Trwa ładowanie...
d4jniej
d4jniej

Skrót wiadomości - wtorek, 4 czerwca, 17.00

...
Share
d4jniej

04.06. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

d4jniej

Wskaźnik zmienności kursu złotego ERV względem euro wzrósł w maju w ujęciu miesięcznym do 6,7 z 6,3 w kwietniu, a w ujęciu kwartalnym do 5,8 z 5,4 - wynika z czerwcowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

W kwietniu Polska wypełniała kryterium stóp procentowych, nie wypełniała natomiast kryterium stabilności cen - wynika z czerwcowego numeru "Monitora konwergencji nominalnej", opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

W maju zarejestrowano 25.745 nowych aut osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, o 5,42 proc. mniej niż przed rokiem i o 6,17 proc. mniej niż przed miesiącem - podał instytut Samar na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,6 proc. w kwietniu 2013 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 0,2 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

d4jniej

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w kwietniu do 40,3 mld USD, z 37,1 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie - poinformował Departament Handlu w komunikacie.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP wzrósł w czerwcu do 49,0 pkt. wobec 45,1 pkt. przed miesiącem - opublikowały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics.

BUDŻET, DŁUG

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek, 6 czerwca obligacje PS0718 i WZ0119 za łącznie 3,0-5,0 mld zł - podał resort we wtorkowym komunikacie.

d4jniej

Przychody z prywatyzacji po maju 2013 roku wyniosły 1.869,5 mln zł - podał resort skarbu w przysłanym PAP komunikacie.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 74,77 punktów bazowych, wobec 77,33 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

GIEŁDA

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,1 proc. i wyniósł 13.533,76 pkt.

d4jniej

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,2 proc. i wyniósł 2.272,42 pkt.

SPÓŁKI

Strategia Bogdanki zakłada wzrost wydobycia węgla handlowego do poziomu ok. 12 mln ton w 2018 r. - podała spółka w komunikacie prezentującym kluczowe elementy jej strategii na lata 2013-20. Średnioroczny CAPEX ma wynieść ok. 600 mln zł. Spółka chce za lata 2013-2015 wypłacać 60 proc. zysku netto grupy na dywidendę.

Bogdanka chce utrzymywać dług na poziomie nie wyższym niż EBITDAx1,5 do 2020 roku - podała spółka w komunikacie przed konferencją prasową.

d4jniej

Bogdanka chce do 2017 roku obniżyć jednostkowe gotówkowe koszty wydobycia o 15 proc. w ujęciu realnym do 136 zł/tonę poprzez poprawę efektywności i rozwój outsourcingu - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej.

BRE Bank rozpoczyna pierwszy etap procesu rebrandingu i zmienia logo mBanku. Marki BRE i MultiBanku będą funkcjonować do listopada, kiedy zostaną zastąpione nową nazwą - poinformował bank na stronach internetowych.

BRE Bank, który w I kwartale 2013 roku pozyskał 93,5 tys. nowych klientów detalicznych, ocenia że w II kwartale tempo akwizycji będzie zbliżone - poinformował PAP Cezary Kocik, wiceprezes BRE Banku ds. bankowości detalicznej.

Koszty ryzyka w kolejnych kwartałach 2013 roku będą wyższe niż w I kwartale, kiedy wyniosły one 17 punktów bazowych. Całoroczny poziom kosztów ryzyka wynieść może około 70 punktów bazowych - poinformował Cezary Stypułkowski, prezes BRE Banku.

d4jniej

Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w kwietniu 2013 roku 233.593 sztuki i było o 12 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Walne zgromadzenie spółki Drop zdecydowało o wypłacie w formie dywidendy 11,74 mln zł, czyli 2 zł na akcję z kapitału zapasowego - podała spółka w komunikacie.

ABM Invest, spółka zależna ABM Solid, sprzedała na rzecz Budimeksu Nieruchomości cztery nieruchomości położone przy ulicy Korkowej, w warszawskiej dzielnicy Wawer. Łączna cena nieruchomości to 5,54 mln zł brutto - podał ABM Solid w komunikacie.

