Trwa ładowanie...
odpady
11-07-2013 02:05

Śmieci to bardzo cenny towar

Kiedy cała Polska narzeka na wzrost opłat za wywóz odpadów i bałagan po wejściu w życie ustawy śmieciowej, niektórzy na posegregowanych śmieciach zarabiają - informuje "Dziennik Polski".

Śmieci to bardzo cenny towarŹródło: Thinkstockphotos
d44px8d
d44px8d

Pan Piotr, właściciel sklepu spożywczego i składu budowlanego pod Krakowem, zawarł umowę z firmą zajmującą się odzyskiem surowców wtórnych. Dokładnie segreguje wszystkie odpady: papier, tektury, plastiki, szkło. W ten sposób śmieci przestają być śmieciami - tylko surowcem. Czyli towarem, za który odbiorcy płacą coraz więcej.

Interes zwęszyły małe firmy, które odbierają posegregowane odpady bezpośrednio od przedsiębiorców. - Moi ludzie objeżdżają małe sklepy, zakłady usługowe i produkcyjne, które coraz chętniej segregują odpady, bo widzą, że im się to opłaci - podkreśla Dominik Szumiec, właściciel firmy recyklingowej z Zabierzowa.

Paweł Ciećko, małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska, marzy, by za parę lat na polskie składowiska trafiało - jak w Danii - mniej niż 4 proc. wszystkich odpadów. Na razie jest to 85 proc. Między innymi dlatego opłaty za wywóz śmieci mamy dziś wyższe niż w większości miast niemieckich czy skandynawskich.

d44px8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44px8d