Trwa ładowanie...
d2p1bv5

Tydzień emocji dla akcjonariuszy KGHM

Przed startem piątkowej sesji na WGPW wiadomo było, że na świecie oczy inwestorów nadal będą zwrócone na doniesienia o sytuacji w strefie euro, ale jako kraj też mieliśmy swoje wydarzenie, które przyciągało uwagę. Expose premiera Donalda Tuska było wyczekiwane z niecierpliwością przede wszystkim przez uczestników rynku długu, spodziewano się również ewentualnej reakcji na polskim złotym, ale raczej nie na WGPW.
Share
d2p1bv5

Jak się później okazało rzeczywistość spłatała figla uczestnikom rynku i wpływ expose na poszczególne gałęzie polskich aktywów był dokładnie odwrotny. Do południa, czyli początku przemówienia premiera, na giełdach niewiele się działo. To znaczy w Europie w większości panowały spadki, z upływem czasu redukowane i na parkiecie warszawskim było podobnie – WIG20 przed 12:00 dotarł w okolice odniesienia. Potem w przemówieniu Donalda Tuska inwestorzy wyłowili zapowiedź uporządkowania oraz zwiększenia opłat pobieranych od wydobycia srebra i miedzi, co uderzyło w najcięższą spółkę z polskich blue chipów – KGHM po tej wiadomości momentami tracił przeszło 7%.

Po kilkunastu minutach nastroje zostały opanowane i część strat na akcjach spółki z Lubina została odrobiona. Tymczasem reakcja złotego była minimalna i było to krótkotrwałe umocnienie, podobnie umiarkowanie zareagowały rentowności obligacji. W rezultacie dość szybko WIG20 zaczął się podnosić, również w ślad za giełdami europejskimi. Stronie popytowej sprzyjały informacje z Włoch, gdzie nowy rząd premiera Mario Monti, otrzymał wotum zaufania przytłaczającą większością głosów, co daje nadzieje na poparcie dla wyczekiwanych reform we Włoszech, a także plotka o planowanej współpracy ECB i MFW przy wykupie obligacji zagrożonych bankructwem krajów Eurolandu. Optymizm okazał się jednak nietrwały i szybko zgasł. Pogorszenie nastrojów zbiegło się w czasie z zaskakującą wyprzedażą akcji KGHM, która rozpoczęła się po 16:00.

Trudno ją tłumaczyć inaczej jak nasiloną podażą ze strony graczy z USA, którzy bardzo negatywnie zareagowali na zapowiedź stworzenia podatku od wydobycia surowców w Polsce i po starcie sesji w Nowym Jorku przystąpili do redukowania pozycji na KGHM. Przecena była bezprecedensowa i akcje spółki momentami traciły przeszło 15%, co miały znaczny wpływ na kurs całego indeksu WIG20. Ostatecznie KGHM zamknął dzień zniżka o 13,8% (obrót 505 mln PLN), a WIG20 -2,3% (2240 pkt i obrót 919 mln PLN).

d2p1bv5

Kończąca tydzień sesja przyniosła nasilenie negatywnych nastrojów na warszawskim parkiecie i w konsekwencji spadek indeksu szerokiego rynku o 1,74% przy obrotach sięgających 1,11 mld zł. W graficznym obrazie zmagań wyrysowana została czarna świeca z krótkim, górnym cieniem, której negatywna wymowa wynika z jednoczesnego naruszenia kilku istotnych barier krótkoterminowych. Przełamując zeszłotygodniowe minima rynek wyłamał się z konsolidacji, niejako przy okazji pokonując również ruchome wsparcie w postaci SK-45. Kolejną oznaką słabości rynku jest przełamanie linii jesiennego trendu wzrostowego. Ruch rynku znalazł odzwierciedlenie w zachowaniu szybkich oscylatorów; uwagę zwraca przełamanie przez RSI linii wsparcia.
Jak widać podaż ma po swojej stronie wiele argumentów za kontynuacją ruchu, tym samym kluczowym pytaniem jest w którym momencie byki mogą silić się na mobilizację. Najbliższe wsparcie wyznacza minimum z 20.10 (38 386 pkt) a pokonanie tego poziomu wpisze się w scenariusz nasilenia spadków. Niezmienna pozostaje średnioterminowa perspektywa; ADX poniżej 20 pkt wskazuje na konsolidacyjny charakter ruchów.

BM Banku BPH

d2p1bv5

Podziel się opinią

Share
d2p1bv5
d2p1bv5