Trwa ładowanie...

Trybunał nic nie wie o OFE

"Puls Biznesu" pisze, że Trybunał Konstytucyjny wbrew słowom prezydenta nie otrzymał jeszcze do rozpatrzenia ustawy o OFE. Gazeta przypomina, że gdy Bronisław Komorowski podpisywał ustawę, przewidującą przejęcie przez państwo części oszczędności emerytalnych, zapowiedział, że skieruje ją równocześnie do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał nic nie wie o OFEŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d40952p
d40952p

Ministrowie prezydenta tłumaczyli, że istnieje kilka wątpliwości konstytucyjnych związanych z ustawą. Między innymi kwestia własności aktywów zgromadzonych przez OFE - czy należą one do obywateli czy do państwa. "Puls Biznesu" dodaje, że w połowie stycznia prezydent mówił, że "skierował ustawę o OFE w trybie następczym". Jednak jak sprawdziła gazeta, do Trybunału wniosek prezydenta nie wpłynął. Z kolei Kancelaria Prezydenta przekazała, że o terminie, w którym prezydent to zrobi, poinformuje na swojej stronie internetowej. Jednocześnie prezydenccy urzędnicy podkreślili, że głowa państwa nie jest zobowiązana żadnym terminem do przesłania wniosku do Trybunału.

Gazeta pisze, że im później prezydent wniosek prześle, tym większe prawdopodobieństwo rozstrzygnięcia sporu konstytucyjnego po myśli rządu. Sędziowie bowiem będą musieli wziąć pod uwagę również konsekwencje i koszty ewentualnego uchylenia już wprowadzonych zmian.

d40952p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40952p