Trwa ładowanie...
d16wfig
IAR
marek belka

Światowy bankier centralny

"Puls Biznesu" pisze, że po sprzeciwie PSL dla pomysłu wyboru prezesa banku centralnego przed wyborami, tylko Lewica daje szansę na przegłosowanie kandydatury Marka Belki w Sejmie. Wskazał go pełniący obowiązki prezydenta marszałek Bronisław Komorowski.
Share
Światowy bankier centralny
Źródło: AFP
d16wfig

Gazeta podkreśla, że forsowanie tej kandydatury przez Sejm, idzie Platformie Obywatelskiej bardzo trudno. Kontrowersje wzbudza fakt, że fotel prezesa banku centralnego ma zostać obsadzony przed wyborami prezydenckimi. Poparcia w sejmowym głosowaniu odmawia PO jej koalicjant - PSL. To oznacza, zdaniem gazety, że decyzja o wyborze prezesa NBP spoczęła w rękach SLD, bo bez Ludowców i PiS, Platformie zabraknie 25 głosów w Sejmie do przeforsowania kandydatury.

Jednocześnie Marek Belka na czele banku centralnego nie budzi kontrowersji. Nawet Jarosław Kaczyński - pisze "Puls Biznesu" - zaznaczył, że nie ma zastrzeżeń. Kandydat jest chwalony przez byłych ministrów finansów, bankierów czy byłego wiceprezesa NBP Krzysztofa Rybińskiego. Gazeta dodaje, że Belkę znają dobrze - z czasów gdy pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym - rynki finansowe.

Więcej o sprawie w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

d16wfig

Podziel się opinią

Share
d16wfig
d16wfig