Trwa ładowanie...
dm1ulkm

Skrót wiadomości - wtorek, 6 listopada

...
Share
dm1ulkm

07.11. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

dm1ulkm

Komisja Europejska w jesiennych prognozach, które zostaną opublikowane w środę zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce w 2012 roku wyniesie 3,4-3,5 proc. PKB, a w 2013 roku obniży się do około 3,1 proc. PKB - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.

Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym w październiku zwiększył swoją wartość o 0,3 punktu do poziomu -5,8 pkt., w skutek poprawy koniunktury w sektorze publicznym. W skali roku miał miejsce spadek wartości wskaźnika o 13,4 pkt. - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać pogorszenia koniunktury.

Indeks PMI composite w strefie euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2012 r. 45,7 pkt. wobec 46,1 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2012 r. 46,0 pkt. wobec 46,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podano końcowe wyliczenia.

dm1ulkm

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,2 proc. we wrześniu 2012 r., licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 2,7 proc. - podał w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat.

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu 2012 r. o 2,6 proc. rdr, podczas gdy miesiąc wcześniej spadła o 1,0 proc., po korekcie - poinformowało w komunikacie Krajowe Biuro Statystyki w Londynie.

Indeks PMI określający koniunkturę w sektorze usług Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2012 roku 48,4 pkt. wobec 49,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły we wrześniu 2012 r. o 3,3 proc. mdm, a rdr spadły o 4,7 proc. - podało niemieckie Ministerstwo Gospodarki w komunikacie.

dm1ulkm

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w październiku 2012 roku 44,6 pkt. wobec 45,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

BUDŻET, DŁUG

Deficyt budżetu państwa po październiku wyniósł ok. 34 mld zł; całoroczny deficyt w wysokości 35 mld zł nie jest zagrożony - poinformowała we wtorek wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Harmonogram przychodów i wydatków budżetu zakładał deficyt po październiku 34,7 mld zł. Po wrześniu deficyt budżetu wyniósł 21,1 mld zł.

Ministerstwo Finansów na czwartkowym przetargu, 8 listopada zaoferuje obligacje PS0418 za 2,0-4,0 mld zł - poinformował resort we wtorkowym komunikacie.

dm1ulkm

W wyniku konsolidacji zarządzania płynnością sektora publicznego na koniec października zgromadzono środki w wysokości 28,9 mld zł, z czego w depozytach terminowych 26,1 mld zł oraz w depozytach typu O/N 2,8 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

Poziom długu krajowego na koniec października 2012 r. wyniósł 525,5 mld zł wobec 507,2 mld zł na koniec 2011 roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Według danych na koniec października 2012 roku w tym roku do wykupu pozostaje dług o wartości nominalnej 5,2 mld zł - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Według stanu na 31 października 2012 r. do końca roku z tytułu wykupu i obsługi złotowych SPW na krajowy rynek wypłynie kwota 3,6 mld zł, a z tytułu środków przekazanych OFE dodatkowo 1,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów we wtorkowym komunikacie.

dm1ulkm

Obecnie jest za wcześnie na ustalenie daty wejścia Polski do strefy euro. Najpierw musi się zakończyć proces wewnętrznej naprawy eurolandu, a to może potrwać kilka lat - uważa Ludwik Kotecki, główny ekonomista i radca generalny w Ministerstwie Finansów.

Po wielomiesięcznych negocjacjach z pożyczkodawcami - Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym - grecki rząd przedstawił w poniedziałek wieczorem nowy pakiet oszczędnościowy, przewidujący m.in. znaczne cięcia rent i emerytur. Nowy pakiet oszczędnościowy ma w środę zatwierdzić parlament w Atenach.

GIEŁDA

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,05 proc. i wyniósł 2.342,79 pkt.

dm1ulkm

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,87 proc. i wyniósł 3.478,66 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósl o 0,70 proc. i wyniósł 7.377,76 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,79 proc., do 5.884,90 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu spadł o 0,11 proc. i wyniósł 19.196,13 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 0,4 proc. i wyniósł 2.106,00 pkt.

Indeks Nikkei 225 spadł na zamknięciu o 0,36 proc. i wyniósł 8.975,15 pkt.

