Trwa ładowanie...

Specjaliści przepłyną ocean

Umowa o wolnym handlu Unia Europejska - USA może otworzyć niektórym polskim fachowcom drzwi do Ameryki. O toczących się obiecujących negocjacjach pisze "Puls Biznesu".

Specjaliści przepłyną oceanŹródło: Fotolia, fot: Beboy
d1s0dyo
d1s0dyo

Kilka dni temu zakończyła się szósta runda negocjacyjna między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Do rozmów włączono nowy obszar - ujednolicenie zasad regulacji niektórych zawodów.

Jak czytamy, pojawiła się szansa, że wkrótce zawodowe dyplomy i uprawnienie będą respektowane po obu stronach oceanu. A to byłyby istotny krok naprzód.

Propozycję miała zgłosić strona amerykańska. Jak pisze "Puls Biznesu", na razie jest za wcześnie by mówić o szczegółach. Dopinany jest konsensus polityczny i nie powstała jeszcze lista zawodów, które miałyby być objęte reformą. Według optymistycznych przewidywań negocjacje mogą się zakończyć pod koniec 2015 roku.

Jak podaje gazeta, wiadomo jednak, że pod uwagę brani są architekci, prawnicy, księgowi i audytorzy.

Jak czytamy, włączenie kwestii regulacji zawodowych do umowy o wolnym handlu miałoby spore znaczenie dla Polski. Jesteśmy jednym z największych eksporterów specjalistów w Unii Europejskiej. Jednak, wobec słabych perspektyw demograficznych, kolejna fala odpływu specjalistów mógłby jeszcze bardziej zaszkodzić naszemu rynkowi pracy.

d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo