Trwa ładowanie...
ukraina

Ukraina: Rząd tnie wydatki

Rząd Ukrainy w celu zaoszczędzenia środków finansowych podjął w środę decyzję o rezygnacji z 42 programów państwowych oraz wstrzymał realizację 82 projektów państwowych - poinformował w środę minister finansów Ukrainy Ołeksandr Szłapak.

Share
Ukraina: Rząd tnie wydatki
Źródło: Fotolia, Fot: corvalola
d1rldwy

Minister podkreślił, że na realizację tych projektów należałoby przeznaczyć 48 mld hrywien (15 mld zł).

- To nie oznacza, że nie będziemy zajmować się tymi projektami w przyszłości - dodał.

d1rldwy

W ramach oszczędności rząd podjął też decyzję, że ministrowie będą mogli mieć najwyżej czterech zastępców. Obcięto również wydatki na utrzymanie centralnych organów władzy wykonawczej i zdecydowano o zmniejszeniu liczebności ich pracowników.

Ministerstwa i urzędy będą mieć najwyżej po jednym samochodzie, a wszystkie pozostałe zostaną sprzedane. Takich samochodów jest obecnie 1,5 tys. Rząd liczy, że otrzyma za nie 40 mln hrywien (12,5 mln zł).

Zgodnie z decyzją rządu organy władzy miejscowej będą mogły decydować się na wydatki tylko po wypłacie wynagrodzeń oraz opłaceniu nośników energii.

Obecny premier Arsenij Jaceniuk mówił 24 lutego, że Ukraina została doprowadzona do bankructwa, a skarb państwa jest pusty.

Wcześniej ukraińskie ministerstwo finansów i bank centralny poinformowały, że Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów pomocy makrofinansowej na lata 2014-2015.

Z Kijowa Małgorzata Wyrzykowska

d1rldwy

Podziel się opinią

Share
d1rldwy
d1rldwy