Trwa ładowanie...
d2nkvd6
kryzys

Tysiące osób protestują przeciwko budżetowi

Kilka tysięcy demonstrantów zebrało się w sobotę przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie, by zaprotestować przeciwko projektowi budżetu na 2010 r., który ich zdaniem zagrozi obywatelom najbardziej dotkniętym przez kryzys.

Share
d2nkvd6

Protest został zorganizowany przez główną partię opozycyjną, centroprawicowy Fidesz, która uważa, że jest to "najbardziej niebezpieczny budżet w ciągu ostatnich 20 lat" i zagraża on sektorowi usług społecznych.

Demonstrujący domagali się wycofania projektu przyszłorocznego budżetu, który - zdaniem opozycji - "rozłoży samorząd na łopatki", i przyjęcia w jego miejsce dokumentu "zgodnego z interesami obywateli" - informują węgierskie portale.

Fidesz, który jest zdecydowanym faworytem wyborów parlamentarnych, mających się odbyć w marcu lub kwietniu, już zapowiedział, że po dojściu do władzy wprowadzi zmiany do budżetu.

Socjalistyczny rząd Węgier zamierza w przyszłym roku obniżyć deficyt budżetowy do 3,8 proc. z tegorocznych 3,9 proc., co było warunkiem udzielenia krajowi przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kredytu wysokości 25,1 mld dol.

Węgierski produkt krajowy brutto prawdopodobnie spadnie w tym roku o 6,7 proc., a według prognoz w przyszłym roku o 0,9 proc.

d2nkvd6

Podziel się opinią

Share
d2nkvd6
d2nkvd6