SPÓŁKI

PGNiG podpisał z Gazpromem aneks do Kontraktu jamalskiego zmieniający warunki cenowe na dostawy gazu do Polski, które będą obowiązywały z uwzględnieniem efektu retroaktywnego. Przyjęte rozliczenia (za okres 2011-2012) będą miały pozytywny wpływ na wynik EBITDA PGNiG w 2012 roku w wysokości około 2,5 - 3 mld zł - podał polski koncern w komunikacie.

PGNiG odwołał pozew z Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie w sprawie cen importowanego z Rosji gazu, tym samym spełniony został warunek zawieszający dla ogłoszonego we wtorek aneksu do kontraktu jamalskiego - podał PGNiG w komunikacie.

Obniżka cen gazu w kontrakcie z Gazpromem wynosi kilkanaście procent - poinformował Mikołaj Budzanowski, minister skarbu. Po obniżce ceny gazu będą znacząco poniżej 500 USD za 1 tys. m3.

MSP opowiada się za przeznaczeniem przez PGNiG "dużej części" kwoty zwróconej przez Gazprom na inwestycje. Resort ocenia, że jest za wcześnie, aby móc mówić o wypłacie przez spółkę dywidendy za 2012 rok - powiedział we wtorek minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Ponad 10 proc. wyniesie obniżka cen gazu, kupowanego w ramach kontraktu jamalskiego od Gazpromu przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Efektem porozumienia obu firm ma być obniżka cen gazu dla polskich odbiorców.

PGNiG złoży do połowy listopada wniosek taryfowy do URE o znaczącą obniżkę cen gazu od stycznia 2013 roku - poinformowała na konferencji prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa. Wynegocjowana przez spółkę obniżka ceny gazu od Gazpromu jest wyższa niż 10 procent.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk poinformował PAP, że jeżeli PGNiG złoży wniosek taryfowy zakładający obniżki cen gazu od 2013 roku to jest gotowy, po wcześniejszej analizie, zatwierdzić go.

Porozumienie z Gazpromem otwiera drogę do współpracy przy innych projektach w Polsce - poinformował dziennikarzy Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Wyniki segmentu obrotu i magazynowania PGNiG będą w przyszłości w okolicy "zera, zera plus" - poinformował na konferencji Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Efekty zmian wynikających z porozumienia z Gazpromem będą widoczne w wynikach PGNiG za czwarty kwartał - poinformował na konferencji Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.

Zysk netto grupy Banku Handlowego w trzecim kwartale 2012 roku wzrósł do 251,2 mln zł z 182,7 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 11 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 225,9 mln zł.

Bank Handlowy ocenia, że w III kwartale 2012 roku widać częściowo efekty restrukturyzacji kosztowej, jednak pełne efekty tej restrukturyzacji będą widoczne w I kwartale 2013 roku - poinformował we wtorek PAP Sławomir Sikora, prezes banku.

Bank Handlowy nie spodziewa się w 2013 roku istotnego wzrostu kosztów ryzyka, które w III kwartale 2012 roku wyniosły 60 pb - poinformował na konferencji Sławomir Sikora, prezes banku.

Bank Handlowy liczy, że w 2013 roku wzrośnie jego portfel kredytów gotówkowych i kart kredytowych. Segment kredytów korporacyjnych nie będzie rósł tak szybko, jak w 2012 roku i możliwy jest tu wysoki jednocyfrowy wzrost - poinformował na konferencji Sławomir Sikora, prezes banku.

Multimedia Polska podpisała umowę kupna spółki Transmitel Rzeszów, operatora telekomunikacyjnego dostarczającego internet, telefon oraz telewizję na terenie Rzeszowa, Sanoka, Kolbuszowej, Kańczugi i Gorzyc. Przejmowana spółka ma w swoim zasięgu 10,5 tys. gospodarstw domowych (HP), którym dostarcza ok. 5,5 tys. usług (RGU) - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

Ciech miał w trzecim kwartale tego roku 23,3 mln zł straty netto przypadającej akcjnariuszom jednostki dominującej wobec konsensusu na poziomie plus 0,3 mln zł. Rok wcześniej grupa zanotowała zysk netto w wysokości 8,1 mln zł.

14 kandydatów zgłosiło się łącznie na dwa stanowiska wiceprezesów Kompanii Węglowej: ds. ekonomiki i finansów oraz ds. sprzedaży i marketingu. Po weryfikacji zgłoszeń pod względem formalnym, do dalszej procedury zakwalifikowano 8 osób.

