Trwa ładowanie...

Śmieci przygniotły rząd

Dwa miesiące działania nowej ustawy śmieciowej wystarczyły, aby politycy doszli do wniosku, że stworzyli prawnego gniota. Na szczęście go poprawią - przygotują nowelizację - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Śmieci przygniotły rząd
Źródło: Thinkstockphotos
d1airnq

Rząd, Sejm oraz samorządy już po dwóch miesiącach funkcjonowania nowych przepisów, doszły do wniosku, że są one dziurawe. Rząd swoje zmiany przedstawi w połowie września.

"Dziennik Gazeta Prawna" poznał treść zapisów, które zaproponuje Sejm na bazie ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych.

d1airnq

Zgodnie z nimi mają zostać między innymi ograniczone kompetencje radnych w zakresie ustalania stawek opłat za wywóz śmieci. Wyłącznością inicjatywy uchwałodawczej w tym zakresie będą dysponowali wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast. Posłowie chcą też, aby rada gminy została prawnie zobowiązana do uchwalania stawek, które zagwarantują, że samorząd na tym ani nie zarobi, ani tym bardziej nie straci. Ma to blokować zakusy radnych przed proponowaniem absurdalnie niskich stawek w celu przypodobania się wyborcom.

Sejm proponuje też, aby zmiana stawki śmieciowej przez gminę nie powodowała automatycznego wygaśnięcia deklaracji wcześniej złożonych przez mieszkańców.

d1airnq

Podziel się opinią

Share
d1airnq
d1airnq