Trwa ładowanie...
d3vlgja

Śląskie/ Pierwsze centrum kompetencji zawodowych w programie K2

Pierwsze tzw. Centrum Kompetencji, mające służyć dobremu kształceniu kadr zawodowych dla regionalnego przemysłu, otwarto w poniedziałek w Katowicach. To część rozwijanego m.in. przez śląskie samorządy programu K2 (od "kompetencji" i "kariery").
Share
d3vlgja

Ośrodek, który urządzono w siedzibie Zakładu Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Katowicach, ma zapewnić nowoczesną ofertę edukacyjną w zakresie automatyki, pneumatyki, hydrauliki, robotyki i mechatroniki przemysłowej. Powstał przy współpracy zajmującej się takimi rozwiązaniami firmy Festo, samorządu Katowic i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE).

Śląskie samorządy już od dłuższego czasu rozmawiają o wspólnym dostosowywaniu system szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku. Ma im w tym pomóc zawiązywana sieć współpracy - program K2. Założenie to m.in. tworzenie centrów kompetencji i kariery w oparciu o już istniejące instytucje, jak samorządowe centra kształcenia zawodowego i ustawicznego.

Jak mówił w poniedziałek prezes KSSE Piotr Wojaczek, nowa jednostka dydaktyczna jest elementem K2 - jednym z pierwszych ze względu na łatwość podjęcia współpracy z ZDZ. Kolejne podobne wyspecjalizowane, wyrafinowane technologicznie i kompetencyjnie jednostki edukacyjne mają powstawać przy samorządowych centrach kształcenia praktycznego i ustawicznego. Mają potem świadczyć usługi m.in. na potrzeby samorządowych szkół zawodowych.

d3vlgja

"To w tych szkołach muszą pojawić się nowe trendy i K2 w znacznej mierze dotyczy właśnie tego. Jesteśmy na etapie zawierania umów z samorządami, gdzie procedury są znacznie dłuższe niż w przypadku ZDZ. Pierwsze efekty będą więc może w drugim półroczu tego roku lub pierwszym półroczu przyszłego" - wskazał Wojaczek.

Prezes KSSE wyjaśnił, że jednym z zadań strefy jest dbałość o to, by region miał pozwalające przyciągać inwestycje przewagi konkurencyjne - niezależnie od dotychczasowych atutów, jak skomunikowanie czy dobry klimat społeczny. "Niestety zasoby nawet tak ogromnego rynku pracy są wyczerpywalne. My wsłuchujemy się w to, co mówią nasi klienci - również krytycznie, nie zawsze chwaląc zasoby ludzkie" - przyznał Wojaczek.

"Chcielibyśmy zdjąć z nich ciężar finansowania kształcenia pracownika. A jednocześnie zakrawa na patologię, gdy młody człowiek ze szkoły zawodowej, żeby móc zdobyć naprawdę zawód, udaje się do urzędu pracy, aby zarejestrować się jako bezrobotny, a następnie dostaje pieniądze na zdobycie kwalifikacji. Te pieniądze powinny iść na kogo innego, ten pierwszy człowiek powinien być dobrze wykształcony" - zaznaczył prezes KSSE.

"To centrum nie powstało w oderwaniu od przemysłu - jest jego solą, skoro we wszystkich fabrykach są takie systemy. To znaczy, że nie będzie ktoś uczył się tutaj bzdur; co więcej, chodzi o to, żeby go zainteresować" - dodał.

d3vlgja

W Centrum Kompetencji przy katowickiej siedzibie ZDZ znalazło się 13 dwuosobowych stanowisk - po pięć do pneumatyki i elektropneumatyki oraz do hydrauliki i elektrohydrauliki, a także trzy do napędów elektrycznych - wraz z odpowiednim oporządzeniem i oprogramowaniem. Oferta szkoleniowa ma służyć uczestnikom kursów - od osób wchodzących na rynek pracy, po już pracujące (jak operatorzy, pracownicy utrzymania ruchu, projektanci, inżynierowie produkcji czy instruktorzy zawodu).

List intencyjny ws. programu K2 przedstawiciele miast regionu podpisali w marcu br. Pomysł na program powstał podczas prac nad Programem dla Śląska, których część rząd powierzył KSSE.

Samorząd województwa, miasta i strefa mają współdziałać w ramach K2, aby m.in. standaryzować ofertę edukacyjną i programów szkoleniowych w poszczególnych zawodach, ułatwiać uczniom dostęp do wykorzystywanych przez pracodawców technologii i narzędzi i podnosić kompetencje uczestników rynku pracy.

Samorząd woj. śląskiego chce odgrywać ważną rolę w modernizowaniu systemu szkolnictwa zawodowego w regionie. W marcu br. zarząd woj. śląskiego przyjął "Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego (...) na lata 2014-2020". Działania w nim zapisane będą finansowane m.in. ze środków nowego śląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Na realizację projektów z tego zakresu przeznaczono ok. 116 mln euro.

d3vlgja

Podziel się opinią

Share
d3vlgja
d3vlgja