Trwa ładowanie...
łotwa

UE poratuje Łotwę

Łotwa pożyczy 7,5 mld euro na walkę z kryzysem gospodarczym. Około 100 mln euro z tej kwoty przekaże bałtyckiemu krajowi Polska - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Share
UE poratuje Łotwę
Źródło: Jupiterimages
d45fuwf

Już po raz drugi w ostatnim czasie polskie władze zdecydowały się na pożyczenie pieniędzy krajowi będącemu w poważnych tarapatach. Wcześniej Polska wsparła 200 mln dol. walącą się gospodarkę Islandii. Pożyczka Polski dla Łotwy jest symboliczna, wyniesie 100 mln euro, podczas gdy cała pomoc ma sięgnąć aż 7,5 mld euro, co stanowi prawie 40 proc. łotewskiego PKB z 2007 r.

Nikt nie ma wątpliwości, że bez międzynarodowego wsparcia Łotwa nie poradziłaby sobie z kryzysem gospodarczym. Jeszcze nieco ponad rok temu łotewska gospodarka rozwijała się w tempie ponad 10 proc. rocznie. Napędzała ją głównie konsumpcja zasilana przez strumień kredytów płynących w dużej mierze ze skandynawskich banków.

Łotwę czeka w przyszłym roku masowy wzrost bezrobocia, wielu Łotyszy może mieć kłopoty ze spłatą zaciągniętych wcześniej kredytów. Ale dzięki międzynarodowej pomocy łotewski rząd będzie w stanie pokryć dziurę w budżecie.

Więcej w "Gazecie Wyborczej".

d45fuwf

Podziel się opinią

Share
d45fuwf
d45fuwf