Trwa ładowanie...

Świetne dane z Europy i USA

Wczorajsze indeksy PMI dla sektora usług w strefie euro potwierdziły, że sytuacja w Europie zaczyna się powoli poprawiać. Na Wyspach i w Stanach Zjednoczonych, gdzie koniunktura od dłuższego czas jest lepsza niż w strefie euro, ożywienie także przybiera na sile. Dużo słabiej wyglądają perspektywy wzrostu w Azji, stąd też m.in. Bank Australii kolejny raz tnie stopy procentowe, w obawie przed dalszym hamowaniem w Chinach.

Share
Świetne dane z Europy i USAŹródło: Thinkstockphotos
dzcdlhd

Dobre dane z UE i USA

Zbiorczy indeks PMI dla sektora usług w strefie euro wzrósł kolejny miesiąc z rzędu i wyniósł w lipcu 49,8 pkt. Ten sam indeks dla Wielkiej Brytanii wzrósł zaś aż do 60,4 pkt. przy konsensusie na poziomie 53,3 pkt. W USA ISM dla usług wzrósł do 56 pkt. przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 53 pkt.

Dane te miały wczoraj największy wpływ na rynek funta, albowiem zmniejszają one presję na Bank Anglii i wraz z danymi z sektora przemysłowego pokazują, że brytyjska gospodarka zaczyna wyróżniać się na tle pozostałych gospodarek krajów rozwiniętych. Na rynku EURUSD nie zaobserwowaliśmy większych ruchów, albowiem pozytywny wpływ europejskich danych amortyzowany był dobrym odczytem dla gospodarki amerykańskiej. Co ciekawe wskaźnik oceny siły cenotwórczej wśród badanych firm wzrósł z 52,5 do aż 60,1 pkt. W tej sytuacji dezinflacja w USA, której obawiał się James Bullard (szef FED z St. Louis) nie jest wiec dużym zagrożeniem.

dzcdlhd

RBA tnie stopy

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Bank Australii obniżył stopy procentowe o 25 pb. Tym samym jest to kontynuacja cyklu rozpoczętego w drugiej połowie 2011 roku, kiedy to stopy były na poziomie 4,75 proc. Luzowanie polityki monetarnej ma na celu wesprzeć inne sektory gospodarki, niż górniczy, najmocniej uzależniony od cen surowców. Jak pokazują ostatnie dobre dane m.in. z rynku nieruchomości w Australii, bankowi może faktycznie się udać ta stymulacja.

Od razu po decyzji Banku dolar australijski zaczął się umacniać. Inwestorzy już wcześniej grali pod obniżkę stóp, choćby po wypowiedzi szefa RBA z końca lipca. Obecnie trwa realizacja zysków. Można powiedzieć: kupuj plotki, sprzedawaj fakty.

Na wykresach:

AUDUSD, D1 – po decyzji Banku Australii odnośnie stóp procentowych (obniżka o 25 pb.) para AUDUSD zaczęła zwyżkować. Notowania wcześniej przebywały w silnym trendzie spadkowym, a obniżka była spodziewana przez rynek i tym samym obserwujemy realizację zysków z pozycji krótkich. Niemniej jednak spoglądając na całokształt sytuacji rynek wciąż pozostaje wewnątrz niebieskiego kanału spadkowego, a z punktu widzenia Teorii Elliotta może obecnie tworzyć się fala czwarta. Opór to okolice 0,9036 oraz linia poprowadzona po szczytach. Wsparcia to ekspansje 261,8 oraz 300%.

dzcdlhd

W.20, D1 – w poniedziałek zmienność na warszawskim parkiecie była niewielka. Inwestorzy mogli częściowo realizować zyski z pozycji długich, które przyniosły spore zyski w ubiegłym tygodniu. Kontrakt na indeks WIG20 dość szybko przebił się przez barierę 2300 pkt., broniąc dolnego ograniczenia w niebieskim kanale wzrostowym, które to miejsce jest wciąż pierwszym wsparciem dla notowań. Z kolei najbliższy opór to okrągły poziom 2400 pkt. oraz ekspansja 161,8% mierzona na podstawie fali 1/A i odłożona na końca 2/B. W tym miejscu wypada także luka bessy z drugiej połowy czerwca.

Paweł Kordala, Daniel Kostecki
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

dzcdlhd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzcdlhd
dzcdlhd