Trwa ładowanie...
d29oy0t
tusk

Tusk o zakupie stoczni

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że jest "bliski pewności", iż 17 sierpnia inwestorzy zdecydują się na zakup stoczni.
Share
d29oy0t

Główny inwestor stoczni Gdynia i Szczecin - Stichting Particulier Fonds Greenrights - do 17 sierpnia ma przekazać pieniądze za majątek tych zakładów. Inwestor poprosił resort skarbu o przesunięcie terminu zapłaty. Wątpliwości inwestora miał wzbudzić list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być "pralnią brudnych pieniędzy".

_ Wydaje się, że ryzyko związane z przedłużeniem czasu dla inwestora do 17 sierpnia jest bliskie zeru _ - powiedział premier podczas konferencji po posiedzeniu rządu.

Tusk zaznaczył, że rząd włożył wiele wysiłku, by sprzedać majątek stoczni w całości, co stwarza szansę, iż zachowana zostanie produkcja statków. Dodał, że do takiego przetargu mógł przystąpić każdy inwestor z dowolnego kraju świata. _ Wygrał ten, który wpłacił wadium i zadeklarował największą wpłatę _ - mówił szef rządu.

d29oy0t

Premier zaznaczył, że gwarantami finansowymi dla funduszu, który startował w przetargu, są finansowe instytucje z Kataru. Zdaniem Tuska, bez tej współpracy stocznie nie zostałyby kupione.

_ Jest rzeczą ważną, by stocznie znalazły nabywców. My tych pieniędzy nie mamy _ - podkreślił. Dodał, że rząd ma pewność, iż Katar jest gotowy do wieloletniej strategicznej współpracy i zaangażowania miliardów dolarów.

_ Jeżeli nie wpłacą pieniędzy do 17 sierpnia, zabierzemy wadium (...) To wadium, które wpłacili inwestorzy, przepadnie i będziemy w trybie upadłościowym sprzedawali majątek stoczniowy, tak jak to wynika z przepisów polskiego prawa _ - powiedział premier.

Wadium wynosi 8 mln euro.

d29oy0t

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje banku Qatar Islamic Bank. Inwestor ma zapłacić za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł.

Stichting Particulier Fonds Greenrights jest jedynym udziałowcem spółki Polskie Stocznie. Natomiast QInvest jest inwestorem w tej spółce.

d29oy0t

Podziel się opinią

Share
d29oy0t
d29oy0t