Trwa ładowanie...
d12dv06
wydarzenia

Skrót wiadomości - wtorek, 20 listopada

...

Share
d12dv06

21.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d12dv06

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,6 proc. rdr, po spadku o 5,2 proc. we wrześniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ceny produkcji przemysłowej w październiku wzrosły o 1,0 proc. rdr, po wzroście o 1,8 proc. rdr we wrześniu, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji spadły o 0,7 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że produkcja przemysłowa w listopadzie wzrośnie o 1 proc. rdr, po wzroście w październiku na poziomie 4,6 proc.

Produkcja przemysłowa w październiku 2012 r. wzrosła w 27 działach gospodarki, spadła zaś w 7 - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

d12dv06

W przedsiębiorstwach budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków wystąpił wzrost produkcji w X o 7,5 proc. rdr - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Dane makroekonomiczne uzasadniają poluzowanie polityki pieniężnej. Istnieje możliwość, że RPP obniży stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu - ocenia Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej. Członek Rady zaznacza, że nie jest zwolennikiem terapii szokowej, tylko stopniowego luzowania polityki pieniężnej.

Nowy minister gospodarki z ramienia PSL powołany będzie po 1 grudnia - poinformował na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Dodał, że nie będzie zmiany resortów nadzorowanych przez PO i PSL.

Produkcja stali surowej w Polsce w październiku 2012 r. spadła do 554 tys. ton, o 27,5 proc. rdr - wynika z danych stowarzyszenia World Steel Association.

d12dv06

Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję społeczeństwa, w listopadzie pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca - podało we wtorek w komunikacie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Bank centralny Japonii utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu swojego posiedzenia.

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA wzrosła w październiku do 894 tys. w ujęciu rocznym, z 863 tys. we wrześniu po korekcie - podał Departament Handlu USA w komunikacie.

BUDŻET, DŁUG

d12dv06

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec września 2012 wzrosło o 4.117,5 mln zł, tj. o 0,5 proc. mdm do 791.717,9 mln zł - podało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec września 2012 r. wyniosło 69 proc. całości wobec 68,9 proc. na koniec sierpnia 2012 r. i 68,0 proc. na koniec 2011 roku - podał resort finansów w komunikacie.

Zapadalność długu zagranicznego w 2012 roku, według stanu na 30 września 2012 roku, wynosiła 355 mln euro - poinformowało we wtorek w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Zapadalność zadłużenia krajowego w 2012 roku, według stanu na 30 września, wynosiła 31.156 mln zł; w 2013 roku jest to 88.233 mln zł - poinformowało we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.

d12dv06

Na koniec września 67,7 proc. zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa nominowane było w euro - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2012 rok 14,0 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Udział inwestorów zagranicznych w długu Skarbu Państwa na koniec września 2012 roku wyniósł 53,3 proc. wobec 53,1 proc. na koniec sierpnia 2012 r. - podał resort finansów we wtorkowym komunikacie.

Rada Ministrów zwróci się do Sejmu o wyrażenie zgody na ratyfikację paktu fiskalnego; na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął uchwałę w tej sprawie - poinformował premier Donald Tusk.

d12dv06

Hiszpania sprzedała bony, 12- i 18-miesięczne, o łącznej wartości 4,94 mld euro. Target wynosił 4,5 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

GIEŁDA

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,69 proc. i wyniósł 7.172,99 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,65 proc. i wyniósł 3.462,06 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,18 proc., do 5.748,10 pkt.

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,02 proc. i wyniósł 2.404,88 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu sesji spadł o 1,53 proc. i wyniósł 18.057,86 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.008,92 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,12 proc. i wyniósł 9.142,64 pkt.

SPÓŁKI

Portfel zleceń Mostostalu Zabrze wynosi obecnie ponad 507 mln zł. Wartość kontraktów możliwych do pozyskania w oparciu o złożone oferty wynosi 996 mln zł - poinformowali dziennikarzy przedstawiciele spółki. Mostostal Zabrze liczy na pozyskanie kontraktów m.in. w elektrociepłowniach w Gorzowie, Kozienicach, Zofiówce, Turowie, czy Siekierkach.

Zarząd ZAK, spółki zależnej Azotów Tarnów, zdecydował, że elektrociepłownia, która ma powstać przy ZAK, będzie działała w oparciu zarówno o paliwo gazowe, jak i węgiel - podała spółka w komunikacie. Łączny koszt inwestycji to 500 mln zł.