Kulczyk Oil Ventures liczy na rozpoczęcie produkcji z odwiertu Krutogorowskoje-7 w II kwartale 2013 roku - poinformował KOV w komunikacie.

Spełnione zostały warunki zawieszające zamknięcie transakcji sprzedaży akcji Grupy Onet.pl - podał TVN w komunikacie. Tym samym transakcja została zamknięta.

Akcjonariusze PGNiG rozpatrzą 6 grudnia projekt ograniczenia prawa głosowania akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu spółki - wynika z zapowiedzi uchwał na walne.

Grupa Gant Development ocenia, że w IV kwartale poziom straty na poziomie netto może być podobny do tej z III kwartału, ale sytuacja rynkowa jest na tyle niepewna, że niewykluczone są większe odpisy - poinformowała na konferencji Luiza Berg, dyrektor finansowa Ganta. W III kwartale 2012 roku strata netto dewelopera wyniosła 13,1 mln zł.

Asseco Business Solutions liczy na powtórzenie w czwartym kwartale 2012 r. wyniku osiągniętego w analogicznym okresie 2011 r. Spółka na dywidendę za 2012 r. chce przeznaczyć co najmniej połowę wypracowanego zysku, ale ostateczna wysokość wypłaty będzie uzależniona od potencjalnych przejęć. Asseco BS prowadzi obecnie prace nad akwizycją dwóch spółek, jednej polskiej i jednej zagranicznej, a informacje na temat finalizacji jednego z projektów mogą pojawić się w pierwszym kwartale 2013 r. - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

PKP Cargo spodziewa się, że w całym 2012 r. przewiezie 116,3 mln ton ładunków - poinformował PAP Daniel Ryczek, dyrektor i pełnomocnik ds. przewozów międzynarodowych w PKP Cargo.

Backlog PA Nova na 2013 r. w kontraktach budowlano-deweloperskich wynosi obecnie ok. 160 mln zł i może ulec zwiększeniu. Z kolei przychody z najmu powinny w przyszłym roku sięgnąć 40 mln zł - poinformowała dziennikarzy prezes spółki, Ewa Bobkowska.

NFI Midas podpisał z Banco Santander oraz BZ WBK podstawowe warunki kredytu kupieckiego na 364 mln zł, a z Alior Bankiem - kredytu inwestycyjnego na 150 mln zł. Fundusz chce także wyemitować obligacje o wartości do 250 mln zł. Środki z emisji i kredytów zostaną przeznaczone na finansowanie rozbudowy sieci telekomunikacyjnej - podała spółka w komunikacie. Prezes Midasa Wojciech Pytel poinformował na konferencji, że emisję obligacji fundusz chce przeprowadzić jeszcze w 2012 r.

NFI Midas planuje wyemitować obligacje o wartości do 250 mln zł jeszcze w 2012 roku, a z kredytów skorzystać w 2013 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Midasa Wojciech Pytel.

Eurometal, wierzyciel Polimeksu-Mostostal, który wcześniej złożył do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki zawierający braki formalne, uzupełnił wniosek o brakujące załączniki. Polimex uważa, że wniosek jest bezpodstawny i zwrócił się do sądu o jego oddalenie - podała spółka w komunikacie.

Grupa PRESCO skorygowała prognozy finansowe na 2012 r. Zysk netto ma wynieść 23,2 mln zł wobec 25,7-29 mln zł prognozowanych wcześniej. Z kolei przychody z windykacji powinny sięgnąć 89,6 mln w stosunku do 76,5-85,5 mln zł zawartych w poprzednich założeniach - podała spółka w komunikacie.

Asbis rozszerzył ofertę produktów pod marką własną Prestigio o trzy modele smartfonów. Polska jest pierwszym z 30 rynków, na których Asbis będzie sprzedawał te urządzenia. Spółka liczy, że do końca roku na polskim rynku sprzeda kilkadziesiąt tys. szt. smartfonów - poinformowali na konferencji przedstawicele Asbisu. Z ich wypowiedzi wynika, że tegoroczna sprzedaż smartfonów w całej grupie może przekroczyć 100 tys. szt.

Zarząd Ulma Construccion zamierza zarekomendować walnemu zgromadzeniu pozostawienie zysku za 2012 rok w spółce - poinformował na konferencji prasowej prezes zarządu, Andrzej Kozłowski. W I połowie 2013 roku Ulma spodziewa się spadku wyników w porównaniu do drugiego półrocza 2012 r. W II połowie natomiast siłą napędową dla grupy mają być zlecenia w segmencie energetycznym.

