Trwa ładowanie...
d1hg03m
d1hg03m

Szef może skrócić pracę w Wigilię

Pracodawca może skrócić pracownikom godziny pracy w Wigilię lub dać im wolny dzień. Taka decyzja zależy tylko od dobrej woli pracodawcy.
Share
d1hg03m

Resort pracy przypomina, że minister nie jest upoważniony do tego, aby wydać akt prawny, który gwarantowałby wszystkim zatrudnionym krótszą, np. czterogodzinną pracę 24 grudnia (w Wigilię). Czas pracy reguluje bowiem kodeks pracy oraz inne ustawy.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca samodzielnie zdecydował o tym, że usprawiedliwi pracownikom nieobecność przez część tego dnia lub da wolne w całości. Stosując zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, każdy szef ma przecież prawo wyznaczyć jako dzień wolny od pracy z racji pięciodniowego tygodnia pracy każdy dzień. Niekoniecznie ma to być sobota. Może być nim także 24 grudnia 2007 r., przypadający w poniedziałek. Gdyby pracodawca zdecydował się na takie rozwiązanie, pracownicy mają wolne w poniedziałek, ale muszą go odpracować np. w tzw. wolną sobotę 22 czy 29 grudnia.

Ponadto resort przypomina, że gdyby pracodawca zechciał usprawiedliwić nieobecność załogi przez część dnia, nie może za to skrócenie uszczuplić wynagrodzenia za czas nieprzepracowany. Z łaskawości szefa i krótszej pracy w Wigilię nie skorzystają jednak wszyscy zatrudnieni. Są bowiem takie rodzaje prac, które nie mogą być przerwane – ze względu na ich społeczną użyteczność lub nie wolno ich wstrzymać z powodu określonej technologii produkcji.

Zobacz też:
Zadania domowe są nielegalne?
Podwyżki w szkole: 155 - 348 zł

d1hg03m

Podziel się opinią

Share
d1hg03m
d1hg03m