Giełda Papierów Wartościowych przyjęła 15 kwietnia 2013 r., jako pierwszy dzień działania nowego systemu transakcyjnego UTP do prowadzenia obrotu instrumentami finansowymi na wszystkich rynkach GPW - podała giełda w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Czerwonej Torebki w związku z ofertą publiczną akcji serii D oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A, B, C, D oraz praw do akcji serii D - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

CAM Media zawarły z Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin umowę dzierżawy powierzchni na terenie lotniska Warszawa/Modlin przeznaczonych do umieszczania różnych form reklam wewnętrznych i zewnętrznych - podała spółka w komunikacie.

Comarch odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej od kilku czynności zamawiającego w przetargu na e-Podatki, w tym poprawienia w ofercie Sygnity błędów w obliczeniu ceny. Spółka jeszcze nie zdecydowała, czy złoży odwołanie od ponownego wyboru oferty Sygnity, jako najkorzystniejszej w tym przetargu. Asseco Poland z kolei uważa, że polisa złożona przez spółkę jest ważna i zamierza walczyć o ten projekt.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach nie uwzględnił skargi Tauron Wytwarzanie i nie stwierdził nadpłaty w podatku akcyzowym od sprzedaży energii za 2008 rok - poinformował Tauron w komunikacie. Wartość przedmiotu sporu wynosi 313,2 mln zł.

Marvipol liczy, że w 2012 roku uda mu się sprzedać około 400 mieszkań, z kolei w 2013 roku spodziewa się nieco większego poziomu sprzedaży - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Dodali, że w 2012 roku rozliczonych zostanie nieco ponad 300 mieszkań, natomiast w 2013 roku będzie to liczba 800 mieszkań.

Elektromont, notowana na rynku NewConnect spółka z branży instalacji elektrycznych, planuje przejęcia w obszarze automatyki przemysłowej lub odnawialnych źródeł energii. Spółka spodziewa się od IV kwartału wzrostu rentowności, chce zakończyć 2012 rok przychodami w okolicach 24 mln zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

Liczymy na dofinansowanie ze środków unijnych budowy połączenia gazowego ze Słowacją - powiedział PAP prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Koszt inwestycji szacuje na 1,3 mld zł.

Wnioski o dopuszczenie do dialogu konkurencyjnego ws. Partnerstwa Publiczno - Prywatnego dla realizacji, utrzymania i zarządzania siecią szerokopasmową, jak również świadczenia usług z jej wykorzystaniem, w ramach projektu "Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej - Województwo Podkarpackie" złożyło trzech wykonawców, a wśród nich konsorcjum z udziałem Asseco Poland, spółka Maribel Investment i konsorcjum, którego liderem jest ATM Systemy Informatyczne. Wybór najkorzystniejszej oferty jest planowany w marcu 2013 r. - poinformował PAP Wiesław Bek, rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podkarpackiego

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny Rovese w związku z ofertą publiczną akcji serii I - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Rovese nie planuje wypłacać dywidendy za 2012 rok i szacuje, że wpływy netto z emisji akcji serii I wyniosą około 577,9 mln zł. Zapisy w wykonaniu prawa poboru odbędą się od 26 listopada do 5 grudnia - poinformowała spółka w prospekcie emisyjnym.

Zakończenie prywatyzacji Siarkopolu, którego kupnem są zainteresowane m.in. Azoty Tarnów, planowane jest na pierwszy kwartał 2013 roku - poinformowało PAP biuro prasowe resortu skarbu.

KE nie doszukała się naruszenia przepisów unijnych przy sprzedaży spółek zależnych LOT-u. KE uznała, że sprzedaż LOT Services, LOT Catering oraz LOT Aircraft Maintenance Services została przeprowadzona na warunkach rynkowych i nie zawierała pomocy państwa.

Hewlett-Packard zanotował lepsze od prognoz wyniki kwartalne. Skorygowany zysk w IV kw. na akcję wyniósł 1,16 USD wobec szacowanych przez analityków 1,14 USD na akcję - podała spółka w komunikacie we wtorek.

Heinz, spółka z branży spożywczej, zanotował w II kw. podatkowym skorygowany zysk na akcję w wysokości 90 centów - podała spółka w raporcie kwartalnym.

Beskidzkie Biuro Consultingowe (BBC) zadebiutuje na rynku NewConnect w czwartek, 22 listopada - podała giełda w komunikacie.

WALUTY

Pozytywny sentyment globalny umacnia od początku tego tygodnia złotego. We wtorek wsparciem dla polskiej waluty były też lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w październiku. Do końca tygodnia, w ocenie dilerów, można się spodziewać stabilnych kwotowań w przedziale 4,10-4,15 zł za euro.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2333 a kurs złotego do euro na 4,1370 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2809 USD i 104,39 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 111,20-111,22 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie spadają, ale są blisko najwyższych poziomów od miesiąca z powodu konfliktu w Strefie Gazy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 89,06 USD, po spadku o 22 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają po największym od 2 miesięcy wzroście podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.746,00 USD za tonę, po spadku o 0,7 proc.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7750,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Dane z rynku pracy za październik wskazują na słabość popytu na pracę w polskich firmach. Sytuacja na polskim rynku pracy pozostanie słaba w najbliższych kwartałach, co oznacza brak perspektyw szybszego wzrostu konsumpcji, a co za tym idzie brak zagrożenia z tego tytułu dla inflacji - ocenia Maciej Reluga, członek Rady Gospodarczej przy premierze.

Jest przestrzeń do poluzowania polityki pieniężnej w Polsce, ale nie jest ona duża. Właściwą, nominalną stopą procentową dla polskiej gospodarki byłaby stopa zbliżona do 4,0 proc. - uważa Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy premierze, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Odbicie w polskim przemyśle, znajdujące wyraz w danych o produkcji za październik, nie jest oznaką zapoczątkowania poprawy, lecz przejściowym odstępstwem od spadkowego trendu - sądzi JP Morgan.

Pod koniec neutralnej, wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie WIG 20 nieznacznie rośnie i znajduje się powyżej bariery 2.400 pkt. Zdaniem analityków kolejne sesje na GPW mogą mieć podobny, spokojny przebieg i przygotować rynek do dalszych, bardziej zdecydowanych wzrostów.

Produkt Krajowy Brutto Estonii wzrośnie w 2012 r. o 3,1 proc., a w 2013 r. o 3,3 proc. - oceniają analitycy banku SEB.

"Supercykl", czyli okres wzrostów na rynku surowcowym, który był możliwy dzięki industrializacji krajów azjatyckich, w szczególności Chin, dobiegł już końca - uważają analitycy Citi.

Dynamika węgierskiego PKB w 2013 r. wyniesie -0,3 proc., a węgierska Rada Polityki Pieniężnej obniży główną stopę procentową do 5,75 proc. na koniec 2012 r. i dalej do 5,0 proc. do lipca 2013 r. - prognozuje Bank of America/Merrill Lynch. Bank poprzednio prognozował wzrost PKB w 2013 r. o 0,8 proc.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) znajduje się nadal w Komitecie do spraw Europejskich - powiedział podczas Forum Energetyki Wiatrowej Janusz Pilitowski, dyrektor departamentu energii odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki. Liczy, że do końca roku pakiet ustaw energetycznych trafi do prac parlamentarnych.

Komisja Europejska zgodziła się na wspólne przejęcie HDI Asekuracja i HDI-Gerling Życie przez Talanx i Meiji Yasuda Life Insurance - poinformowała Komisja Europejska we wtorkowym komunikacie.

Saldo napływu i umorzeń środków do funduszy inwestycyjnych wyniosło w październiku plus 2,9 mld zł i było najwyższe od sześciu miesięcy - wynika z raportu Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Zużycie energii elektrycznej w Polsce spadło w październiku 2012 r. o 1,35 proc. rdr i wyniosło 13.524 GWh - wynika z danych PSE Operator.

Polska Agencja Prasowa i Związek Banków Polskich podpisały we wtorek porozumienie o strategicznej współpracy w zakresie działalności edukacyjnej i wymiany informacji finansowej.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Poparcie dla PO w listopadzie wzrosło z 28 proc. do 34 proc., zaś dla PiS spadło z 24 proc. do 18 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek listopadowego sondażu CBOS.

45-letni pracownik naukowy Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przygotowywał zamach bombowy na prezydenta i premiera w Sejmie. Jego motywy były nacjonalistyczne, ksenofobiczne i antysemickie - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w centrali ABW.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że jest spokojny o przyszłość koalicji po zmianie władz w PSL. Dodał, że nie przewiduje w najbliższym czasie zasadniczej rekonstrukcji Rady Ministrów, a to czy nowy prezes PSL Janusz Piechociński wejdzie do rządu, pozostawił decyzji PSL.

Premier Donald Tusk spotkał się we wtorek rano z nowym szefem PSL Januszem Piechocińskim. Politycy rozmawiali m.in. o negocjacjach w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020. Omówiliśmy kilka spraw, które nas łączą - poinformował po spotkaniu Piechociński; nie było mowy o personaliach. Piechociński jest szefem PSL od soboty, kiedy to na kongresie partii pokonał dotychczasowego prezesa Waldemara Pawlaka. Pawlak w poniedziałek odszedł z rządu, rezygnując z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

Pracujący i przebywający w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie - zapewniła we wtorek marszałek Ewa Kopacz, odnosząc się do udaremnionego zamachu na konstytucyjne organy władzy. Prokuratura i służby zdały egzamin celująco - oceniła.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Celem zmian jest ułatwienie i przyspieszenie obiegu dokumentów między rejestrem karnym a sądami.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych MSW. Nowe przepisy wprowadzają - podobnie jak w systemie powszechnym - dwie kategorie niezdolności do pełnienia służby w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy określającej zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez służby. Obecne przepisy, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, przestaną obowiązywać w połowie 2013 roku.

