z powodu spodziewanego spadku jej zapasów w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 97,78 USD.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że Fed ograniczy stymulowanie wzrostu gospodarczego. Spowalnia też gospodarka Chin, a to będzie oznaczać słabszy popyt na surowce - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 7.047,50 USD za tonę, po spadku o 0,5 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali spadła do 7010,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Wzrost PKB w Polsce przyspieszy z 1,1 proc. w 2013 r. do 2,1 proc. w 2014 r. - prognozuje Danske Bank w czerwcowym raporcie. W maju bank spodziewał się odpowiednio 1,3 i 2,0 proc. Prognoza na 2015 r. nie zmieniła się i wynosi 2,9 proc. Danske spodziewa się obniżek stóp NBP o dalsze 75 pb.

RPP obniży stopy procentowe w lipcu o 25 pb, po czym przejdzie na dłużej do trybu "wait and see" - uważają ekonomiści z Morgan Stanley.

Polska gospodarka i waluta najgorszy okres mają za sobą - ocenia Marcin Kiepas, dyrektor działu analiz Admiral Markets. Jego zdaniem wzrost gospodarczy będzie stopniowo przyspieszał do 1,8-2,1 proc. rdr w IV kwartale 2013 r., a złoty będzie się umacniał do 4,0 za euro na koniec roku.

Dane NBP o eksporcie i imporcie są potwierdzeniem zdolności polskich przedsiębiorstw do konkurowania na rynkach zewnętrznych oraz są dowodem słabości popytu krajowego - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodaje, że w II kwartale struktura wzrostu PKB będzie podobna do I kwartału.

Wtorkowa sesja nie przyniosła żadnych przełomów. WIG 20 zakończył sesję na minusie najprawdopodobniej przez zamieszanie wokół OFE, choć szerszy rynek utrzymał tendencję wzrostową. Wypłaty dywidend będą miały negatywny wpływ na poziomy indeksów - uważają analitycy.

Reakcja rynków na spekulacje o możliwym ograniczeniu skali skupu obligacji przez Rezerwę Federalną jest przesadzona. Jeśli amerykański bank centralny ograniczy tę skalę, będzie to robił stopniowo, a jego decyzje nie przełożą się na gwałtowny spadek popytu na amerykańskie papiery dłużne - ocenił w komentarzu główny strateg inwestycyjny BlackRocka Russ Koesterich.

Inwestorzy powinni przygotować się na dalsze zwyżki indeksów na amerykańskich giełdach, bo rynek byka jeszcze się utrzyma - uważa Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny w Bank of America Merrill Lynch.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Komisja Nadzoru Finansowego wydała Rekomendację "S", która zakłada m.in. obniżenie wskaźnika LtV do poziomu 80 lub 90 proc. dla kredytów mieszkaniowych. Komisja chce, by większość zapisów nowego dokumentu weszła w życie od 1 stycznia 2014 roku - podała KNF w komunikacie.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności gospodarczej skróci się z 25 do siedmiu dni; przedsiębiorca uzyskując wpis do KRS, otrzyma od razu numery NIP i Regon - zakłada propozycja założeń do zmian w przepisach zaakceptowana we wtorek przez rząd.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu, który ograniczy tzw. krótką sprzedaż, służącą spekulacjom finansowym - poinformował premier Donald Tusk.

Program energetyki jądrowej może ruszyć później niż było to pierwotnie planowane. Jest to związane ze spodziewanym wzrostem znaczenia gazu - poinformował premier, Donald Tusk.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa bankowego oraz ustawy o funduszach inwestycyjnych - podała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Nowela ma dostosować przepisy do wyroku TK ws. pozbawienia ksiąg bankowych statusu dokumentu urzędowego.

Wartość transakcji z wykorzystaniem kart w I kwartale 2013 roku wyniosła 97,9 mld zł, czyli była o 2,9 proc. wyższa niż rok wcześniej. Liczba wyemitowanych kart płatniczych wzrosła w tym okresie o 5 proc. do 33,64 mln - poinformował NBP w raportach.

W poniedziałek, 17 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 35.993,37 mln zł wobec 37.938,79 mln zł w piątek - podał NBP.

Liczba nowo zarejestrowanych samochodów osobowych w maju 2013 roku w Polsce wyniosła 22.629 sztuk, tj. spadła o 5,8 proc. rdr - wynika z szacunków europejskiego stowarzyszenia producentów motoryzacyjnych ACEA.

