Trwa ładowanie...

Świąteczna mała zmienność

Dziś w Wielkiej Brytanii oraz w USA mamy dzień wolny od handlu. Zazwyczaj brak inwestorów z UK oraz zza oceanu powoduje zmniejszenie zmienności na rynku, gdyż to te dwa kraje odpowiadają za największy obrót na rynku walutowym.
Share
Świąteczna mała zmienność
Źródło: Fotolia, Fot: photosg
d1w1hbj

Należy również wspomnieć, że dziś rozpoczęło się także dwudniowe forum bankowe zorganizowane przez Europejski Bank Centralny w Portugalii. To właśnie podczas trwania forum mogą pojawić się kolejne wypowiedzi dotyczące polityki monetarnej Banku zwłaszcza, że decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy już w przyszłym tygodniu. Na rynku wciąż spekuluje się o tym, że EBC obniży główną stopę procentową, a także stopę depozytową, która według konsensusu ma spaść do poziomu równego -0,1 proc. To byłoby wydarzenie bez precedensu, gdyż nigdy w euro landzie nie obserwowaliśmy sytuacji, w której banki musiałyby płacić EBC za przechowywanie tam pieniędzy. Stąd też inwestorzy aktualnie poszukują alternatywy i np. masowo kupują niemieckie obligacje, których rentowność spada równie szybko jak w momencie, gdy trwał kryzys w Europie. Na rynku walutowym i na parze EURUSD po trzech tygodniach silnych spadków panuje względny spokój, a notowania korygują w nieznaczny sposób przecenę do poziomu 1,3640.

O godzinie 10:00 poznaliśmy dane z Polski dotyczące sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia. Sprzedaż wzrosła o 8,4% w ujęciu rocznym przy konsensusie równym 9,1%. Natomiast stopa bezrobocia spadła do 13% z 13,5% miesiąc wcześniej. Rynek jednak oczekiwał większej poprawy i spadku do 12,9%.

Sytuacja na rynku złotego po ostatnim szybkim umocnieniu naszej waluty, zwłaszcza do euro, jest stabilna. Kurs EURPLN znajduje się tuż nad piątkową ceną zamknięcia i podobnie ma to miejsce w przypadku pary CHFPLN. Jedynie do dolara i funta korekta jest nieco większa. Z punktu widzenia analiza technicznej kurs USDPLN znajduje się pomiędzy oporem wyznaczonym przez poziom 3,06 oraz wsparciem wypadającym przy 3,04. Większego ruchu trendowego będzie można oczekiwać po pokonaniu któregoś z tych miejsc. Natomiast kurs GBPPLN odbił się od wsparcia przy 5,11, gdzie także przebiega linia trendu wzrostowego poprowadzona od minimów z marca. Obrona tego rejonu może prowadzić do kontynuacji trendu.
O godzinie 10:21 za euro należało zapłacić 4,15, za dolara 3,04, za funta 5,13, a za franka 3,40 złotego.

Daniel Kostecki
XTB

d1w1hbj

Podziel się opinią

Share
d1w1hbj
d1w1hbj