Trwa ładowanie...
przepisy

Sprawniejsze urzędy pracy

Urzędy pracy mają działać sprawniej i skuteczniej. Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przewiduje między innymi specjalne programy dla osób młodych i osób z grupy 50+

Share
Sprawniejsze urzędy pracy
Źródło: TomasMikula - Fotolia.com
d2y0obx

. Zakłada też premiowanie urzędników za osiągane wyniki oraz profilowanie bezrobotnych. Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz wierzy, iż dzięki nowym przepisom walka z bezrobociem będzie skuteczniejsza. Jak podkreśla jest to szansa na szybsze, lepsze i wyższej jakości usługi.

Nowe przepisy podobają się także ekspertom. Jak mówi IAR Wojciech Nagel - ekspert społeczny Business Centre Club, system publicznych służb zatrudnienia działający w oparciu o dotychczasowe regulacje był nieskuteczny. Dzięki wejściu w życie nowej ustawy będzie można sprawniej ograniczać bezrobocie - uważa Wojciech Nagel.

d2y0obx

Osoby poszukujące zatrudnienia pracy mają być podzielone na trzy grupy. W pierwszej znajdą się bezrobotni aktywni, którzy nie potrzebują specjalistycznej pomocy a jedynie przedstawienia ofert pracy. W grupie drugiej wymagający wsparcia w postaci szkoleń czy staży. W trzeciej natomiast znajdą się bezrobotni oddaleni od rynku pracy, zagrożeni między innymi wykluczeniem społecznym. Ustawa wprowadza też nowe narzędzia wspierające tworzenie miejsc pracy takie jak bony stażowe, granty na telepracę czy pożyczki z Funduszu Pracy na utworzenie stanowiska pracy.

W kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła 13 procent wobec 13,5 procent w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 2 miliony 79 tysięcy osób.

d2y0obx

Podziel się opinią

Share
d2y0obx
d2y0obx