Trwa ładowanie...
d42p8eg

Susza zmniejsza zasięg - IUNG

22.7.Warszawa (PAP) - Opady drugiej dekady lipca ograniczają
terytorialnie zasięg suszy. Jednak według raportu na dzień 20
lipca susza nadal występuje na glebach trzech kategorii...

Share
d42p8eg

22.7.Warszawa (PAP) - Opady drugiej dekady lipca ograniczają terytorialnie zasięg suszy. Jednak według raportu na dzień 20 lipca susza nadal występuje na glebach trzech kategorii - podał w komunikacie Zakład Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

"Deszcze drugiej dekady lipca, miejscami obfite, ograniczyły terytorialny zasięg suszy i wpłynęły dodatnio na wegetację upraw, zwłaszcza okopowych" - napisano w komunikacie.

Jednak zdaniem ekspertów Instytutu klęska suszy nadal występuje.

"W szóstym okresie raportowania, tzn. od 21 maja do 20 lipca, w centrum i na zachodzie Polski wskaźnik klimatycznego bilansu wodnego (KBW) w dalszym ciągu przyjmuje wartości oznaczające wystąpienie suszy na glebach bardzo lekkich (kategoria I), lekkich (kategoria II) i średnich (kategoria III)" - napisano.

d42p8eg

W przypadku zbóż, które przeszły suszę w okresie krzewienia (jare) lub kłoszenia (ozime) ten pozytywny efekt nie będzie wielki.

Najniższe wartości KBW występują obecnie w południowej części Wielkopolski.

"W województwie wielkopolskim, a także na przyległych obszarach, kryterium suszy na glebach kategorii I jest przekroczone w przypadku wszystkich upraw" - podano w komunikacie.

Według IUNG za poszkodowane przez suszę należy w dalszym ciągu uważać te gminy, w których w którymkolwiek okresie raportowania wskaźnik KBW osiągnął krytyczne wartości.

Według poprzedniego komunikatu, z dnia 10 lipca, zagrożenie suszą rolniczą występowało na glebach wszystkich kategorii. Klęska obejmowała prawie 70 proc. gmin w kraju i ok. 60 proc. gruntów ornych. (PAP)

bg/ jtt/

d42p8eg

Podziel się opinią

Share
d42p8eg
d42p8eg