Dorota Podedworna-Tarnowska z dniem 18 czerwca 2013 r. została powołana przez prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - poinformował resort finansów we wtorkowym komunikacie.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Wydłużenie do trzech lat zezwolenia na pobyt czasowy, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, zakaz umieszczania w ośrodkach zamkniętych dzieci poniżej 15 lat - to niektóre ze zmian, jakie wprowadzi nowa ustawa o cudzoziemcach. We wtorek projekt zaakceptował rząd.

Specustawa drogowa z czerwca 2012 r. powinna objąć dużych przedsiębiorców i w tym zakresie jest sprzeczna z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Za niekonstytucyjny uznał też przepis dot. wykonawców upadłych przed wejściem w życie ustawy. Wyrok Trybunału dotyczy ustawy z 28 czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

W czerwcu doszło do pogorszenia nastrojów społecznych - wynika z czerwcowego sondażu Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. W porównaniu z majem pogorszyły się zarówno oceny netto stanu gospodarki, kierunku zmian w kraju jak i 3-letniej prognozy materialnych warunków życia.

Pracę Sejmu źle ocenia 67 proc. badanych, dobrze - 17 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Z kolei o działaniach prezydenta Bronisława Komorowskiego dobrą opinię ma 65 proc. ankietowanych, negatywną ocenę wystawiło mu 20 proc.

Działalność Kościoła rzymskokatolickiego dobrze ocenia blisko sześciu na dziesięciu badanych (59 proc.), ponad jedna czwarta (28 proc.) ją krytykuje - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Podczas wyrabiania paszportu od dzieci poniżej 12. roku życia nie będą pobierane odciski palców - zakłada projekt nowelizacji ustawy o dokumentach paszportowych. We wtorek projekt autorstwa MSW zaakceptował rząd.

Rada Ministrów skierowała do prezydenta we wtorek wniosek o przedłużenie pobytu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Rząd wystąpił do prezydenta o przedłużenie okresu użycia PKW o kolejne pół roku - od 1 lipca do końca grudnia 2013 r. Liczebność kontyngentu się nie zmieni, nadal maksymalnie będzie on liczył 300 żołnierzy i pracowników wojska.

W czasie obchodów Dnia Dziecka osoby wchodzące do gmachu kancelarii premiera zostały skontrolowane przez BOR, a po zakończeniu imprezy cały teren został szczegółowo sprawdzony. W czasie imprezy zastosowano inne, dodatkowe metody i formy ochrony - podało MSW. Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Małgorzata Woźniak odniosła się w ten sposób do publikacji "Rzeczpospolitej", która podała, że premier Donald Tusk polecił BOR, by 1 czerwca nie sprawdzało tysięcy osób, które odwiedziły jego siedzibę. Jak napisała gazeta, szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zwrócił się w tej sprawie do BOR o wyjaśnienia.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że zwróci się do klubu PO o ponowne przygotowanie projektu zakładającego likwidację finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Poinformował też, że zakazał w Platformie kupowania alkoholu ze środków partyjnych.

Zwróciłem się do ministrów finansów i pracy, aby raport o OFE precyzyjnie wskazał drogi naprawy tego systemu - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Podkreślił, że system emerytalny ma być korzystniejszy dla obywatela, a nie dla OFE.

Rząd przyjął we wtorek projekt noweli Prawa farmaceutycznego. Ma ona zwiększyć efektywność monitorowania niepożądanych działań produktów leczniczych, a tym samym zmniejszyć liczbę powikłań polekowych oraz zgonów spowodowanych niepożądanym działaniem leków.

Systematycznie rośnie liczba zawieranych umów cywilno-prawnych w sytuacji, gdy powinna być zawarta umowa o pracę - wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy za 2012 r. przedstawionego we wtorek na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w Sejmie.

Usługi likwidacji szkód, takie jak usługi pomocy drogowej, holowanie, wynajem samochodu zastępczego, szacowania szkód itp. są zwolnione z VAT - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Zdaniem NSA są one czynnościami ubezpieczeniowymi.

Nie rekomenduję ani organizowania, ani uczestniczenia w referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił we wtorek premier Donald Tusk. Jak podkreślił, pracę prezydent stolicy warszawiacy ocenią w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Bezwzględną walkę z bandytami i poparcie dla zwalczania przemocy fanatycznych kibiców zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk. Deklaracja ma związek z napaściami z użyciem m.in. maczet do jakich w ostatnich dniach doszło w Krakowie.

Prezydent Krakowa zdecydował w sprawie organizacji ruchu w centrum Krakowa. Wokół Plant zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, ale zmiany wprowadzane będą etapami. Ostateczna zmiana nastąpi najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.

