Trwa ładowanie...
d337wws

Skrót wiadomości - wtorek, 27 listopada

...

Share
d337wws

28.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

W ocenie Anny Zielińskiej-Głębockiej, członka Rady Polityki Pieniężnej, potrzebna jest dosyć szybka, miesiąc po miesiącu, obniżka stóp procentowych w sumie o 100 pb

d337wws

Obniżka stóp procentowych na posiedzeniu Rady w grudniu o 25 pb jest przesądzona - uważa członek RPP Adam Glapiński.

Po obniżce stóp procentowych w listopadzie i ewentualnej grudniowej obniżce Rada Polityki Pieniężnej powinna przyjrzeć się reakcji banków komercyjnych w zakresie ich polityki kredytowej oraz gospodarstw domowych w zakresie ich skłonności do oszczędzania - ocenił we wtorek członek RPP Andrzej Kaźmierczak.

Wzrost PKB w Polsce w tym roku wyniesie 2,5 proc., a w przyszłym spowolni do 1,6 proc. - wynika z opublikowanych we wtorek prognoz OECD.

W 2013 roku nie będzie w Polsce recesji, chociaż tempo wzrostu PKB będzie prawdopodobnie niższe niż założone w projekcie budżetu na przyszły rok 2,2 proc. - ocenił we wtorek premier Donald Tusk.

d337wws

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w listopadzie 2012 roku w stosunku do ostatniego październikowego pomiaru o 1,2 pkt. do 18,1 pkt. - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Narodowy Bank Polski zwiększył elastyczność i swobodę działania przy posługiwaniu się swapem walutowym, w sytuacji wystąpienia poważnych zaburzeń na rynkach walutowych, których neutralizacja wymagałaby zasilenia przez NBP banków komercyjnych w płynność walutową i tym samym ograniczyła ryzyko systemowe - poinformowało PAP biuro prasowe NBP.

Dzięki zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa przyjętej przez rząd i zakładającej zwiększenie zaangażowania BGK w system poręczeń i gwarancji akcja kredytowa banków może zwiększyć się o ok. 8,3 mld zł w pierwszym roku działania noweli ustawy - podał CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Rząd przyjął we wtorek projekty nowelizacji ustaw związane z ograniczeniem wpływu wahań kursów walut obcych na dług publiczny - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

d337wws

Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2012 roku wyniesie 4,52 proc. rdr - poinformował Pentor w komunikacie.

Listopadowe badania oczekiwań inflacyjnych pokazują, że liczba osób spodziewających się spadku inflacji wzrosła w porównaniu z poprzednim miesiącem, i stanowi obecnie większość badanych - podał w komunikacie Ipsos.

Liczba nowych kredytów mieszkaniowych w III kwartale wzrosła o 2 proc. do ponad 50 tys., zaś ich wartość wyniosła około 10 mld złotych - powiedział w rozmowie z PAP Jacek Furga, prezes Centrum Systemu AMRON. W ocenie Furgi, wartość kredytów hipotecznych wyniesie w 2012 r. ok. 40 mld zł, zaś w 2013 r. ich wartość spadnie do 37-38 mld zł.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w październiku 2012 roku pozostały bez zmian mdm, po tym jak we wrześniu wzrosły o 9,2 proc. mdm, po korekcie - poinformował Departament Handlu USA.

d337wws

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł we wrześniu o 3,0 proc. rdr i wyniósł 146,22 punktów.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w listopadzie 2012 roku do 73,7 pkt. z 73,1 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board.

Amerykański wskaźnik zmian cen domów jednorodzinnych (HPI) wzrósł we wrześniu o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca - podała w komunikacie organizacja badawcza Office of Federal Housing Enterprise Oversight.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w listopadzie i wyniósł plus 9 pkt., wobec minus 7 pkt. zanotowanych w październiku - poinformował oddział Fed w Richmond.

d337wws

We Francji nastroje konsumentów pozostały bez zmian - w listopadzie 2012 r. indeks zaufania wyniósł 84 pkt. wobec 84 pkt. miesiąc wcześniej - podał w komunikacie instytut statystyczny Insee.

Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w III kw. 2012 r. o 1,0 proc. kdk, podczas gdy w II kw. spadł o 0,4 proc. - poinformowało biuro statystyczne w drugim wyliczeniu.

