Trwa ładowanie...

Twój Ruch planuje zaskarżyć do TK rządową ustawę o OFE

Jeśli rządowy projekt zmian w OFE wejdzie w życie, to Twój Ruch zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział PAP Łukasz Gibała. Dodał, że TR dysponuje ekspertyzami wskazującymi, iż rozwiązanie jest niekonstytucyjne i narusza m.in. prawo własności.

Twój Ruch planuje zaskarżyć do TK rządową ustawę o OFEŹródło: AFP
dnqpt1m

Według Gibały wstępna decyzja w tej sprawie zapadła na ostatnim posiedzeniu klubu partii.

- Zdecydowaliśmy wstępnie, że - jeśli prezydent Bronisław Komorowski nie skieruje tej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tylko ją podpisze - to wtedy my będziemy szukali poparcia w innych klubach, by skierować tę ustawę do Trybunału - tłumaczył Gibała. Aby złożyć wniosek do TK, potrzeba 50 podpisów, klub TR liczy obecnie 36 posłów.

Poseł poinformował, że TR dysponuje ekspertyzami prawników, które "wyraźnie mówią", że ustawa jest niezgodna z konstytucją i narusza kilka artykułów ustawy zasadniczej. - Mówiąc najogólniej - prawo własności jest ewidentnie naruszone przez tę ustawę, jest to rodzaj uwłaszczenia naszych oszczędności - ocenił.

dnqpt1m

- W tym momencie sto kilkadziesiąt miliardów, ok. 130 mld złotych w obligacjach Skarbu Państwa to są realne pieniądze, według interpretacji naszych prawników my jesteśmy właścicielami tych pieniędzy, nawet jeśli nie możemy z nich w pełni swobodnie korzystać. (...) A po prostu rząd te pieniądze zabierze i wyda na bieżące potrzeby budżetu, a tym samym jest to rodzaj zawłaszczenia tych pieniędzy - powiedział.

Według TR projekt zmian w OFE narusza m.in. art. 21. konstytucji mówiący o tym, że "Rzeczpospolita Polska chroni własność i prawo dziedziczenia", a także art. 64, w którym jest mowa m.in. o tym, że: "Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo dziedziczenia; własność, inne prawa majątkowe oraz prawo dziedziczenia podlegają równej dla wszystkich ochronie prawnej; własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności".

TR już wcześniej krytykował planowane zmian ws. OFE. - Jeśli ten rząd zagrabi nam nasze oszczędności, to będzie takim samym rabusiem jak rabuś w kominiarce, który wdarł się do domu i z bieliźniarki czy skądś skradł komuś dobra rodowe - mówił wcześniej rzecznik TR Andrzej Rozenek. Z kolei szef TR Janusz Palikot napisał w środę na Twitterze, że "zamach na OFE to nie sprawa pożyczki chwilówki, to SKOK na nasze oszczędności".

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W nie, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

dnqpt1m

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

We wtorek w Sejmie odbyła się debata nt. projektu ws. OFE. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przekonywał, że państwo jest gwarantem świadczeń emerytalnych.

- Błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego uznaje za skandaliczny SLD. Sojusz uzależnia poparcie reformy od spełnienia przez rząd kilku postulatów.

Jak podkreślono w uchwale zarządu krajowego, Otwarte Fundusze Emerytalne to "instytucja szkodliwa i zbędna". "OFE ponoszą odpowiedzialność za lawinowy wzrost zadłużenia państwa oraz nieodwracalne straty środków przeznaczonych na przyszłe emerytury. Co więcej OFE przez lata pobierały prowizje w wysokości niespotykanej w normalnych warunkach rynkowych" - napisano w stanowisku zarządu Sojuszu.

dnqpt1m

Według SLD rządząca PO "przez blisko dwie kadencje tolerowała coraz bardziej patologiczne działania OFE, nie wahając się jednocześnie sięgnąć do kieszeni najbiedniejszych i najsłabszych - podnosząc podatki oraz podnosząc wiek emerytalny". - Obecna propozycja rządowa wynika wyłącznie z pogłębiającego się zadłużenia finansów publicznych, będącego wynikiem nieudolnej polityki rządu PO-PSL" - uważają władze Sojuszu.

W uchwale skrytykowano tryb prac nad zmianami w OFE. "Uznajemy błyskawiczny tryb procedowania nad reformą sytemu emerytalnego za skandaliczny. Protestujemy przeciwko praktyce uniemożliwiającej przeprowadzenie na forum Sejmu pogłębionej debaty nad problemem dotyczącym wszystkich obywateli" - głosi dokument.

Sojusz "docenia natomiast", iż rząd uwzględnił w propozycjach zmian w systemie emerytalnym część postulatów programowych tej partii, zwłaszcza ten dotyczący dobrowolności przynależności do OFE.

"Niezależnie jednak od tych dobrych elementów reformy emerytalnej, Sojusz Lewicy Demokratycznej uzależnia poparcie rządowych propozycji zmian w systemie emerytalnym od spełnienia przez rząd następujących warunków: uwzględnienia stażu pracy przy nabywaniu uprawnień emerytalnych, stworzenia Państwowego Emerytalnego Funduszu Inwestycyjnego (PEFI), działającego na wzór Funduszu Rezerwy Demograficznej, który zarządzałby papierami wartościowymi i środkami należącymi do osób wycofujących się z OFE" - napisano w uchwale.

dnqpt1m

SLD oczekuje ponadto podniesienia najniższych emerytur i rent wypłacanych przez ZUS o co najmniej 200 zł miesięcznie.

Prace nad rządowym projektem zmian w OFE rozpoczęły się we wtorek, uchwalone mają zostać już w piątek. Rządowe propozycje zakładają przeniesienie obligacji Skarbu Państwa posiadanych przez Otwarte Fundusze Emerytalne do ZUS. Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Natomiast ubezpieczeni będący członkami OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE.

dnqpt1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnqpt1m