Trwa ładowanie...
d1i9gqn

"Solidarność": odrzućcie ustawę o "pomostówkach"

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" domaga się odrzucenia rządowego projektu ustawy o emeryturach pomostowych.
Share
"Solidarność": odrzućcie ustawę o "pomostówkach"
Źródło: WP.PL
d1i9gqn

W oświadczeniu napisano, że ograniczenie prawa do emerytur pomostowych do osób urodzonych w latach 1949 -1969, i które pracę w szczególnych warunkach rozpoczęły przed 1 stycznia 1999 r. jest niezgodne z konstytucją.

_ Prawa do emerytury pomostowej zostaliby pozbawieni ubezpieczeni urodzeni po 31 grudnia 1968 r. Tymczasem część osób urodzonych po 1968 r. zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze osiągnęła już, na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów okresy zatrudnienia wymagane do nabycia prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym _ - mówi Marcin Zieleniecki z Działu Prawnego Komisji Krajowej.

Nie do zaakceptowania są również definicje pracy wykonywanej w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nie uwzględniające kryteriów medycznych, które są podstawą określenia prawa do emerytury dla osób zatrudnionych w warunkach szczególnych.

d1i9gqn

Poważnym mankamentem projektu jest również brak wykazu zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych. ?Solidarność" domaga się negocjacji w sprawie uprawnień do obniżonego wieku emerytalnego dla osób zatrudnionych w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. "W przypadku nieuwzględnienia naszych postulatów będziemy zmuszeni podjęcia działań statutowych, do akcji protestacyjnej włącznie" - czytamy w oświadczeniu. decyzji prezydium.

d1i9gqn

Podziel się opinią

Share
d1i9gqn
d1i9gqn