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe o 25 pkt. bazowych, zgodnie z oczekiwaniami analityków - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia.

BUDŻET, DŁUG

d337wws

Wartość zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej na koniec III kwartału 2012 roku wzrosła o 1,6 proc. kdk i wyniosła 10.702,4 mln zł - wynika z opublikowanych we wtorek danych Ministerstwa Zdrowia.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział we wtorek w Berlinie, że międzynarodowi pożyczkodawcy Grecji wypowiedzieli się przeciwko kolejnej redukcji zadłużenia tego państwa poprzez tzw. haircut, zakładający straty dla inwestorów

Hiszpania sprzedała bony, 3- i 6-miesięczne, o łącznej wartości 4,09 mld euro. Target wynosił 4,0 mld euro - poinformował Bank Hiszpanii.

Włochy sprzedały na aukcji zerokuponowe obligacje o wartości 3,5 mld euro, zapadające w 2014 r. Target wynosił 3,5 mld euro - poinformował Bank Włoch.

Będące jednoizbowym parlamentem Portugali Zgromadzenie Republiki zatwierdziło we wtorek rządowy projekt budżetu na rok 2013 r. Przewiduje on najsurowszy w historii tego kraju program oszczędnościowy.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,05 proc. i wyniósł 2407,06 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 0,55 proc. i wyniósł 7.332,33 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,22 proc., do 5.799,71 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,03 proc. i wyniósł 3.502,13 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,96 proc. i wyniósł 17.663,97 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,37 proc. i wyniósł 9.423,30 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,3 proc. i wyniósł 1.991,17 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG złożyła do URE wniosek o obniżkę taryfy dla gazu od stycznia 2013 r. - poinformował PGNiG w komunikacie.

PBG na przełomie listopada i grudnia będzie gotowe do rozmów z wierzycielami o wstępnych propozycjach układowych. Ostateczne warunki układu powinny być negocjowane na przełomie I i II kw. 2013 r. Obecnie PBG szacuje, że jest w połowie procesu zbierania i weryfikowania wierzytelności.

Łączna wartość zapisów na akcje oferowane w preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych w ofercie publicznej Alior Banku przekroczyła 30 mln zł i bank o zakończył przyjmowania zapisów w tej transzy - poinformował we wtorek bank w komunikacie aktualizacyjnym do prospektu.

Rozpoczynająca ofertę publiczną grupa Inter RAO Lietuva chce zwiększać swój udział na rynkach energii na Litwie, Łotwie, w Estonii. Planuje wejść na polski rynek energii, ale nie zakłada osiągnięcia znaczących udziałów. Do 2015 roku spółka chce mieć 100 MW mocy w odnawialnych źródłach. Zakłada, że udział wytwarzania OZE w EBITDA grupy wzrośnie do 50 proc. - poinformował w rozmowie z PAP Jonas Garbaravicius, członek rady nadzorczej spółki. Spółka chce wypłacać na dywidendę co najmniej 70 proc. zysku netto.

Po przejęciu szwedzkiego producenta celulozy, spółki Rottneros, Arctic Paper nie planuje kolejnych akwizycji - poinformował prezes Michał Jarczyński.

Polnord podpisał z MS Waryński Development porozumienie dotyczące realizacji projektu mieszkaniowo-biurowego na warszawskiej Woli w joint venture.

Asseco Poland, Comarch, Sygnity i SKG złożyły do KIO odwołania od wyników ponownej oceny oferty w przetargu na budowę systemu e-Podatki - poinformowała PAP rzeczniczka KIO Małgorzata Stręciwilk.

Libet spodziewa się zysku netto w IV kw. i całym 2012 r. Spółka mimo trudnego roku chce utrzymać politykę dywidendową, która zakłada wypłatę co najmniej 50 proc. zysku - poinformował na konferencji Ireneusz Gronostaj, dyrektor finansowy Libetu.

Sąd Rejonowy w Radomiu V Wydział Gospodarczy zdecydował o zmianie trybu postępowania upadłościowego Trans-Energo, spółki zależnej od ABM Solid, na likwidacyjną z układowej - podał ABM Solid w komunikacie.

