Trwa ładowanie...

"Trzynastki" dla matek na macierzyńskim

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu dla
pracowników jednostek sfery budżetowej - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o
możliwość otrzymania trzynastej pensji przez kobiety, które korzystały z urlopu macierzyńskiego.

Share
"Trzynastki" dla matek na macierzyńskim
d24ibbb

W komunikacie CIR poinformowało, że rozszerzono listę osób, które nie muszą spełniać wymogu przepracowania sześciu miesięcy (w ciągu roku kalendarzowego u tego samego pracodawcy), aby otrzymać tzw. trzynastą pensję. "Chodzi o pracowników, którzy skorzystali z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego" - czytamy w komunikacie.

Proponowane rozwiązanie wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 lipca 2012 r., który stwierdził niezgodność z konstytucją przepisu ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, który pomija okres urlopu macierzyńskiego jako uprawniający do tzw. 13. pensji (w wielkości proporcjonalnej do okresu pracy) w sytuacji nieprzepracowania u danego pracodawcy sześciu miesięcy w ciągu roku kalendarzowego.
"Obecnie, jeśli pracownik nie przepracował u jednego pracodawcy całego roku, zachowuje prawo do tzw. trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, ale pod warunkiem, że pracował przynajmniej pół roku. Jednak prawo dopuszcza wyjątki od tej zasady, czyli zwalnia z konieczności spełnienia tego warunku (przepracowania co najmniej sześciu miesięcy) m.in. w sytuacji, kiedy pracownik korzysta z urlopu wychowawczego, z urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu do celów naukowych, artystycznych lub kształcenia zawodowego" - wyjaśniono w komunikacie.

d24ibbb

Jak podkreślono, oznacza to, że w takich przypadkach pracownik ma prawo do "13" bez przepracowania co najmniej sześciu miesięcy. "Jednak z tego preferencyjnego rozwiązania nie mogą korzystać osoby, które korzystały z urlopu macierzyńskiego. Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie przepisy wykluczają matkę, która - zgodnie z konstytucją - ma prawo do szczególnej pomocy państwa przed i po urodzeniu dziecka" - napisano w komunikacie.

Nowe regulacje mają wejść w życie wraz z ogłoszeniem ich w Dzienniku Ustaw. (PAP)

d24ibbb

Podziel się opinią

Share
d24ibbb
d24ibbb