Trwa ładowanie...
d14c6sy
IAR
naftohaz

Ukraiński Naftohaz traci klientów

Naftohaz traci swoich najlepszych klientów - zakłady przemysłowe. Część z nich przejęła działająca na ukraińskim rynku spółka-córka Gazpromu - Gazprom Sbyt Ukraina.
Share
d14c6sy

Dziennik "Dieło" dotarł do prognozy sprzedaży gazu w lipcu. Zakłady przemysłowe planują zakup 1,2 miliarda metrów sześciennych paliwa, z tego w Naftohazie około połowy [651,7 miliona m3]. W pierwszym kwartale tego roku firma miała 75 procent rynku.

Przedsiębiorcy kupują teraz gaz od prywatnych spółek, które są gotowe udzielić zniżki bądź też odłożyć płatność. Największa z nich to Gazprom Sbyt Ukraina, firma która weszła na rynek dzięki porozumieniu premierów Julii Tymoszenko i Władimira Putina.

Zakłady przemysłowe są uznawane na Ukrainie za najlepszych klientów, ponieważ regularnie płacą za dostarczone paliwo. Dlatego ich strata zapewne pogorszy i tak nie najlepszą sytuację Naftohazu.

W tym tygodniu rząd podwyższył pięciokrotnie kapitał spółki, co ma pozwolić na zaciągnięcie kredytów na zakup gazu do podziemnych zbiorników. Zapasy muszą być uzupełnione przed zimą, aby zapewnić tranzyt paliwa do Unii Europejskiej.

d14c6sy

Podziel się opinią

Share
d14c6sy
d14c6sy