Trwa ładowanie...
d8ftlt9

Skrót wiadomości - wtorek, 9 lipca

...

Share
d8ftlt9

10.07. Warszawa (PAP) - Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.

WIADOMOŚCI GOSPODARCZE ----------------------

MAKROEKONOMIA, WSKAŹNIKI

Prawdopodobnie do końca roku wstrzymane będą działania w zakresie zmian poziomu stóp procentowych - powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, członkini RPP.

d8ftlt9

Lipcowa decyzja Rady Polityki Pienieżnej o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych jest przedwczesna - uważa wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Rada Ministrów przyjęła projekt założeń do nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która ma zwiększyć efektywność urzędów pracy - poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prognozy centralne PKB z najnowszej ankiety makroekonomicznej NBP na 2013, 2014 i 2015 rok wynoszą odpowiednio: 1,2 proc., 2,3 proc. oraz 3,1 proc. Prognoza centralna inflacji CPI w 2013 roku kształtuje się na poziomie 1,0 proc., w 2014 roku 2,0 proc., a w 2015 roku 2,5 proc.

Saldo handlu zagranicznego zbożami w okresie lipiec-kwiecień sezonu 12/13 było dodatnie i wyniosło 970 mln euro wobec 293 mln euro w tym samym okresie poprzedniego sezonu - napisała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

d8ftlt9

Skup zbóż w jedenastu miesiącach sezonu 12/13 był wyższy o 8 proc. rdr - podała Agencja Rynku Rolnego w comiesięcznym biuletynie.

Indeks mobilności, badający prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy w ciągu 6 miesięcy, wyniósł w badaniu w II kwartale 2013 r. 107 pkt., co oznacza wzrost o 2 pkt. - wynika z badania agencji Randstad. Z badania wynika także, że 34 proc. Polaków dostrzega ryzyko utraty pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie zmienił prognozy wzrostu gospodarczego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i spodziewa się przyspieszenia z 2,2 proc. w 2013 r. do 2,8 proc. w 2014 r. - wynika z opublikowanej we wtorek lipcowej aktualizacji raportu World Economic Outlook (WEO).

Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w czerwcu 2013 r. wyniósł 178,89 pkt., wobec 179,37 pkt. w maju po rewizji w dół o 0,6 pkt. i wobec 170,02 pkt. w czerwcu 2012 r. - wynika ze wstępnych obliczeń MFW. Indeks mdm spadł o 0,27 proc., a rdr wzrósł o 5,22 proc.

d8ftlt9

W USA zanotowano spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W czerwcu 2013 r. wskaźnik optymizmu zniżkował do 93,5 pkt. z 94,4 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Ministrowie finansów UE formalnie zatwierdzili we wtorek przystąpienie Łotwy do strefy euro od 1 stycznia 2014 r. To dobra wiadomość nie tylko dla Łotwy, ale także dla strefy euro, o której rozpadzie spekulowano jeszcze parę lat temu - zaznaczył premier Łotwy.

BUDŻET, DŁUG

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który przewiduje objęcie nim m.in. gazu ziemnego wykorzystywanego w celach opałowych - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. MF przygotowało jednak szereg zwolnień z podatku.

d8ftlt9

Dochody z dywidend z zysku za 2013 mogą wynieść ok. 2 mld zł - podał resort skarbu państwa w odpowiedzi na interpelację poselską.

Wielkość zobowiązań Skarbu Państwa denominowana w PLN wynosi na 2013 rok 33,7 mld - wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwo Finansów.

Pomimo tego, że w czerwcu dochody z podatku VAT wzrosły o 5 proc. rdr, to obserwowany od początku roku ubytek w dochodach budżetowych jest nie do odrobienia - poinformował w wywiadzie dla PAP wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

Ministerstwo Finansów zakłada, że najpóźniej w październiku zakończy finansowanie tegorocznych potrzeb pożyczkowych - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że w lipcu resort nie obserwuje odpływu inwestorów zagranicznych z Polski.

d8ftlt9

Rząd na wtorkowym posiedzeniu nie dyskutował nad kwestią nowelizacją budżetu - poinformował na konferencji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Rząd w projektowanej nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych zaproponował, by wymagane przez Komisję Europejską podniesienie limitów inwestycji aktywów OFE za granicą było rozłożone w czasie, a osiągnięcie docelowego poziomu 30 proc. nastąpiło od 2016 roku.

Zakończenie programów luzowania ilościowego oraz powrót do normalnej polityki pieniężnej będzie miało negatywne następstwa dla krajów wschodzących, ale skala odpływu kapitału będzie mniejsza niż wcześniej - ocenia w raporcie NBP.

