Trwa ładowanie...

Studia dla nieletnich

Jeśli masz nie mniej niż 16 lat, znasz nieźle angielski i chcesz uczyć się na Wyspach, możesz podjąć bezpłatną naukę właśnie w Harrogate College w Leeds.

Share
Studia dla nieletnich
d4motds

Tym razem nie proponujemy studiów wyższych, ale wstęp do nich. Jeśli masz nie mniej niż 16 lat, znasz nieźle angielski i chcesz uczyć się na Wyspach, możesz podjąć bezpłatną naukę właśnie w Harrogate College w Leeds. Jeśli zbyt słabo znasz język, przez pierwszy rok będziesz zgłębiał jego tajniki, by później bez trudu kontynuować naukę.
Harrogate College jest swego rodzaju oddziałem Leeds Metropolitan University. Dzięki temu, gwarantowany jest naprawdę bardzo wysoki poziom nauki, a wszyscy absolwenci college’u, którzy zechcą kontynuować po maturze naukę na tym uniwersytecie, dostają się tam bez problemu (co więcej, podczas rekrutacji mają pierwszeństwo przed „kandydatami z zewnątrz”).
Zacznijmy jednak od początku. Harrogate College jest odpowiednikiem naszej szkoły średniej. Oferuje kursu zarówno typu full-time (pełnowymiarowe), jak i part-time (przez cały rok, jak i tylko w czasie wakacji). Dla zagranicznych studentów, którzy nie znają wystarczająco dobrze angielskiego, przygotowano specjalne kursy – na pięciu różnych poziomach – po ukończeniu których bez trudu mogą kontynuować naukę na wybranym przez siebie kierunku. Podczas zajęć (rozpoczynają się we wrześniu i trwają do czerwca) poznasz nie tylko słówka i tajemnice angielskiej gramatyki, ale od razu będziesz miał możliwość sprawdzenia swojej wiedzy „w terenie”. Język to jednak nie wszystko, czego nauczysz się na tym rocznym kursie. Cudzoziemcom podczas zajęć przybliżana jest także brytyjska kultura i historia – wszystko po to, by jak najszybciej nie czuli się na Wyspach obco.
Kto jednak będzie chciał rozpocząć „regularną” naukę w college’u, do wyboru ma kilkanaście kierunków. Prócz przedmiotów ogólnych, można zgłębiać np. nauki artystyczne (różne dziedziny), komunikację społeczną i medialną, dziennikarstwo, szeroko pojęty biznes, kucharstwo, kelnerstwo, turystykę, poznawać zdrowy tryb życia oraz zasady opieki nad starszymi, dziećmi i niepełnosprawnymi, a nawet kosmetologię. Wszyscy uczą się także obsługi komputerów i mają różnego rodzaju zajęcia sportowe. Po ukończeniu pierwszego roku otrzymuje się First Diploma, który umożliwia kontynuowanie nauki na kursie dwuletnim. Ten z kolei kończy się pisemnym egzaminem (mature) i wręczeniem National Diploma. To właśnie ten papier otwiera drzwi wyższych uczelni.
Nauka co prawda jest bezpłatna, ale wyjazd do Harrowgate College niestety wiąże się z kosztami. Władze szkoły szacują, że na roczne utrzymanie (wyżywienie, zakwaterowanie, wycieczki, pomoce naukowe, rozrywki) będziesz potrzebował ok. 5000 Ł. Jest jednak dobra wiadomość. W Wielkiej Brytanii możesz bez trudu podjąć pracę (także jako osoba niepełnoletnia). Na Wyspach nikogo nie dziwią młodzi ludzie dorabiający po szkole do kieszonkowego. Oferty znajdziesz w lokalnej prasie, na stronach internetowych i na uczelnianej tablicy ogłoszeń.
Wszystkie informacje na temat szkoły i procedury rekrutacyjnej możesz uzyskać nie wychodząc z domu. Odpowiedzi na większość pytań znajdziesz na stronie www.leedsmet.ac.uk/harrogate. Aby skontaktować się z osobą, która przeprowadzi cię przez procedurę rekrutacyjną i otrzymać niezbędne formularze i informacje na temat oferty na nowy rok szkolny, wyślij maila na adres oncourse@leedsmet.ac.uk. Najpóźniej w ciągu 10-ciu dni roboczych dostaniesz komplet informacji.

Tomasz Michalski

d4motds

Podziel się opinią

Share
d4motds
d4motds