Trwa ładowanie...
d2ucmfj
pit
09-01-2008 07:48

Szef pomoże tylko do jutra

Jeśli masz dziecko i chcesz skorzystać z nowej w tym roku ulgi podatkowej, a jednocześnie rozliczyć się z fiskusem przy pomocy pracodawcy - musisz się spieszyć.

Share
d2ucmfj

Tylko do 10 stycznia, czyli do czwartku, firma powinna otrzymać od ciebie oświadczenie, że zamierzasz z ulgi na dzieci skorzystać. Jeśli do czwartku nie złożysz takiego oświadczenia - ulga w podatku ci przepadnie lub będziesz się musiał z fiskusem rozliczyć sam. W tym roku pomoc w wypełnieniu PIT-u kosztuje drożej.

Ulga przysługuje na dzieci małoletnie albo bez względu na wiek, jeśli mają prawo do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego, a także dzieci uczące się w szkołach wyższych do 25. roku życia, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów - z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów nie powodujących obowiązku zapłaty podatku dochodowego.
Z ulgi na dzieci mogą skorzystać wyłącznie osoby, które płacą podatek na zasadach ogólnych, czyli według progresywnej skali podatkowej: 19, 30, 40 proc. Nie mogą z niej skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie jednolitą 19-procentową stawką podatkową, a także rolnicy, gdyż nie płacą podatku dochodowego. Podatnik może odliczyć na jedno dziecko dwukrotność kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.

_ W tym roku jest to 572,54 zł, zatem od podatku za 2007 rok w zeznaniu składanym do 30 kwietnia 2008 roku będzie można na jedno dziecko odliczyć kwotę 1145,08 zł _ - tłumaczy Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach. _ Z kolei w zeznaniu podatkowym za 2008 rok, jakie będzie składane w 2009 roku, będzie to już kwota wyższa, wyniesie 1173,70 za każde dziecko, ponieważ kwota wolna od podatku w 2008 roku będzie podniesiona do 586,85 zł _.

W tym roku ulga na dzieci może niektóre osoby zaskoczyć. Kto przyzwyczaił się do rozliczania przez pracodawcę - musi mu złożyć oświadczenie, że zamierza z tej ulgi skorzystać. Nieprzekraczalny termin to 10 stycznia. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że oświadczenie trzeba złożyć przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Co prawda izby skarbowe twierdzą, że wolno w takim przypadku złożyć oświadczenie u pracodawcy jeszcze w czwartek 10 stycznia, ale dla ekspertów podatkowych istotne jest słowo "przed". Gdyby pracodawca już w czwartek oświadczenia niezbędnego do PIT-12 nie przyjął - pozostaje nam rozliczyć się samemu. Biuro rachunkowe bierze za tę usługę już ponad 100 zł.

d2ucmfj

Beata Sypuła POLSKA Dziennik Zachodni

d2ucmfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ucmfj
d2ucmfj