Akcjonariusze spółki ASBISc Enterprises zdecydowali o wypłacie 0,05 USD dywidendy na akcję za zeszły rok, zgodnie z rekomendacją rady dyrektorów - poinformowała spółka w uchwałach.

Debiutująca we wtorek na NewConnect spółka Photon Energy zamierza w ciągu 12 miesięcy przenieść notowania na główny rynek GPW - poinformował prezes spółki Georg Hotar.

WALUTY

Złoty we wtorek się umacniał, a środowa decyzja RPP będzie kluczowa dla dalszego kierunku rynku - oceniają dilerzy. Ich zdaniem obniżka stóp nie wesprze polskiego długu, a jeśli ceny na rynkach bazowych będą spadać, to można oczekiwać, że po wtorkowym umocnieniu polskie papiery znów zaczną tracić.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,2524 a kurs złotego do euro na 4,2520 - poinformował NBP.

TOWARY

Maksymalna cena arkusza blachy gorącowalcowanej spadła o 7,8 proc. w ujęciu rok do roku, a cena maksymalna pręta żebrowanego spadła o 4,8 proc. rdr - wynika z analiz Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po najmocniejszym wzroście od miesiąca podczas poprzedniej sesji - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 92,91 USD, po spadku o 54 centy.

Cena ropy Brent w kontraktach na VII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 102,09-102,10 USD za baryłkę.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną, bo kopalnia miedzi Grasberg, w Indonezji, nie wznowi na razie wydobycia - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.380,25 USD za tonę, po wzroście o 0,6 proc.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem wzrostów i uspokojenia po mocnym, ponad 1,5 proc., spadku z poniedziałku. Kolejne sesje mogą przynieść konsolidację w rejonie poziomu 2.450 pkt., po czym warszawska giełda może powrócić do zwyżek - oceniają analitycy.

Do końca 2013 roku dynamika sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym w Polsce będzie ujemna - ocenił w rozmowie z PAP Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Poland.

Liczba mieszkań oddanych na rynek w 2013 r. będzie niższa niż przed rokiem i wyniesie mniej niż 152 tys. - ocenił w rozmowie z PAP Piotr Styczeń, wiceminister TBiGM. Jego zdaniem, do końca 2013 r. ceny mieszkań spadną o 4-6 proc., zaś w 2014 r. będą stabilne. Program "MdM" będzie miał neutralny wpływ na ceny mieszkań.

Bogdanka zakłada w strategii, że w 2014 roku osiągnie wydobycie na poziomie ok. 10,5 mln ton węgla, a w 2018 roku ok. 12 mln ton. Chce też wypłacać 60 proc. skonsolidowanego zysku na dywidendę. W ocenie analityków Bogdankę stać będzie na wyższą dywidendę. Są też nieco rozczarowani, że zapowiadane wydobycie na poziomie 11,5 mln ton będzie w 2015 roku, a nie już w przyszłym roku.

Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 pb, a w lipcu całkiem prawdopodobna jest kolejna obniżka o 25 pb - prognozuje bank Societe Generale.

Kurs opłacalności dla polskich eksporterów w maju wynosił 4,0 za euro, co na koniec miesiąca dawało bufor konkurencyjności 6,10 proc. - wynika z ankiety banku Citi. Dla czeskich eksporterów bufor na koniec maja wynosił 7,5 proc., a dla węgierskich 3,3 proc.

Według Międzynarodowej Agencji Energii obecne potwierdzone rezerwy ropy naftowej w złożach konwencjonalnych na świecie wynoszą około 1,3 bln baryłek. Przy obecnym poziomie konsumpcji i tempie wydobycia wystarczy to na przynajmniej 40-45 lat.

International Grains Council (Międzynarodowa Rada Zbożowa) podniosła prognozę światowych zbiorów zbóż w sezonie 2013/14 do 1.916 mln ton wobec 1.906 mln ton prognozowanych wcześniej - wynika z majowego raportu.