GIEŁDA

d8ftlt9

WIG 20 na zamknięciu sesji spadł o 0,20 proc. i wyniósł 2218,77 pkt.

Niemiecki indeks DAX na zamknięciu sesji wzrósł o 1,12 proc. i wyniósł 8.057,75 pkt.

Brytyjski indeks FTSE 100 na zamknięciu sesji wzrósł o 0,98 proc., do 6.513,08 pkt.

Francuski indeks CAC 40 na zamknięciu wzrósł o 0,52 proc. i wyniósł 3.843,56 pkt.

Indeks węgierskiej giełdy BUX na zamknięciu wzrósł o 1,39 proc. i wyniósł 19.423,46 pkt.

Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu wzrósł o 0,4 proc. i wyniósł 1.965,45 pkt.

Indeks Nikkei 225 na zamknięciu wzrósł o 2,6 proc. i wyniósł 14.472,90 pkt.

SPÓŁKI

OT Logistics w ramach pierwotnej oferty publicznej przydzielił inwestorom 150.000 akcji nowej emisji - poinformowała spółka w komunikacie. Firma pozyskała tym samym z oferty 30 mln zł, które zamierza przeznaczyć na inwestycje w portach morskich.

Grupa Tauron, której wynik za pierwsze półrocze 2013 będzie o 190 mln zł gorszy z racji odpisu aktualizacyjnego dotyczącego nierentownych jednostek wytwórczych, może w przyszłości zmniejszyć odpis, jeżeli niektóre bloki trafią do tzw. rezerwy interwencyjnej.

Notowana na rynku NewConnect spółka TRO Media planuje połączyć się z WDSP Holding SA. Po rejestracji połączony podmiot zmieni nazwę na INDATA Software i będzie chciał wejść na rynek główny GPW - poinformowały TRO Media we wtorkowym komunikacie.

Telekomunikacja Polska podpisała z funduszem private equity Avallon MBO Fund przedwstępną umowę sprzedaży 100 proc. akcji spółki Otwarty Rynek Elektroniczny - Marketplanet - podała TP SA w komunikacie. Wartości transakcji nie podano.

NWZ Rubicon Partners zdecydowało o podwyższeniu wartości nominalnej akcji do 60 groszy z 10 groszy - poinformował Rubicon Partners w komunikacie.

Akcje Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) za trzy lata mogą być notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował we wtorek w Gliwicach wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Marcin Idzik.

WALUTY

Na rynku złotego przy małych wahaniach najważniejsze będą środowe wydarzenia związane z Fed - publikacja zapisu dyskusji z ostatniego posiedzenia komitetu oraz konferencja szefa Fed Bena Bernanke. Kurs powinien mieścić się w przedziale 4,30-4,35/EUR. Dług też będzie patrzył na Fed - oceniają dilerzy.

Narodowy Bank Polski ustalił kurs złotego do dolara na 3,3588, a kurs złotego do euro na 4,3234 - poinformował NBP.

Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 1,2857 USD i 130,07 JPY za euro - podał bank na swojej stronie internetowej.

TOWARY

Cena ropy Brent w kontraktach na VIII 2013 na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 09.00 107,23-107,25 USD za baryłkę.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku wahają się - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 103,10 USD, po spadku o 4 centy.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie wahały się pomiędzy niewielkimi wzrostami i spadkami po danych o cenach produkcji w Chinach potwierdzających słabą kondycję gospodarki - podają maklerzy. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME pozostaje bez zmian i kosztuje 6.829,50 USD za tonę.

OPINIE, PROGNOZY

Wtorkowa sesja na warszawskiej GPW upływa pod znakiem spadków głównych indeksów. Zdaniem analityków podczas kolejnych sesji można spodziewać się kontynuacji zniżek i testu przez WIG 20 wsparć na 2.150 pkt. i 2.090 pkt.

Stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie co najmniej do połowy 2014 roku - uważają ekonomiści z banku Millennium. Ich zdaniem inflacja CPI w czerwcu wyniosła 0,3 proc. rdr, a w najbliższych miesiącach inflacja będzie się utrzymywać nadal poniżej dolnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego 2,5 proc.

W najbliższych tygodniach kurs złotego powinien poruszać się w przedziale 4,22 - 4,35/EUR, reagując głównie na czynniki zewnętrzne - ocenia Millennium Bank w lipcowym raporcie.

W związku z niskim wzrostem PKB i inflacją w polskim budżecie brakuje po stronie przychodów ok. 20 mld zł, a w wyniku nowelizacji deficyt wzrośnie do ok. 45-50 mld zł. Reszta deficytu znajdzie się poza budżetem centralnym, by nie przekroczyć progu 55 proc. długu do PKB - szacuje Barclays Capital.

