Trwa ładowanie...
d14zlnk
Radio PiN 102FM
Gospodarka

Trudne wybory banków

Tu działa silny czynnik psychologiczny - tak zakręcenie przez banki kurków z pieniędzmi na kredyty dla polskich przedsiębiorstw ocenia profesor Dariusz Filar.
Share
d14zlnk

Tu działa silny czynnik psychologiczny - tak zakręcenie przez banki kurków z pieniędzmi na kredyty dla polskich przedsiębiorstw ocenia profesor Dariusz Filar członek Rady Polityki Pieniężnej.

Poranny gość Radia PIN tłumaczy, że problem ten wpływa na działalność tak banków, jak i części firm. Ale wpływa czasami w sposób nadmierny. Kłopoty przedsiębiorców zaczęły się w zeszłym roku po serii bankructw i przejęć firm finansowych w Stanach Zjednoczonych i Irlandii oraz części innych państw zachodnich.

Od tamtego czasu działające w Polsce banki mają ograniczony poziom zaufania do siebie, co w konsekwencji wpływa na ich ofertę. Dariusz Filar uważa jednak, że kłopoty kredytowe biznesu wynikają również ze spowolnienia gospodarczego.

Dariusz Filar uważa, że banki mają teraz, po trzeciej z rzędu obniżce stóp procentowych NBP, możliwość dalszego cięcia oprocentowania. Do tego, ich płynność wynosi teraz około 30 miliardów złotych, które mogłyby zostać przeznaczone na akcję kredytową.

d14zlnk

Podziel się opinią

Share
d14zlnk
d14zlnk