Grodno, spółka zajmująca się sprzedażą sprzętu elektrotechnicznego, w najbliższych dwóch latach oczekuje 15 proc. dynamiki wzrostu przychodów - poinformował Andrzej Jurczak, prezes Grodna. Dodał, że spółka prowadzi rozmowy w sprawie akwizycji z dwoma podmiotami i rozważa przeniesienie notowań z NewConnect na rynek główny GPW.

Spółka Termo-Rex, specjalizująca się w obróbce cieplnej elementów stalowych, planuje przeniesienie notowań z rynku New Connect na rynek główny - podała firma w projektach uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy, które odbędzie się 3 grudnia.

WALUTY

Kurs złotego w wąskim paśmie w okolicach 4,12 za euro czeka na wynik wyborów w USA i środową decyzję RPP, a jeśli komunikat Rady będzie bardziej gołębi od oczekiwań inwestorów, to złoty może się osłabić do ok. 4,15 za euro - oceniają dilerzy. Ich zdaniem dla rynku obligacji posiedzenie Rady jest dużo ważniejsze od wyników amerykańskich wyborów.

W poniedziałek, 5 listopada banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 29.768,93 mln zł wobec 29.142,85 mln zł w piątek - podał NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2800 USD i 102,60 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Średnia marża na benzynie Eurosuper 95 w okresie styczeń-październik tego roku wyniosła 0,10 zł/litr, wobec 0,07 gr w 2011 roku - podała Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.

Cena ropy Brent w kontraktach na XII 2012 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09:00 107,57-107,59 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko rosną przed wyborami prezydenckimi w USA. Rafinerie wznawiają produkcję po przerwie w ub. tygodniu z powodu huraganu Sandy - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 85,69 USD, po wzroście o 4 centy.

Cena miedzi w transakcjach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali wzrosła do 7670,50 USD/t.

OPINIE, PROGNOZY

Zdaniem ekonomistów ogłoszona we wtorek przez PGNiG obniżka cen gazu dostarczanego przez Gazprom może przełożyć się na spowolnienie wzrostu wskaźnika cen konsumpcyjnych w 2013 roku o 0,1-0,3 pkt. proc. w ujęciu rok do roku.

Wyniki ankiety NBP wśród banków wskazują na coraz trudniejszą sytuację na krajowym rynku kredytowym i dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w czwartym kwartale. Jednym z przyczyn problemów jest konieczność dostosowania się do zapisów Rekomendacji S i T, które zostały wprowadzone w życie zbyt późno, gdy boom kredytowy dawno się skończył - uważa Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec Holding.

Dalsze, istotne zmiany w konstrukcji eurostrefy prawdopodobne są dopiero po wyborach w Niemczech wyznaczonych na wrzesień 2013 r. Już teraz widać to po kierunku, w którym zmierza debata w eurostrefie - sądzą analitycy ośrodka badawczego Eurasia Group.

Sytuacja gospodarcza w większości krajów regionu CEE w 2013 roku ulegnie poprawie. Polskę jednak czeka spowolnienie, choć dynamika wzrostu gospodarczego pozostanie relatywnie wysoka - uważa Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING na Europę Środkową. Zdaniem ekonomisty banki centralne w regionie w 2013 będą kontynuowały proces luzowania polityki pieniężnej rozpoczęty w 2012 roku.

Niezależnie od wyników wtorkowych wyborów prezydenckich giełdy w Stanach Zjednoczonych będą rosły, gdyż chociaż w krótkim terminie inwestorzy zazwyczaj przychylniej przyjmują zwycięstwo kandydata Republikanów, to w dłuższej perspektywie prezydentura Demokraty przynosi im większe zyski - uważa Jarosław Antonik, członek zarządu KBC TFI.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Do 15 października wykonano 31 otworów poszukiwawczych w poszukiwaniu gazu z łupków. Obecnie w trakcie wiercenia jest 7, a do 2021 roku planowane jest wykonanie 309 otworów poszukiwawczych - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

W 2012 r. oddanych zostanie ok. 550 tys. m kw. powierzchni handlowej w centrach handlowych, zaś w przyszłym roku będzie to ok. 535 tys. m kw., co oznacza wzrost o ok. 5 proc. rocznie - prognozuje firma CBRE. Zdaniem CBRE, w następnych latach wielkość oddawanej powierzchni spadnie do ok. 300-350 tys. m kw. rocznie, o ok. 3 proc. rocznie.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, która ma ułatwić realizację inwestycji związanych z budową infrastruktury telekomunikacyjnej.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wprowadza ona kryterium dochodowe w przyznawaniu tzw. becikowego. Obecnie świadczenie to przysługuje niezależnie od wysokości dochodów i wynosi 1 tys. zł.

