Trwa ładowanie...
waluty
16-11-2010 16:27

Sprawa Irlandii wciąż w centrum uwagi

W ostatnich godzinach kurs USD/PLN testował kluczowy opór usytuowany na 2,90. Mimo że wartość dolara względem złotego zdoła nieznacznie przekroczyć ten poziom, o jego trwałym pokonaniu nie może być jeszcze mowy.

Sprawa Irlandii wciąż w centrum uwagiŹródło: TMS Brokers
d105ryw
d105ryw

Jeśli jednak wskazane ograniczenie zostanie przebite, co obecnie wydaje się wysoce prawdopodobne, powstanie sygnał do zwyżki w kierunku psychologicznej bariery 3,00. Sytuacja techniczna w notowaniach EUR/PLN pozostaje bez zmian – wciąż aktualny jest płasko nachylony kanał spadkowy.

Dzisiaj na rynek napłynęło kilka interesujących wskaźników. Poznaliśmy m.in. znacznie wyższe od prognoz szacunki indeksu ZEW z Niemiec (odczyt na poziomie 1,8 pkt, przy oczekiwaniach na poziomie -7,0 pkt) oraz niższe produkcji przemysłowej z USA (utrzymała się ona w październiku na poziomie z września, a prognozowano jej zwyżkę o 0,3 proc. m/m). Rynek jednak żył oczekiwaniami na rozstrzygnięcie sprawy Irlandii. Sprawiły one, że kurs EUR/USD kontynuował konsolidację wokół poziomu 1,3600. Rozstrzygnięcie jednak jak na razie nie nadeszło. Pojawiły się co prawda pogłoski, że Irlandia prowadzi rozmowy z UE, ECB i MFW w sprawie udzielenia wsparcia finansowego irlandzkiemu sektorowi bankowemu i całemu państwu, jednak nie zostały one oficjalnie potwierdzone. Być może więcej konkretnych informacji napłynie na rynek po zaplanowanym na godz. 17.00 spotkaniu ministrów finansów UE. Niewykluczone jednak, że na rozstrzygnięcia przyjdzie nam poczekać przynajmniej do jutra, kiedy odbędzie się kolejne takie spotkanie.
Uzgodnienie pomocy dla Irlandii prawdopodobnie wsparłoby przynajmniej chwilowo notowania euro, jak na razie jednak kurs EUR/USD zachowuje potencjał do spadku w kierunku 1,3350.
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d105ryw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d105ryw