Trwa ładowanie...

Szwedzki boom kusi

"Puls Biznesu" pisze, że Szwecja staje się fenomenem gospodarczym Unii Europejskiej. Gazeta podkreśla, że kiedy inne kraje wychodzą z kryzysu, szwedzkie królestwo może pochwalić się imponującym wzrostem gospodarczym - tamtejszy PKB urósł o 5,5 proc.
Share
Szwedzki boom kusi
Źródło: Jupiterimages
d23jba0

Dziennik zwraca uwagę, że Szwecja ma też najzdrowsze finanse publiczne w Unii i będzie pierwszym kraje UE, który w tym sektorze osiągnie nadwyżkę. "Puls Biznesu" wyjaśnia, że według najnowszych prognoz rządu Szwecji, w 2011 roku dochody państwa przekroczą jego wydatki o 0,3 procent PKB. W kolejnych latach nadwyżka będzie stopniowo rosnąć.

Zdaniem dziennika szwedzką receptą na sukces okazało się uwolnienie gospodarki z obciążeń fiskalnych.Gazeta wyjaśnia, że Szwecja ma jedne z najwyższych podatków na świecie, a przeciętny pracownik płaci dwa podatki - rządowi i samorządowi. Dodatkowo pracodawca płaci za pracownika składki ubezpieczeniowe w wysokości prawie jednej trzeciej pensji brutto.

Jedne z najwyższych w Europie są też szwedzkie stawki VAT i CIT. Na początku maja do polski przyjeżdża delegacja szwedzkiego rządu i biznesu wraz ze szwedzką parą królewską.

d23jba0

Podziel się opinią

Share
d23jba0
d23jba0