W latach 90. nagminne było, że spółdzielnie budowały mieszkania na gruncie nie należącym do nich. W szczególności dotyczy to dużych miast. Nowe przepisy mają tę sprawę uregulować. Właściciele gruntów będą mieli rok na zgłoszenie swoich roszczeń, później grunty staną się własnością spółdzielni.
Nowa ustawa to też ważna zmiana dla wszystkich mieszkających na zasadach spółdzielczego prawa własnościowego. Projekt zakłada, że staną się oni właścicielami mieszkań. Wystarczyć do tego ma jedynie wystąpienie o zmianę wpisu w księdze wieczystej. Zmiany dotyczyć mają także osób mających lokatorskie prawo do lokalu. Dzięki nowym przepisom będą mieli realny wpływ na to co dzieje się w spółdzielni. Poza tym swoje mieszkania będą mogli sprzedawać czy przekazywać w spadku.
Wirtualna Polska/Rzeczpospolita