Awbud podpisał umowę na wykonanie "pod klucz" zadania inwestycyjnego pt. "Zaprojektowanie i budowa Zakładu Kompostowego przy Częstochowskim Przedsiębiorstwie Komunalnym Sp. z o.o. w Sobuczynie w ramach rozbudowy Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla subregionu północnego województwa śląskiego". Wartość kontraktu to 34,93 mln zł - podał Awbud w komunikacie.

Zarząd Kredyt Inkaso zdecydował o rozpoczęciu skupu do 2.587.301 akcji własnych za maksymalnie 6,37 mln zł - podała spółka w komunikacie.

Inwestycją w PBG jest zainteresowany inwestor branżowy, PBG widzi jednak możliwość powodzenia układu bez zaangażowania inwestora i wolałaby przeprowadzić postępowanie bez niego - powiedział dziennikarzom Jerzy Wiśniewski, przewodniczący rady nadzorczej PBG.

EDF Polska zgodził się na podpisanie umowy na zaprojektowanie, wykonanie i uruchomienie instalacji odsiarczania spalin w spółkach grupy, z konsorcjum Rafako i PBG, pomimo iż wartość oferty tego konsorcjum przekraczała budżet przeznaczony początkowo na ten projekt. Termin podpisania kontraktu jest już wyznaczony - wynika z wypowiedzi Jerzego Wiśniewskiego, przewodniczącego rady nadzorczej PBG.

Obligatariusz Alterco, będący osobą fizyczną, złożył żądanie natychmiastowego wykupu 120 obligacji serii F, o łącznej wartości nominalnej 120 tys. zł - podała spółka w komunikacie.

Kernel Holding w pierwszym kwartale roku obrotowego 2012/2013 miał 36,8 mln USD zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej - podała spółka w raporcie. Konsensus PAP zakładał zysk netto na poziomie 39,4 mln USD.

WALUTY

Złoty we wtorek zyskiwał na fali pomyślnych wiadomości z Grecji. W najbliższych dniach może osiągnąć poziom 4,08 zł za euro. Kluczowe dla dalszych notowań będzie przyszłotygodniowe posiedzenie RPP.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,1634 a kurs złotego do euro na 4,1008 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2961 USD i 106,46 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił we wtorek w Paryżu, że Rosja mimo kryzysu strefy euro nie planuje redukcji swoich rezerw w unijnej walucie.

TOWARY

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną, bo jest porozumienie w sprawie pomocy Grecji - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń 2013, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 88,10 USD, po wzroście o 36 centów.

Cena ropy Brent w kontraktach na I 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 111,34-111,36 USD za baryłkę.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7805,25 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Obligacje takich państw jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Francja, mimo że nie są wolne od ryzyka, są postrzegane jako wolne od ryzyka, co prowadzi do ich "drastycznego przewartościowania" - oceniają ekonomiści francuskiego banku Natixis.

Wstępne oznaki sygnalizują, że strefa euro może wydźwignąć się z recesji na początku 2013 r. - ocenia bank Credit Suisse. Bank pisze o "kiełkującej poprawie wskaźników cyklicznych" i przestrzega przed politycznymi skutkami zapaści w dłuższym okresie.

Październikowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują, że dynamika spożycia prywatnego ulega dalszemu osłabieniu, co uzasadnia kolejne obniżki stóp procentowych - ocenia w codziennym biuletynie Rada Gospodarcza przy premierze.

Znaczące poluzowanie polityki pieniężnej pomogłoby Polsce złagodzić skutki zacieśnienia fiskalnego i spowolnienia cyklicznego - ocenia Organizacja Wspópracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w listopadowej prognozie. OECD obniżyła prognozy wzrostu PKB do 2,5 proc. w 2012 r. i 1,6 proc. w 2013 r. wobec 2,9 proc. prognozowanych poprzednio dla obu okresów.

Przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt zmian zasad liczenia długu publicznego w zakresie ewentualnego przeliczania zagranicznej części długu z zastosowaniem średniej kursów walutowych z całego roku jest konieczna, jednak możliwość odliczania od poziomu długu wolnych środków służących prefinansowaniu potrzeb pożyczkowych w kolejnym roku budżetowym jest kontrowersyjna i może utrudnić prognozowanie ścieżki długu publicznego - ocenia bank Nomura.

