Trwa ładowanie...
d1zp4r6
IAR
ke

Unia blokuje nasz gazoport

Unia Europejska może nie dać pieniędzy na budowę polskiego gazoportu - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta dowiedziała się, że Bruksela która obiecała wyłożyć na terminal LNG 1,5 miliarda złotych, ma zastrzeżenia do przetargów związanych z inwestycją.
Share
Unia blokuje nasz gazoport
Źródło: Jupiterimages
d1zp4r6

Unia Europejska może nie dać pieniędzy na budowę polskiego gazoportu - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Gazeta dowiedziała się, że Bruksela, która obiecała wyłożyć na terminal LNG 1,5 miliarda złotych, ma zastrzeżenia do przetargów związanych z inwestycją.

Chodzi o tryb konkursów, które odbywają się w oparciu o specustawę przyspieszającą procedury przetargowe. W odróżnieniu od ustawy o zamówieniach publicznych skraca ona ścieżkę ewentualnych protestów, a zaskarżenie wyniku postępowania nie zatrzymuje procesu wyboru firm i samej budowy. Komisja Europejska uważa, że takie rozwiązanie ogranicza konkurencję i jest sprzeczne z traktatem wspólnotowym.

Polscy prawnicy nie zgadzają się z takim stanowiskiem, wskazując na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Na jego podstawie twierdzą, że można odstąpić od reguł wolnej konkurencji, gdy w grę wchodzą kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym.

Projekt bez środków unijnych również będzie miał finansowanie, między innymi z obligacji, jednak środki unijne to pomoc bezzwzrotna - pisze dziennik.

d1zp4r6

Podziel się opinią

Share
d1zp4r6
d1zp4r6