Trwa ładowanie...
ceny
31-10-2008 15:20

Spadną ceny paliw na stacjach

W najbliższych dniach ceny paliw na stacjach powinny spaść - prognozują analitycy.

Spadną ceny paliw na stacjach
d19iw2x
d19iw2x

W najbliższych dniach ceny paliw na stacjach powinny spaść - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl oraz biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Jak poinformował e-petrol, na światowym rynku ropy naftowej widoczna jest pewna stabilizacja. Zawirowania trwają natomiast na międzynarodowych rynkach walutowych. W ich efekcie w ostatnich dniach poprawiły się notowania polskiej złotówki wobec dolara amerykańskiego.

d19iw2x

W poniedziałek notowania dla baryłki surowca Brent na giełdzie londyńskiej rozpoczęły się ceną 61,93 USD, natomiast w piątek przed południem surowiec kosztował ok. 60-61 USD. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią OPEC, od listopada kartel ma zmniejszyć swoją produkcję o 1,5 mln baryłek dziennie, by zatrzymać spadające ceny ropy.

E-petrol prognozuje, że w najbliższych dniach cena baryłki ropy utrzyma się w okolicy 60 USD. Z danych Reflex wynika, że na koniec października średnia cena benzyny Eurosuper 95 kształtuje się na poziomie 4,18 zł za litr, podczas gdy ceny oleju napędowego na poziomie 4,10 zł/l.

Eksperci biura podali, że w mijającym tygodniu nastąpiło odwrócenie tendencji na krajowym rynku hurtowym. Po długim okresie spadków pierwsza połowa tygodnia minęła pod znakiem podwyżek cen. W okresie 24 - 31 października Orlen i Lotos podniosły ceny oleju napędowego odpowiednio o 157 i 152 zł za 1000 litrów oraz oleju opałowego o 157 i 124 zł/1000 l. W analogicznym okresie ceny benzyny Eurosuper 95 wzrosły o 97 zł/1000 l w Orlenie i 63 zł w Lotosie.

O ile ogłoszone podwyżki w dużym stopniu zostały wymuszone gwałtownym spadkiem wartości złotego wobec USD, to teraz silne umacnianie polskiej waluty wpłynie na ponowne obniżki. Pierwsza wyraźna obniżka cen paliw w hurcie nastąpi już od soboty 1 listopada (w wysokości 4,5 - 6 gr/l), a kolejne kilkugroszowe obniżki powinniśmy odnotować od początku przyszłego tygodnia - ocenia Reflex.

Optymistyczne prognozy ma również dla kierowców e-petrol. Zdaniem analityków, na stacjach benzynowych obecny poziom średnich cen może się utrzymać. Co więcej na tych obiektach, gdzie ceny nie spadły w ciągu ostatnich dwóch tygodni, jest możliwość, że tankowanie w najbliższych dniach będzie tańsze" - podkreślili eksperci.

(PAP)

d19iw2x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19iw2x