Trwa ładowanie...

UOKiK: monopol na cmentarzach

19.11. Warszawa - UOKiK informuje:

Share
UOKiK: monopol na cmentarzachŹródło: WP.PL, fot: Ula Lesman
d1rcd50

Gmina Katowice nadużywała pozycji dominującej na lokalnym rynku usług cmentarnych. Jak ustaliła Prezes UOKiK, na terenie cmentarzy należących do gminy, usługi pogrzebowe w zakresie kopania grobów mógł wykonywać tylko ich administrator - Katowickie Cmentarze Komunalne. Za praktyki monopolistyczne gmina została ukarana finansowo

Gmina Katowice jest właścicielem pięciu cmentarzy komunalnych leżących na jej obszarze. Ich administracją zajmuje się podległy jej zakład budżetowy Katowickie Cmentarze Komunalne (KCK). Obowiązujący od 2006 r. regulamin KCK dopuszczał by prace związane z kopaniem grobów wykonywały podmioty zewnętrzne.

Jak wykazało postępowanie UOKiK, rynek tych usług w rzeczywistości zmonopolizowały KCK. Z zebranych przez UOKiK danych wynika, że przedsiębiorca, który w 2012 r. zwrócił się do gminy o wydanie pozwolenia na kopanie grobów na terenie jej cmentarzy, nie uzyskał na to zgody. Zamknięcie rynku usług pogrzebowych w ww. zakresie przed innymi podmiotami pozbawiło konsumentów możliwości wyboru wykonawcy, który mógłby oferować tańsze usługi.

W trakcie postępowania, Gmina Katowice wyjaśniła, że opracowała nowy regulamin, obowiązujący od 1 stycznia 2013 r., który został ogłoszony publicznie. W związku z tym, Urząd stwierdził zaniechanie kwestionowanej praktyki, jednak za jej stosowanie w latach ubiegłych, Prezes UOKiK ukarała gminę kwotą 8 430 zł. Decyzja nie jest prawomocna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

d1rcd50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rcd50