Fala wyprzedaży na giełdzie tureckiej, wywołana społecznymi protestami w tym kraju, może rozszerzyć się na inne rynki wschodzące - uważa Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec Holding.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Rada Ministrów uchwaliła zmianę do programu budowy dróg krajowych na lata 2011-2015. Do obecnego programu dodano nowy załącznik nr 5, w którym wskazano listę inwestycji przewidzianych do wykonania w nowej perspektywie UE. Kwota przewidziana na realizację tych inwestycji to 35,73 mld zł - podało CIR.

Ministerstwo Gospodarki do końca 2013 roku chce przedstawić na Radzie Ministrów założenia Polityki Energetycznej Polski na kolejne lata - powiedziała Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki. Dodała, że nowy dokument będzie uwzględniał rozwój energetyki jądrowej oraz gazu z łupków.

W II kwartale nastąpiła poprawa koniunktury w rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Zdaniem autorów badania, poprawa świadczy o przełamaniu stagnacji i utrwalającym się cyklicznym ożywieniu.

Zakończone zostały prace nad przeglądem systemu emerytalnego, który ma być wstępem do zmian w funkcjonowaniu OFE. Teraz dokument trafi do premiera - wynika z nieoficjalnych informacji PAP. Jeżeli dokument zyska akceptację szefa rządu to zostanie prawdopodobnie opublikowany w przyszłym tygodniu.

Aktywa netto otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w maju 2013 roku miesiąc do miesiąca łącznie o 3,22 proc., do 280,584 mld zł - wynika z wyliczeń PAP na podstawie raportów przesłanych przez OFE.

Urząd Regulacji Energetyki dostał odpowiedzi o trzech sprzedawców energii z taryfami zakładającymi jednocyfrowy spadek cen energii, jedna firma wciąż chce utrzymania cen. Postępowanie taryfowe zbliża się do końca, można oczekiwać, że obniżki cen energii będą jednocyfrowe - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

Urząd Regulacji Energetyki planuje kolejne wezwanie do spółek obrotu energią do skorygowanie złożonych u regulatora wniosków taryfowych - poinformowała PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.

W poniedziałek, 3 czerwca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 30.100,95 mln zł wobec 31.147,74 mln zł w piątek - podał NBP.

Liczba emerytów i rencistów na koniec kwietnia 2013 r. spadła do 7.326,4 tys. osób z 7.330,7 tys. osób w marcu- podał w komunikacie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Liczba emerytów kapitałowych na koniec kwietnia 2013 roku wyniosła 3,0 tys. osób wobec 2,8 tys. w marcu i 1,7 tys. w kwietniu 2012 roku - podał ZUS w komunikacie.

Inspektorat Uzbrojenia MON zaprasza do rozmów potencjalnych dostawców rakietowego zestawu obrony powietrznej. Ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego Inspektorat zamieścił we wtorek na swojej stronie internetowej.

Do końca pierwszego półrocza 2013 r. Gazprom zakończy negocjacje z kluczowymi partnerami nt. korekty cen gazu. Planuje się, że obniżka będzie mniejsza niż przewidywany wcześniej spadek o ok. 7-10 proc. - podała rosyjska agencja Prime.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedłużył Polskim Sieciom Elektroenergetycznym ważność koncesji na przesyłanie energii elektrycznej do 31 grudnia 2030 r. - poinformowało we wtorek PSE.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji przyjęła we wtorek wniosek senatorów PO o odrzucenie uchwalonej w Sejmie obywatelskiej ustawy, przywracającej 79 sądów rejonowych zreorganizowanych przez b. ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Szef SLD Leszek Miller zwrócił się w liście do Bronisława Komorowskiego o to, by sprzeciwił się naciskom hierarchii kościelnej na władze państwa. Kancelaria Prezydenta już wcześniej wykluczyła, by prezydent, w imieniu Millera, "prowadził polemikę z hierarchami Kościoła".

Urząd Komunikacji Elektronicznej może być zmuszony przesunąć techniczny termin zakończenia postępowania rezerwacyjnego na częstotliwości 1.800 MHz do końca czerwca - poinformowała Magdalena Gaj, prezes UKE. Dodała, że do tego czasu powinna być gotowa dokumentacja aukcyjna w przetargu na 800 MHz.