Kolejowe spółki przewozowe - PKP Intercity, Przewozy Regionalne i PKP Cargo - będą mogły ogłosić upadłość - wynika z przyjętych we wtorek przez rząd projektu założeń do noweli ustawy o restrukturyzacji PKP. Obecnie, zgodnie z prawem, nie mają takiej możliwości.

Przepis kodeksu postępowania karnego dotyczący braku określenia maksymalnego okresu, jaki trwać może tymczasowe aresztowanie w postępowaniu karnym, jest niezgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Komisja Nadzoru Finansowego nie musi przepraszać Amber Gold za swe ostrzeżenia publiczne wobec tej spółki - orzekł we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

PE przyjął we wtorek rezolucję ws. trwających prac nad pogłębieniem unii walutowej i gospodarczej, czemu będzie poświęcony szczyt UE w grudniu. PE uważa, że trzeba zacieśniać integrację ku federalnej Europie, ale przy zapewnieniu kontroli parlamentarnej.

Jest determinacja, ale szanse na porozumienie w sprawie budżetu UE są ograniczone; państwa członkowskie coraz bardziej koncentrują się na swoich problemach - w ten sposób finisz rozmów nt. unijnej kasy podsumowuje minister ds. europejskich Piotr Serafin.

Grecja odrzuciła niespodziewane żądanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dalszej redukcji zatrudnienia w administracji państwowej - poinformowało we wtorek ministerstwo finansów.

Blisko dwie trzecie Greków (63 proc.) chce nadal, mimo niezadowolenia z wymuszonych przez międzynarodowych wierzycieli drastycznych oszczędności, by ich kraj pozostał w strefie euro - wynika z sondażu ogłoszonego we wtorek. Od czerwca zwolenników euro ubyło.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite przedstawiła we wtorek Sejmowi kandydaturę przewodniczącego Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej 54-letniego Algirdasa Butkevicziusa na stanowisko premiera. Dekret w tej sprawie prezydent podpisała w poniedziałek.

Sejm Litwy w pierwszym czytaniu ratyfikował w wtorek polsko-litewską umowę o utworzeniu wspólnego bloku przestrzeni powietrznej w ramach Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej.

Kryzys w trójpartyjnej koalicji premiera Czech Petra Neczasa został zażegnany, gdy we wtorek z ubiegania się o stanowisko ministra transportu zrezygnował Robert Vacek, kandydat współrządzącego ugrupowania LIDEM. Koalicjanci podpiszą nową umowę koalicyjną.

B. doradca ds. mediów premiera Davida Camerona, Andy Coulson i była "królowa angielskich tabloidów" Rebekah Brooks zostaną oskarżeni o korupcję. Coulson był też naczelnym tabloidu "News of the World" (NotW) będącego w centrum afery podsłuchowej. Brytyjska prokuratura poinformowała we wtorek, że w związku z tą aferą zarzuty "dokonywania nielegalnych płatności" lub ich przyjmowania postawione zostaną łącznie pięciu osobom.

Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili, na którym ciąży wydany w marcu 2008 roku zaocznie wyrok 11 lat więzienia za korupcję, został we wtorek zatrzymany na lotnisku w Tbilisi zaraz po powrocie do kraju po pięciu latach przymusowej emigracji.

Były premier Chorwacji Ivo Sanader został skazany we wtorek przez sąd w Zagrzebiu na 10 lat więzienia za korupcję. Prokuratura oskarżyła go o przyjęcie korzyści majątkowych od zagranicznych firm - łącznie 10 mln euro.

Izrael odłożył plany operacji lądowej w Strefie Gazy, żeby umożliwić egipską mediację na rzecz rozejmu między Hamasem a Izraelem - podały we wtorek źródła izraelskie. Do Izraela wybiera się sekretarz stanu USA Hillary Clinton, aby zapobiec eskalacji konfliktu.

Szesnaście krajów z regionu Azji i Pacyfiku, w tym Chiny i Japonia, postanowiły we wtorek na szczycie ASEAN w Phnom Penh utworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. W spotkaniu w stolicy Kambodży uczestniczył też prezydent USA Barack Obama.

Prezydent USA Barack Obama we wtorek późnym popołudniem (czasu polskiego) już po raz trzeci w ciągu 24 godzin rozmawiał z prezydentem Egiptu Mohammedem Mursim o eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Kair występuje w roli mediatora między stronami.(PAP)

amp/ ana/ osz/

d12dv06

Podziel się opinią

Share
d12dv06
d12dv06