W Lubuskim otwarto kolejny odcinek trasy ekspresowej S3 od węzła Sulechów do węzła Świebodzin Południe - poinformował na Twitterze minister transportu Sławomir Nowak. Od wtorkowego wieczoru można już korzystać z ponad 20-km odcinka tej trasy.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Przywódcy G8 zadeklarowali we wtorek wolę współpracy w celu powstrzymania rozlewu krwi w Syrii i wolę osiągnięcia politycznego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

Komisja rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek przeciwko zakazowi sprzedaży papierosów slim i mentolowych w Unii Europejskiej. Taki zakaz zawarty jest w projekcie dyrektywy tytoniowej, który przygotowała Komisja Europejska.

Izba wyższa parlamentu Szwajcarii odmówiła we wtorek zajęcia się uchwaloną przez izbę niższą ustawą, która ma zapewnić władzom USA dostęp do danych na temat kont ich obywateli w bankach szwajcarskich - co wspomogłoby walkę z uchylaniem się Amerykanów przed podatkami.

Duma Państwowa, izba niższa parlamentu Rosji, we wtorek przyjęła w drugim czytaniu projekt poprawek do Kodeksu rodzinnego Federacji Rosyjskiej, zakazujących adopcji rosyjskich dzieci do krajów, które zalegalizowały małżeństwa homoseksualne.

W oświadczeniu szczytu G8 o wojnie domowej w Syrii nie będzie zapisu dotyczącego konieczności odejścia prezydenta Baszara el-Asada od władzy w ramach pokojowego rozwiązania - zapowiedział we wtorek zastępca szefa rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow.

Turecka policja we wtorek rano zatrzymała dziesiątki ludzi w związku z antyrządowymi demonstracjami przetaczającymi się przez kraj od końca maja. W Stambule 90 członków małej socjalistycznej partii uczestniczącej w protestach aresztowano w ich domach.

Węgierska prokuratura postawiła we wtorek 98-letniemu Laszlo Csatary'emu zarzut popełnienia zbrodni wojennych, uzasadniając to jego udziałem w deportowaniu Żydów do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz.

Afgańskie siły bezpieczeństwa przejęły od międzynarodowych sił NATO odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego kraju - ogłosił we wtorek prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. Jednocześnie zapowiedział, że wkrótce w Katarze odbędą się rozmowy pokojowe z talibami.

Negocjacje między przedstawicielami talibów i Stanów Zjednoczonych w sprawie zakończenia wojny w Afganistanie odbędą się w czwartek w stolicy Kataru Dausze - podał we wtorek Reuters, powołując się na wyższego rangą przedstawiciela władz USA.

Prezydent USA Barack Obama podkreślił we wtorek, że do pokoju w Afganistanie może doprowadzić tylko proces, któremu przewodzić będą Afgańczycy. Z uznaniem przyjął decyzję prezydenta Hamida Karzaja, który postanowił rozmawiać z talibami.

Dzięki polegającym na zbieraniu danych programom amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA) i innym danym wywiadowczym udało się zapobiec ponad 50 atakom terrorystycznym od 11 września 2001 roku - oświadczył we wtorek szef NSA gen. Keith Alexander.

Co najmniej 20 osób zginęło, a około 50 zostało rannych w zamachu samobójczym dokonanym we wtorek podczas pogrzebu w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowała miejscowa policja. Wśród zabitych jest deputowany do parlamentu prowincji Chajber Pachtunchwa.

Do ponad 30 wzrosła liczba ofiar dwóch zamachów samobójczych przeprowadzonych we wtorek w pobliżu szyickiego meczetu w Bagdadzie i wewnątrz świątyni. Kilkadziesiąt osób zostało rannych - wynika z nowego bilansu irackich źródeł medycznych i sił bezpieczeństwa.

Internauci protestowali we wtorek w Berlinie przeciwko inwigilowania internetu i łączności telefonicznej przez służby specjalne. Protest zorganizowano na Checkpoint Charlie, tzn. na dawnym przejściu granicznym między NRD a Berlinem Zachodnim.

Rosja rozpoczęła dostawy do Azerbejdżanu uzbrojenia wartego 1 mld dolarów, w tym czołgów, dział i wyrzutni rakietowych - powiadomił we wtorek rosyjski think tank CAST, zajmujący się kwestiami obronności.(PAP)

amp/ asa/ osz/

d162xbr

Podziel się opinią

Share
d162xbr
d162xbr