Trwa ładowanie...

Smartfony będą jeszcze tańsze

Światowa sprzedaż smartfonów będzie w tym roku dwa razy większa niż w 2010. W sumie będzie to około półmiliarda nowych urządzeń. W naszym kraju będzie to 4-5 mln nowoczesnych telefonów - pisze "Rzeczpospolita".
Share
Nexus One - telefon firmy Google
Nexus One - telefon firmy GoogleŹródło: AFP
d2ph5qm

Światowa sprzedaż smartfonów będzie w tym roku dwa razy większa niż w 2010. W sumie będzie to około półmiliarda nowych urządzeń. W naszym kraju będzie to 4-5 mln nowoczesnych telefonów - donosi "Rzeczpospolita".

Smartofny to biznes jakich mało. Jeszcze w 2009 roku ich sprzedaż wynosiła 173 mln sztuk, w 2010 roku już 270 mln. Jednak prawdziwy boom przyjdzie na te nowoczesne telefony w tym roku. Według firm Gartner i IDC nabywców znajdzie ponad 500 mln urządzeń.

W Polsce roczna sprzedaż komórek to mniej więcej 10 mln sztuk. Według nieoficjalnych danych w tym roku ok. 30-40 proc. będą stanowiły smartfony. Najwięcej zarobi Nokia - lider polskiego rynku. Na wzrost sprzedaży liczy także drugi w naszym kraju Samsung.

d2ph5qm

Skąd takie szybki wzrost sprzedaży? Zdaniem analityków to głównie kwestia spadających cen. W ubiegłym roku za najtańsze smartfony trzeba było zapłacić ok. 170 dol., nastomiast średnia cena w USA i Europie Zachodniej wyniosła ok. 370 dol. Najdroższe modele (Nokia, Apple, Blackberry) to koszt już powyżej 500 dol. Ten rok ma przynieść już prawdziwą cenową rewolucję. Najtańsze smartfony mają kosztować nawet poniżej 100 dol. (bez umowy z operatorem).

Spadek cen to kwestia ujednolicenia podzespołów telefonów. Ich producenci zamiast osobno kupować komponenty telefonu już wkrótce dostaną standardową "płytę główną" z najważniejszymi funkcjami. Oprócz tego dostępny jest też darmowy system na komórki - wyprodukowany przez Google Android. To także zmniejsza ostateczną cenę smartfona.

Wirtualna Polska / Rzeczpospolita

d2ph5qm

Podziel się opinią

Share
d2ph5qm
d2ph5qm