Trwa ładowanie...
d30z9qx
d30z9qx

Stadion Śląski: ukończenie dachu w listopadzie

W listopadzie mają zakończyć się prace nad zadaszeniem Stadionu Śląskiego w Chorzowie - poinformowano w środę podczas spotkania prasowego zorganizowanego na terenie modernizowanego obiektu. Planowany termin zakończenia całej inwestycji to koniec grudnia 2016 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d30z9qx

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się na Stadionie Śląskim skomplikowana operacja "big lift", czyli podnoszenia ważącej ok. 830 ton konstrukcji dachu na koronę obiektu. Cała konstrukcja, centymetr po centymetrze jest wciągana specjalnym systemem podnośników. Cztery lata temu podczas podobnej operacji doszło do awarii, która znacząco opóźniła termin oddania obiektu do użytku.

"W tej chwili jest już podniesiony ring lin obowodowych do poziomu blisko 28 m i wpinane są dolne liny radialne. Potem nastąpi sprężanie górnych lin radialnych, czyli tych lin, które nazywamy linami napinającymi. To rozpocznie się jutro i potrwa przez najbliższy tydzień" - powiedział w środę na Stadionie Śląskim dyrektor wydziału inwestycji Urzędu Marszałkowskiego Michał Sachs.

Kolejnym etapem będzie przykrywanie dachu poliwęglanowym pokryciem. "Pokrycie poliwęglanem zgodnie z harmonogramem wykonawcy ma być sukcesywnie realizowane do listopada tego roku i to będzie zakończenie kontraktu. Dach będzie zakończony w listopadzie - jeśli pogoda dopisze" - poinformował Sachs.

d30z9qx

Sachs dodał, że konstrukcja zadaszenia oparta jest "na tradycyjnym układzie koła szprychowego, gdzie zewnętrzne ringi stalowe są ringami ściskanymi; do tego dochodzą liny radialne, czyli szprychy, natomiast wewnętrzne piasta tego koła stanowi układ ośmiu lin obowodowych". Dach, jak dodał, "nie pokrywa murawy, jest tylko zadaszeniem trybun" z miejscami dla ok. 53 tys. osób.

Konstrukcja linowa zadaszenia Stadionu Śląskiego składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin-wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany. Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Podnoszenie konstrukcji dachu polega na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięcia do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie 30 m.

Kiedy konstrukcja będzie już na właściwym miejscu, zostanie na niej ułożone poliwęglanowe pokrycie, o powierzchni 43 tys. m kw. W ostatniej fazie prac zostanie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 roku, kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 roku. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

d30z9qx

Sachs dodał w środę, że konstrukcja dachu "od poprzedniej nie różni się niczym poza łącznikiem, który został zmieniony na technologicznie prostszy do wykonania".

Po awarii prace zmierzające do wznowienia budowy przyspieszyły w drugiej połowie 2013 roku. Budowę kontynuuje obecnie niemiecka firma Pfeifer Seil und Hebetechnik.

Jej przedstawiciele podkreślali w środę, że nie ma żadnych problemów związanych z operacją podnoszenia dachu. "Ze wszystkim sobie radzimy" - poinformowali i dodali, że firma ma już na swoim koncie ponad 25 konstrukcji o podobnej strukturze.

Obecny szacunkowy koszt całego zadania związanego z budową zadaszenia stadionu (wraz z inną infrastrukturą) wynosi ok. 586 mln zł. Planowany termin zakończenia całej inwestycji to koniec grudnia 2016 roku.

d30z9qx

Podziel się opinią

Share
d30z9qx
d30z9qx