Produkcja cementu w październiku 2012 roku spadła o 19,1 proc. rdr i wyniosła 1.536,8 tys. ton - podało w komunikacie Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Na spotkaniu w stolicy Meksyku ministrowie finansów G20 zaapelowali do krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych do podjęcia zdecydowanych działań antykryzysowych.

Francuscy przedsiębiorcy otrzymają w ciągu najbliższych trzech lat ulgi podatkowe o łącznej kwocie 20 mld euro - ogłosił we wtorek premier Francji Jean-Marc Ayrault. Jest to część tzw. paktu dla konkurencyjności.

W przyszłym roku PKP PLK otrzyma rekordowo wysoką kwotę 2,6 mld zł, które będą przeznaczone na wkład własny do finansowania inwestycji - zapowiedział we wtorek minister transportu Sławomir Nowak. Pieniądze te mają pochodzić z wpływów z akcyzy.

Proponowane zapisy ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) spowodują nieopłacalność inwestycji w energetykę wiatrową - stwierdza raport sporządzony przez firmę doradczą PwC dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Liczba rezerwacji wycieczek w Polsce w 44. tygodniu tego roku wzrosła rdr o 23,2 proc. rdr, a liczba klientów biur podróży wzrosła o 25,5 proc. rdr - wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Władze klubu PO opowiedziały się we wtorek wieczorem za skierowaniem do dalszych prac w Sejmie obywatelskiego projektu blokującego reorganizację sądów rejonowych. Reorganizacji tej chce minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

O 250 tys. wzrosła liczba dzieci uprawnionych do pobierania zasiłku rodzinnego po listopadowej zmianie kryteriów dochodowych. Przeciętna wartość zasiłku wzrosła o 14 zł na dziecko - wynika z przekazanego PAP raportu Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

Konieczne jest informowanie i edukowanie społeczeństwa w sprawie wyłączenia analogowych nadajników telewizyjnych i zastąpienia ich sygnałem cyfrowym - podkreślił we wtorek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni na konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp.

Wiele wyjazdów karetek jest nieuzasadnionych - w niektórych przypadkach nawet 30 proc. Były to m.in. wezwania do zwykłych bólów brzucha czy niegroźnego nadużycia alkoholu - wynika z kontroli systemu ratownictwa medycznego NIK.

Klub PiS zgłosi projekty zmian w ustawach, które mają przyczynić się do zwalczenia nepotyzmu; PiS chce m.in. utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń o środkach finansowych osób zatrudnionych w administracji rządowej i spółkach Skarbu Państwa.

Dotychczasowy radny warszawskiego klubu PO Rafał Dorosiński przechodzi do klubu radnych PiS. W związku z tym zmniejszy się liczebna przewaga klubu PO w Radzie Warszawy, choć radni PO wciąż będą mieli w niej większość. Po przejściu Dorosińskiego do klubu PiS w Radzie Warszawy będzie zasiadać 32 radnych PO, 17 radnych klubu PiS, 10 radnych SLD i jeden radny niezrzeszony.

Zgodny z konstytucją jest przepis, według którego nie można przywrócić do służby żołnierza zawodowego, nawet jeśli orzeczenie lub decyzja o jego zwolnieniu zostaną uchylone lub okażą się nieważne - uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Budowę obwodnicy podwarszawskich Marek przesunięto z listy inwestycji przewidzianych do realizacji po 2013 r. na listę inwestycji priorytetowych, których realizacja może się zacząć do 2013 r. - zdecydował we wtorek rząd. Przetarg na budowę drogi ma być ogłoszony w 2013 r.

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą do końca roku skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HCV, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby (WZW) typu C. Na chętnych czeka ok. 1,4 tys. testów w 13 laboratoriach.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

W dziewięciu stanach rozpoczęły się we wtorek oficjalnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Z ubiegającym się o reelekcję Demokratą Barackiem Obamą zmierzy się kandydat Republikanów Mitt Romney. W sondażach przedwyborczych politycy szli łeb w łeb.

