Trwa ładowanie...
tytoń
15-09-2010 03:15

UE gasi papierosy

Zamiast kolorowych opakowań - czarno-białe. Tytoń bez dodatków polepszających smak. Takie rewolucyjne zmiany chce wprowadzić Unia Europejska. Producenci twierdzą, że ograniczenia spowodują wzrost przemytu - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna".

UE gasi papierosyŹródło: AFP, fot: Spencer Platt/Getty Images/AFP
d1t1ld1
d1t1ld1

W piątek Komisja Europejska będzie rozmawiać o wprowadzeniu zakazu stosowania dodatków, które zmieniają smak i zapach papierosów. Za tydzień unijni eksperci mają przedstawić raport poruszający m.in. kwestię wprowadzenia jednolitych opakowań - awizuje gazeta. Unijne rozwiązania są wynikiem badań ekspertów z UE i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), którzy stwierdzili, że papieros nie powinien kusić ani smakiem, ani zapachem, ani atrakcyjnym opakowaniem.

- Sęk w tym, że tytoń, który kupujemy od 16 tys. polskich gospodarstw, bez tych dodatków jest jak trawa - mówi "DGP" jeden z przedstawicieli firm tytoniowych. Jego zdaniem, wprowadzenie zakazu będzie miało olbrzymie skutki społeczne i gospodarcze. Oznaczać będzie nie tylko utratę jedynego źródła dochodu dla blisko 40 proc. polskich plantatorów tytoniu, ale też wzrost nielegalnego rynku przemycanych i podrabianych papierosów. O wpływy do budżetu martwi się natomiast urzędnik resortu finansów, rozmawiający z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

d1t1ld1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t1ld1