Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
giełdy w europie

Tydzień równowagi

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych przyniosły kolejną sesję wyciszenia, której przebieg w największym stopniu determinowało zachowanie rynku w trakcie środowego odreagowania. W istocie pomijając krótkie epizody rynek oglądany przez pryzmat WIG20 niemal cały dzień dryfował w okolicach 2575 pkt., by skończyć sesję na poziomie 2572 pkt. W sumie zmiana wyniosła ledwie 0,19 procent i przełożyła się na zwyżkę indeksu w skali tygodnia o 0,6 procent.

Share
Tydzień równowagi
Fot: AFP/Mario Tama
d6y4p00

Fakt, iż dzisiejsza sesja nie niosła większych emocji pozwala umieścić rozdanie w kontekście zachowania rynku w miesiącu styczniu, który przyniósł korektę doskonałej końcówki roku. W takiej perspektywie patrząc najważniejszą sesją tygodnia była środowa, która zapisała się, jako dzień kontry kupujących w pobliżu poziomu 2500 pkt. Zarówno czwartkowe, jak i piątkowe notowania był już tylko prostą konsekwencją ówczesnej aktywności kupujących. Niestety zarówno czwartek, jak i piątek jednoznacznie pokazują, iż stosunkowo łatwo przyszło skontrowanie sprzedających, ale znacznie trudniej jest o powrót do zwyżek oraz atak na 2600 pkt.

Efektem jest skonsolidowanie się rynku pomiędzy dwoma psychologicznymi barierami, które stały się punktem odniesienia dla ocen kondycji popytu i podaży. Końcówka tygodnia, jak i cały tydzień, były więc niczym więcej niż odnalezieniem przez rynek równowagi na poziomach, z których jest równie daleko do 2500 pkt., jak i do nowego maksimum trendu wzrostowego. W praktyce pozwala to oczekiwać spokojnego początku nowego tygodnia i dalszego wyciszenia na oswojonych w bieżącym tygodniu poziomach. Pochodną powinna być konsolidacja, której zakończenie pozwoli ocenić krótkookresowy układ sił na rynku. W szerszej perspektywie od blisko miesiąca całość notowań sprowadza się do korekty półrocznej zwyżki, która podniosła WIG20 o około 600 pkt. Na tym tle 100-punktowa korekta nie niesie poważniejszych zagrożeń. Środowa sesja pokazuje, iż na rynku dominują gracze, którzy oczekują wyższych poziomów w perspektywie kilkunastu tygodni, jaki i kilku miesięcy. Dla graczy operujących w takim horyzoncie czasowym dalsze spadki będą
niczym więcej niż okazją do zakupów na korekcie. Preferujący scenariusze krótkookresowe muszą jednak zachować dystans między innymi ze względu na niosącą ryzyka kolejną batalię polityczną w USA, tym razem o limit wydatków rządowych.

Adam Stańczak

d6y4p00

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d6y4p00

Podziel się opinią

Share
d6y4p00
d6y4p00