Trwający od 30 lat rajd obligacji skarbowych się skończył, a Barclays Capital obniżył rekomendację dla europejskich papierów z neutralnej do niedoważaj - wynika z kwartalnego raportu BarCap poświęconego europejskim gospodarkom.

POZOSTAŁE WIADOMOŚCI GOSPODARCZE

Do 1 lipca wykonano 46 otworów w poszukiwaniu gazu z łupków. Obecnie w trakcie wiercenia są cztery - podało w komunikacie Ministerstwo Środowiska.

W ostatnim okresie napływają informacje zmniejszające ryzyko niezrealizowania scenariusza wzrostu w strefie euro - ocenia NBP w raporcie na temat koniunktury międzynarodowej.

W poniedziałek, 8 lipca banki utrzymywały na rachunku bieżącym w NBP środki o wartości 26.942,82 mln zł wobec 27.365,16 mln zł w piątek - podał NBP.

Spready kredytowe CDS polskich pięcioletnich obligacji skarbowych wyniosły w poniedziałek 93,00 punkty bazowe, wobec 93,35 punktów bazowych na koniec poprzedniego tygodnia.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał 87 mln euro kredytu na budowę i eksploatację terminalu LNG w litewskim porcie w Kłajpedzie. Gazoport ma uniezależnić Litwę od dostaw gazu z jednego kierunku - Rosji. Będzie to pierwszy taki projekt na Litwie.

Zarząd Stoczni Gdańsk nie przedstawił Agencji Rozwoju Przemysłu biznesplanu spółki, sprawozdań finansowych za 2012 r. oraz dotyczących realizacji planu restrukturyzacji. To - jak poinformowała ARP - jest warunkiem dokapitalizowania przez nią stoczni.

WYDARZENIA Z KRAJU ------------------

Blisko 2 mld euro z funduszy UE na lata 2014-20 mają trafić na realizację programu Polska Cyfrowa - poinformował we wtorek dziennikarzy wiceminister rozwoju regionalnego Paweł Orłowski. Mają być z niego finansowane m.in. inwestycje w sieci dostępu do internetu.

Ponad 23 tys. osób uzyskało w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta - poinformowała we wtorek prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Najwięcej danych umożliwiających logowanie do ZIP wydano w pierwszych ośmiu dniach w województwach: opolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i małopolskim. Od 1 lipca każdy Polak może uzyskać w oddziale NFZ swój login i hasło, które umożliwią zalogowanie się do ZIP.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę 30 działających w Polsce firm pożyczkowych. Jak się okazało, we wszystkich przypadkach stwierdzono nieprawidłowości, które dotyczyły m.in. nierzetelnie podawanych kosztów związanych z udzieleniem pożyczek. Jak mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, badanie firm pożyczkowych trwało od początku bieżącego roku do maja, a analizowane były opłaty, prowizje i inne koszty zastrzeżone w umowach pożyczek parabanków.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę łagodzącą wymogi dostępu do 50 zawodów, czyli tzw. pierwszą transzę deregulacji - poinformowano we wtorek na stronach internetowych głowy państwa.

Ściganie z urzędu sprawców gwałtów przewiduje nowelizacja przepisów karnych, która została podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ustawa odnosi się także do okoliczności przesłuchiwania m.in. ofiar takich przestępstw.

Rząd przyjął we wtorek przygotowany w resorcie sprawiedliwości projekt ustawy o izolacji po odbyciu kary sprawców najgroźniejszych zbrodni popełnionych na tle seksualnym. Zamknięty ośrodek dla takich przestępców ma działać pod nadzorem resortu zdrowia.

Premier Donald Tusk powołał prof. Bronisława Sitka na stanowisko prezesa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa - poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa w komunikacie zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej resortu.

Gdański Sąd Okręgowy zdecydował we wtorek o przedłużeniu na kolejne trzy miesiące aresztu dla Katarzyny P. - żony b. prezesa Amber Gold. We wtorek po południu gdański sąd podtrzymał z kolei decyzję sądu niższej instancji o przedłużeniu aresztu dla Marcina P.

Na karę 6 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich b. oficera ABW Grzegorza S., za niedopełnienie obowiązków w czasie zatrzymywania Barbary Blidy. Była posłanka SLD i minister budownictwa popełniła samobójstwo 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miały jej zostać przedstawione zarzuty w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.

Głównym powodem niezadowolenia Polaków z rozwoju sytuacji w kraju jest wysoki poziom bezrobocia i zła sytuacja na rynku pracy. Z kolei ci, którzy wyrażają zadowolenie z sytuacji, wskazują najczęściej na to, że w Polsce żyje się coraz lepiej - wynika z badania CBOS.

