Trwa ładowanie...
d1a7elz
IAR
Gospodarka

Sytuacja na światowych giełdach

Większość światowych giełd zaczęła tydzień od wzrostów - w Hong Kongu kursy akcji na zamknięcie sesji wzrosły o 10,3 procent. Rosną też indeksy giełd europejskich; w Londynie, Paryżu i Franfurcie odnotowano przed południem ponad 6-procentowe wzrosty.
Share
d1a7elz

Europejski Bank Centralny zaproponował bankom komercyjnym nieograniczoną liczbę krótkoterminowych pożyczek dolarowych. Podobną ofertę złożyły: Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy. Pieniądze będą pożyczane na 8, 28 i 84 dni ze stałym oprocentowaniem - podał w oświadczeniu Europejski Bank Centralny. Podobny krok ma rozważać Bank Japonii. Te działania mają zwiększyć podaż dolara na nękanych kryzysem rynkach finansowych.

Dziś Brytyjczycy zdecydowali się na częściową prywatyzację systemu bankowego. Rząd w Londynie zamierza zainwestować do 37 miliardów funtów w trzy banki w zamian za ich udziały. Te kroki oznaczają, że rząd będzie właścicielem około 60 procent udziałów w RBS i około 40 procent w połączonych Lloyds TSB i HBOS. Premier Brown jest przekonany, że inne państwa zdecydują się na podobne działania. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad takim krokiem zastanawiają się Niemcy.

Działania rządów i banków centralnych mają przywrócić zaufanie w sektorze bankowym i sprawić, że banki nie będą bały się pożyczać pieniędzy ani sobie nawzajem, ani klientom.

d1a7elz

Podziel się opinią

Share
d1a7elz
d1a7elz