Trwa ładowanie...

TP SA ciąg dalszy przeceny

Na europejskich parkietach dominowali dzisiaj sprzedający. Najsłabsze rynki w czwartek to węgierska, rosyjska, niemiecka i włoska giełda. Warszawska giełda ze spadkiem 0,42 proc. plasowała się w środku europejskiej stawki.
Share
TP SA ciąg dalszy przeceny
Źródło: WP.PL
do9si70

Najlepiej zachowywały się dzisiaj spółki z branży paliwowej i budowlanej, relatywnie słabo – branża telekomunikacyjna. Obroty przekroczyły wartość 720 mln zł. Amerykańskie giełdy rozpoczęły sesję poniżej środowych poziomów, pomimo iż w Stanach Zjednoczonych liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła o 27 tys. i wyniosła 341 tys. wobec oczekiwań na poziomie 360 tys.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się akcje Pekao. Obroty na walorach banku z Grupy UniCredit sięgnęły 120 mln zł przy nieznacznym spadku kursu o 0,19 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli akcjonariusze Banku Handlowego.

Zysk netto grupy w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 244,6 mln zł. Rok wcześniej było to 221 mln zł. W ubiegłym roku bank dokonał restrukturyzacji: zwolnił 526 osób i zamknął 59 placówek. W planach na ten rok bank zakłada utrzymanie wskaźnika kosztów do dochodów na poziomie 50 proc. i współczynnika wypłacalności powyżej 12 proc. Handlowy zamierza pozyskać w 2013 roku 700 klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw. Zadaniem instytucji będzie też utrzymanie pozycji lidera na rynku instrumentów finansowych i rynku papierów skarbowych. Zarząd zarekomenduje wypłacenie do 75 proc. zysku za 2012 w formie dywidendy. Akcje Handlowego przeceniły się 2,8 proc. Dzisiaj Rada Nadzorcza KGHM-u zebrała się, aby przedyskutować perpektywy na rok 2013. W bieżącym roku po raz pierwszy spółka będzie obciążona przez dwanaście miesięcy podatkiem od wykopalin. Pomimo dobrego otwarcia przez istotną część sesji walory miedziowego giganta notowane były poniżej wczorajszego kursu zamknięcia. Impexmetal SA zawiadomił, iż na
środowej sesji nabył 4,6 mln akcji Boryszewa po cenie jednostkowej 47 groszy. Po takiej też cenie handlowano walorami spółki na koniec sesji. Na niewielkich plusach znalazły się akcje JSW. Prezes spółki węglowej liczy, iż wynik netto w pierwszym kwartale będzie powyżej zera, uważa też, że ceny węgla energetycznego mogą spaść około 10 proc w kontraktach rocznych. Najwięcej powodów do satysfakcji mieli akcjonariusze Kernela (+,36 proc.), Tauronu (+0,88 proc.)i PKO (+0,57 proc.).
Liderem na szerokim rynku był Próchnik, który poinformował o zakupie za 18 mln zł spółki prowadzącej sklepy Rage Age. Firma odzieżowa zyskała 22 proc. Dzisiaj przed sesją wyniki podał Zamet – spółka wytwarzająca konstrukcje i urządzenia do wydobycia ropy i gazu z dna morskiego, wyposażenia statków portowych urządzeń przeładunkowych i dźwigów. Roczny zysk netto wyniósł 29 864 tys zł (rok wcześniej 24 424 tys zł). Na zamknięciu za jeden walor płacono 3,12 zł (wzrost 3,3 proc.).

do9si70

Dzisiejsza sesja potwierdziła dominację niedźwiedzi na warszawskim parkiecie. Mimo to rynek nie przełamał 2450 punktów na kluczowym indeksie WIG20. Linia ta stanowi poziom wsparcia dla długoterminowego trendu wzrostowego zapoczątkowanego w maju ubiegłego roku. Spółek zyskujących na wartości było 35 proc. przy 48 proc. spadających. Nadzieje na to, iż jutrzejsza sesja może mieć charakter przełomowy i powstrzymać negatywną tendencję, są raczej niewielkie, chociaż niejednokrotnie zdarzało się, iż piątkowa sesja była początkiem zmiany krótkoterminowego trendu.
Grzegorz Skrzyczyński

makler DM BZ WBK S.A.

| Źródłem danych są GPW, PAP, Reuters, GUS, NBP, DM BZ WBK S.A., prasa finansowa i internetowe serwisy finansowo-ekonomiczne. Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autorów i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

do9si70

Podziel się opinią

Share
do9si70
do9si70