Przed lokalami wyborczymi w USA, zorganizowanymi przeważnie w bibliotekach, szkołach i salach w budynkach lokalnych samorządów, ustawiały się we wtorek długie kolejki. Barack Obama i jego republikański rywal Mitt Romney do końca walczyli o głosy wyborców.

W St. Petersburgu na Florydzie, największym z wahających się stanów USA, gdzie szanse obu kandydatów są wyrównane, spotkani przez PAP we wtorek wyborcy w większości głosowali na Mitta Romneya. Wśród tych, którzy zmienili zdanie i odeszli od Obamy, są Polacy.

We wtorek Amerykanie, oprócz prezydenta, wybierają nowy Kongres - w całości Izbę Reprezentantów, zdominowaną przez Republikanów, i jedną trzecią składu Senatu, gdzie nieznacznie przeważają Demokraci. Układ sił w obu izbach najpewniej się nie zmieni.

Problemy z liczeniem głosów oddanych w wyborach parlamentarnych na Ukrainie 28 października i spory dotyczące ich zwycięzców, dotyczą nie więcej niż 5 proc. okręgów jednomandatowych - oświadczył we wtorek szef ukraińskiego MSZ Kostiantyn Hryszczenko. Opozycja, która prowadzi w Kijowie protest przeciwko fałszerstwom wyborczych, utrzymuje, że w części okręgów jednomandatowych, gdzie wygrali jej kandydaci, zwycięstwo przypisano przedstawicielom władz. Domaga się powtórzenia wyborów w 13 okręgach, jednak CKW uznała, że niejasności dotyczą tylko pięciu okręgów i zwróciła się do parlamentu, by zarządził tam ponowne głosowanie.

Ustępująca Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy powołała we wtorek specjalną komisję śledczą, która ma zająć się fałszerstwami wyników wyborów parlamentarnych z 28 października w okręgach jednomandatowych. Opozycja oświadczyła już, że jest to działanie pozorne.

Litewska Partia Socjaldemokratyczna, Partia Praca, a także Porządek i Sprawiedliwość podpisały we wtorek umowę koalicyjną. Do koalicji na razie nie dołączyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL).

Rządząca w Turcji konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ogłosiła we wtorek zamiar wprowadzenia systemu prezydenckiego, co wpisuje się w polityczne plany obecnego premiera Tayyipa Erdogana, który - jak się uważa - chce w przyszłości zostać szefem państwa. Uprawnienia tureckiego prezydenta mają teraz charakter głównie ceremonialny. AKP chce znacznie zwiększyć jego pełnomocnictwa w ramach przygotowywanej nowej konstytucji.

W wydanym we wtorek orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z siedzibą w Luksemburgu uznał wprowadzone na Węgrzech znaczne obniżenie wieku emerytalnego sędziów, prokuratorów i notariuszy za nieuzasadnioną dyskryminację ze względu na wiek. Nowa konstytucja Węgier, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku, stwierdza w artykule 26, że "stosunek służbowy sędziów może trwać do osiągnięcia ogólnie obowiązującego wieku emerytalnego". Wynosi on obecnie 62 lata, natomiast do tej pory węgierscy sędziowie przechodzili na emeryturę w wieku 70 lat.

W Grecji rozpoczął się we wtorek - w przeddzień uchwalenia przez parlament w Atenach pakietu drastycznych oszczędności - dwudniowy strajk generalny przeciwko polityce rządu Antonisa Samarasa. W demonstracjach w Atenach uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób.

Izrael ogłosił we wtorek przetarg na budowę ponad 1 200 mieszkań w Jerozolimie Wschodniej, nie licząc się z międzynarodowym sprzeciwem wobec żydowskiej kolonizacji na terenach palestyńskich. Domy mają stanąć w osiedlach włączonych do Jerozolimy Wschodniej.

Chiński pisarz Mo Yan otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury dzięki przyjaźni z Goeranem Malmqvistem, członkiem Akademii Szwedzkiej, która przyznaje literackiego Nobla - twierdzi szwedzka telewizja SVT.(PAP)

amp/ ana/

dm1ulkm

Podziel się opinią

Share
dm1ulkm
dm1ulkm