Trwa ładowanie...
złoty

Udana aukcja portugalskich obligacji

Dzisiejsza sesja na rynku eurodolara upływała pod znakiem oczekiwania na aukcję portugalskich obligacji.

Share
Udana aukcja portugalskich obligacji
Źródło: TMS Brokers
d423pxc

Inwestorzy pozytywnie nastawieni względem oferty od rana dyskontowali fakt, iż będzie cieszyła się ona powodzeniem, co doprowadziło do wzrostu kursu EUR/USD aż do poziomu 1,3050. Aukcja rzeczywiście wypadła bardzo dobrze. Portugalii udało się sprzedać całość z zaplanowanej maksymalnej oferty początkowej o wartości pomiędzy 750 mln i 1,25 mld euro przy popycie na poziomie 3,6 mld euro. W efekcie rentowności 10-letnich obligacji tego kraju spadły dziś zdecydowanie poniżej poziomu 7,0 proc., do 6,9 proc.

Udana aukcja przyniosła odreagowanie i chwilowy spadek eurodolara w okolice 1,2960, pod koniec sesji europejskiej jednak kurs powrócił w pobliże 1,3050.

d423pxc

Dziś z Eurolandu poznaliśmy dane dotyczące produkcji przemysłowej za listopad. Wypadły one lepiej od oczekiwań – produkcja w stosunku rocznym wzrosła o 7,4 proc., a miesiąc do miesiąca o 1,2 proc. Tymczasem prognozowano, iż zwiększy się ona o 6,0 proc. r/r i 0,5 proc. m/m. Publikacja te jednak nie wywarła większego wpływu na rynek ze względu na fakt, iż dotyczyła odległego okresu, a inwestorzy pozostawali w oczekiwaniu na aukcję.

Dobre nastroje na europejskim rynku wspierały dziś złotego. Notowania EUR/PLN zniżkowały do poziomu 3,8350, a kurs USD/PLN po lekkim odbiciu w górę, powrócił w okolice porannych minimów, czyli 2,9400. Dziś również miała miejsce udana aukcja krajowych obligacji. Ministerstwo Finansów zaoferowało 10- i 20-letnie papiery dłużne o łącznej wartości 2,5 mld zł. Zainteresowanie inwestorów było wysokie – zgłoszony popyt ponad dwukrotnie przekroczył podaż (wyniósł 5,4 mld zł).

Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d423pxc

Podziel się opinią

Share
d423pxc
d423pxc