Obecne przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych na niektórych rzekach woj. śląskiego utrzymają się. Powodem są spodziewane opady deszczu, burze oraz zwiększony odpływ wody ze zbiorników w zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły - prognozują hydrolodzy.

1767 razy wyjeżdżali strażacy w ciągu ostatniej doby do usuwania skutków burz i nawałnic. W woj. małopolskim trzy osoby zostały poszkodowane - poinformował we wtorek PAP rzecznik komendanta głównego straży pożarnej Paweł Frątczak.

Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował we wtorek, że konwencja PO odbędzie się 29 czerwca na Śląsku. W tym samym czasie także na Śląsku swój kongres organizuje PiS. Konwencja Platformy ma zmienić statut partii, by umożliwić bezpośrednie wybory jej szefa.

Na 25 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Katowicach b. prezydenta Zabrza Jerzego G., oskarżonego o zabójstwo wierzyciela. Zastrzegł, że o warunkowe zwolnienie będzie się on mógł ubiegać najwcześniej po 20 latach.

Wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz zaprosiła we wtorek na warszawską Paradę Równości 15 czerwca, na której SLD będzie miał swoją platformę, gdzie wspólnie z politykami Sojuszu i będzie można "walczyć o równość i tolerancję".

Bez porozumienia zakończyło się we wtorek przed warszawskim sądem posiedzenie ugodowe między MON a weteranem, który domaga się zadośćuczynienia, odszkodowania i dodatkowej renty za rany odniesione w Afganistanie. To pierwsza tego typu sprawa przed polskimi sądami.

Odszkodowania za takie same uszczerbki na zdrowiu będą jednakowe dla wszystkich funkcjonariuszy, bez względu na stopień, stanowisko i rodzaj służby. Takie m.in. założenia znalazły się w projekcie ustawy autorstwa MSW, który we wtorek przyjął rząd.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Stany Zjednoczone chcą rozmieścić rakiety Patriot i myśliwce F-16 w graniczącej z Syrią Jordanii, aby tam wzięły udział w manewrach wojskowych i później zostały na miejscu - oświadczył przywoływany przez AFP przedstawiciel amerykańskiej armii.

Chińska policja zablokowała we wtorek główne wejście na cmentarz Wanan na zachodzie Pekinu, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji na placu Tiananmen (Bramy Niebiańskiego Spokoju). We wtorek mija 24. rocznica masakry z 4 czerwca.

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin oświadczył we wtorek, że jego kraj i Unia Europejska chcą jak najszybciej zawrzeć nowe porozumienie o partnerstwie i współpracy (PCA II).

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek w imieniu swojego kraju wyraził rozczarowanie z powodu tego, że Unia Europejska nie przedłużyła swojego embarga na dostawy broni do Syrii.

Istnieją podstawy, by uznać, że w Syrii użyto w ograniczonym zakresie broni chemicznej; według zeznań świadków użyły jej obie strony konfliktu, choć większość relacji wskazuje na siły rządowe - ogłosiła we wtorek komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii.

Wicepremier Turcji Bulent Arinc przeprosił we wtorek manifestantów, którzy zostali ranni w starciach z policją podczas antyrządowych protestów. Przyznał, że pierwsze demonstracje na placu Taksim w Stambule były "słuszne i usprawiedliwione".

Duchowo-polityczny przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, wezwał we wtorek wszystkich kandydatów, którzy ubiegają się o urząd prezydenta kraju w wyznaczonych na 14 czerwca wyborach, by nie szli na żadne ustępstwa wobec Zachodu.

Egipski sąd skazał 43 działaczy organizacji pozarządowych, w tym 16 Amerykanów, na kary od roku do pięciu lat więzienia za udział w nielegalnej działalności w Egipcie. Nakazał też zamknięcie i zajęcie mienia trzech amerykańskich organizacji.

Zagrożenie powodziowe w stolicy Czech Pradze zaczęło się zmniejszać we wtorek rano, gdy minęła ją kulminacyjna fala wezbrania Wełtawy, ale trwa ewakuacja zagrożonych okolic ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala ta ma dotrzeć wieczorem. (PAP)

zdz/ ana/

d4jniej

Podziel się opinią

Share
d4jniej
d4jniej