59 proc. respondentów uważa, że obecny stan sił zbrojnych w wystarczającym stopniu zapewnia bezpieczeństwo kraju. 61 proc. ocenia, że w razie zagrożenia sojusznicy użyliby swoich wojsk do obrony Polski - wynika z opublikowanego we wtorek badania TNS Polska.

Przedsiębiorcy, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za wykonaną pracę przy budowie dróg, otrzymali dotychczas od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ponad 791,1 mln zł złotych - poinformowała we wtorek GDDKiA.

Zbigniew Ziobro nie pojawi się w środę na posiedzeniu komisji odpowiedzialności konstytucyjnej; swoją nieobecność tłumaczy obowiązkami w Parlamencie Europejskim. Komisja rozpatrzy wniosek europosła o inny termin spotkania.

Katowicki IPN chce, by warszawski sąd zlecił weryfikację opinii, zgodnie z którymi 90-letni generał Wojciech Jaruzelski nie może uczestniczyć w procesach sądowych ze względu na stan zdrowia. Wniosek w tej sprawie został skierowany po obchodach 90. urodzin generała.

WYDARZENIA Z ZAGRANICY ----------------------

Były minister finansów, ekonomista Hazim el-Biblawi został mianowany tymczasowym premierem Egiptu, a przywódca liberalnej opozycji, były szef MAEA, noblista Mohammed ElBaradei obejmie urząd wiceprezydenta - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta.

Czeskie służby weterynaryjne przeprowadziły kontrole polskiego mięsa drobiowego, nie stwierdzono w nich obecności antybiotyków - podała we wtorek czeska agencja prasowa CTK. Jak wyjaśnia agencja, kontrole zostały przeprowadzone m.in. w związku z reportażem w polskiej telewizji TVN.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) zgodziły się przyznać Egiptowi 1 mld USD dotacji i pożyczyć mu kolejne 2 mld - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na "źródło egipskie" bliskie rozmowom na ten temat.

Znaczną obniżkę zasiłków chorobowych, wynikającą ze zmiany sposobu ich naliczania, zatwierdziła białoruska Rada Ministrów - informuje we wtorek białoruski dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii". Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które ma wejść w życie jeszcze w tym tygodniu, zasiłek chorobowy w ciągu pierwszych 10 dni choroby będzie wynosił 80 proc. dziennego zarobku z ostatnich sześciu miesięcy, a w następnych wzrośnie do 100 proc. Do tej pory 80-procentową stawkę stosowano tylko przez pierwszych sześć dni zwolnienia.

Brytyjski resort spraw wewnętrznych zabronił wjazdu do Wielkiej Brytanii 60 Rosjanom, powiązanym ze sprawą śmierci prawnika Siergieja Magnitskiego - poinformował we wtorek dziennik "Daily Telegraph". Magnitski, który zarzucił funkcjonariuszom MSW Rosji zagarnięcie za pomocą sfałszowanych dokumentów równowartości 230 mln dolarów z budżetu państwa, sam został oskarżony o oszustwa podatkowe i zatrzymany w 2008 roku, a w listopadzie 2009 roku zmarł w więzieniu w wieku 37 lat.

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że obowiązująca w W. Brytanii kara dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia narusza prawa skazanych. W opinii ETPCz każda taka kara powinna być rewidowana po pewnym czasie, zwykle po 25 latach.

Unia Europejska wnosi przeciwko Rosji sprawę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w związku z pobieraną przez Rosjan opłatą recyklingową od importowanych samochodów - poinformowała we wtorek Komisja Europejska. To pierwsza sprawa UE przeciwko Rosji, która jest członkiem WTO zaledwie od sierpnia 2012 roku.

Ponad połowa ludzi na świecie (53 proc.) ocenia, że w ciągu dwóch lat pogłębiła się korupcja; większość uważa też, że rządy mniej skutecznie walczą z tym zjawiskiem - poinformowała organizacja Transparency International (TI) w opublikowanym we wtorek raporcie. Jest to największe tego typu badanie na temat korupcji przeprowadzone na grupie 114 tys. osób w 107 krajach.

Wtorek jest pierwszym dniem ramadanu dla milionów muzułmanów na całym świecie, m.in. w Turcji i na Bałkanach. W większości krajów Bliskiego Wschodu miesiąc postu i modlitwy rozpoczyna się w środę. Postu w tym czasie przestrzega 93 proc. wiernych.

(PAP)

amp/ jtt/

d8ftlt9

Podziel się opinią

Share
d8ftlt9
d8ftlt9