Trwa ładowanie...
Gospodarka

sWIG80 na krawędzi

Indeks spółek najmniejszej kapitalizacji na warszawskim parkiecie znajduje się obecnie w miejscu związanym z dużym ryzykiem pomyłki w prognozie.
Share
sWIG80 na krawędzi
Źródło: WP.PL
d2cmaio

Prawdopodobieństwo ruchu w dół i w górę jest bardzo duże, w związku z czym zalecana jest daleko idąca ostrożność w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych w tym i nadchodzących tygodniach. Jednocześnie narzędziem, które może nas asekurować w tym ciężkim okresie, to elastyczność, która powinna polegać na konieczności dopasowania się do zmian bieżącego trendu. Swoją rolę powinny spełnić stop losy, ale ustawione odpowiednio daleko, gdyż rynek w okresie potencjalnego odwrócenia trendu jest nieprzewidywalny.

 sWIG80
Źródło: sWIG80

sWIG80 znajduje się obecnie na linii długoterminowego trendu wzrostowego (kolor zielony), a nawet zszedł nieznacznie poniżej kreślenia, przy czym należy zastosować w tym przypadku odpowiedni filtr cenowo-czasowy. Równolegle indeks znalazł się na poziomym wsparciu wynikającym ze zmian historycznych (kolor niebieski).

d2cmaio

Najbliższe, niżej położone poziome wsparcie przebiega na wysokości około 4500 punktów, co wynika z konsolidacji w latach 2004/2005. Najbliższy opór leży na pułapie psychologicznych 10000 punktów, które tymczasowo pełniły rolę linii obrony obozu byka w okresie wakacyjnym bieżącego roku. Od historycznego szczytu z zeszłego roku sWIG80 stracił już (21729 punktów – 7725 punktów jako dotychczasowe dno bessy) 14004 punktów, co przekłada się na -64 procent. Oscylator stochastyczny indeksu tygodniowej skali czasowej zszedł ponownie do strefy wyprzedania.

Marcin Markowski
makler z upr. doradztwa inwestycyjnego
Dom Maklerski AmerBrokers SA

d2cmaio

Podziel się opinią

Share
d2cmaio
d2cmaio