IMS Health, niezależna firma badająca rynek farmaceutyczny, prognozuje spadek tego rynku o 2,4 mld zł, czyli o 8,5 proc. w 2012 roku, ale w 2013 przewiduje wzrost.

Przyszły rok powinien przynieść kontynuację wzrostów na amerykańskich giełdach. Słabszy może okazać się jednak pierwszy kwartał - oceniają analitycy Schroders.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 3,9 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 1,8 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Procedury pediatryczne nie są wycenione w sposób prawidłowy, w przyszłym roku zamierzamy to zmienić - powiedział we wtorek PAP minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do sytuacji w warszawskim Instytucie Matki i Dziecka.

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka ze składu rządu - poinformowała we wtorek PAP Kancelaria Prezydenta.

Sławomir Nowak zadeklarował premierowi i władzom PO "pełną gotowość", gdyby - w związku ze zmianą szefa PSL i odejściem z rządu Waldemara Pawlaka - była potrzeba zmiany na stanowisku ministra transportu. Gdyby była potrzeba, ale nigdzie się nie wybieram - zastrzegł jednak Nowak.

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że po 1 grudnia spotka się z prezesem PSL Januszem Piechocińskim i oceni propozycje Stronnictwa ws. wakatu w resorcie gospodarki. Wyraził przekonanie, że zmiana prezesa PSL nie wpłynie na trwałość stabilnej koalicji PO-PSL.

PO złożyła w Sejmie projekt ustawy dotyczącej tzw. mowy nienawiści - poinformował we wtorek były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski (PO). Chodzi m.in. o zmianę artykułu Kodeksu karnego ws. nawoływania do nienawiści na tle różnic etnicznych czy rasowych.

Będę wspierał ideę organizacji w Polsce olimpiady zimowej - zadeklarował we wtorek premier Donald Tusk. Zastrzegł, że to, czy uda się zrealizować ten pomysł, zależy od dokładnej analizy finansowej.

Minister transportu Sławomir Nowak powołał z dniem 26 listopada 2012 r. panią Izabelę Szymajdę - Wojciechowską na stanowisko wiceprezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - poinformował we wtorek resort na swojej stronie internetowej.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę podejmie decyzję w sprawie sprawozdania prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta za 2011 rok. Sprawozdanie trafiło do premiera w marcu.

Sprzeczny z konstytucją jest zapis rozporządzenia ministra rolnictwa, który pozwala na rytualne zabijanie zwierząt przez wykrwawienie, bez wcześniejszego ogłuszenia - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Rozporządzenie straci moc z końcem 2012 r.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Redukcja długu publicznego Grecji o 40 mld euro, do poziomu 124 proc. PKB do 2020 r., a także wypłata łącznie ok. 44 mld euro pomocy - oto główne postanowienia zakończonego we wtorek nad ranem spotkania ministrów finansów strefy euro i MFW.

Premier Grecji Antonis Samaras z zadowoleniem przyjął porozumienie międzynarodowych pożyczkodawców w sprawie zredukowania długu publicznego jego kraju oraz odblokowania prawie 44 mld euro pomocy. Porozumienie skrytykowała największa partia opozycyjna.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek fundusz ratunkowy strefy euro - Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS) - za legalny. Orzekł, że nic nie stoi na przeszkodzie zawarciu przez państwa strefy euro traktatu ustanawiającego EMS.

Globalne ożywienie będzie w roku 2013 znów "nierówne i niepewne", a kryzys zadłużenia w Europie pociągnie w dół inne gospodarki. Gospodarka strefy euro skurczy się o 0,1 proc., a globalny wzrost wyniesie 3,4 proc. - głosi raport OECD opublikowany we wtorek.

Będące jednoizbowym parlamentem Portugali Zgromadzenie Republiki zatwierdziło we wtorek rządowy projekt budżetu na rok 2013 r. Przewiduje on najsurowszy w historii tego kraju program oszczędnościowy.

Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew podkreślił we wtorek w Paryżu, że Rosja mimo kryzysu strefy euro nie planuje redukcji swoich rezerw w unijnej walucie. Szef rządu ponownie skrytykował Francję za wsparcie dla syryjskiej opozycji.(PAP)

pif/ ana/

d337wws

Podziel się opinią

Share
d337wws
d337wws